Trycholog Kraków

Problem nadmiernego wypadania włosów oraz pogorszenia kondycji skóry głowy dotyczy ogromnej rzeszy osób. Nie dziwi zatem, że pojawiła się konieczność specjalistycznej diagnostyki i terapii tego typu problemów. Tym właśnie zajmuje się trycholog, czyli nowa specjalizacja z pogranicza kosmetologii i medycyny. Jakie kompetencje powinien mieć trycholog? I jak wiele można zyskać, decydując się na jego profesjonalną pomoc?

Czym zajmuje się trycholog?

Trychologia koncentruje się na zdrowiu włosów oraz skóry głowy, a w związku z faktem, iż przyczyny osłabienia i nadmiernego wypadania włosów są bardzo zróżnicowane – trychologia jest bardzo specjalistyczną gałęzią wiedzy. W celu przeprowadzenia specjalistycznej konsultacji oraz zdiagnozowania przyczyn wypadania włosów, najlepiej udać się do specjalisty trychologa. W naszej klinice w Krakowie dokładną analizę skóry głowy oraz włosów wykonują certyfikowani specjaliści którzy zapewniają zaawansowaną diagnostykę i terapię trychologiczną. Trychologia umożliwia bowiem szczegółową diagnostykę stanu włosów, ale z uwzględnieniem ogólnego stanu zdrowia. Ponadto trycholog ma kwalifikacje niezbędne do wykonania niektórych zabiegów leczniczych, np. ostrzykiwania skóry głowy.

Jakie badania i zabiegi i wykonuje trycholog?

Do dyspozycji trychologa pozostaje szereg metod diagnostycznych, które podzielić można na nieinwazyjne, półinwazyjne i inwazyjne. Nieinwazyjne metody diagnostyczne to m. in. szczegółowy wywiad, uwzględniający początek i czas trwania problemów z włosami, charakter problemu – nadmierne wypadanie lub nasilona łamliwość włosów, stosowane leki, aktualne schorzenia, rodzaj diety i pielęgnacji włosów, a także występowanie problemów z włosami w rodzinie. Nieinwazyjna diagnostyka trychologiczna obejmuje ponadto makroskopową ocenę stanu włosów i skóry głowy, a także badanie trichoskopii. Trichoskopia, czyli badanie dermatoskopowe włosów polega na ocenie naskórka, granicy skórno – naskórkowej oraz włosów przy użyciu videotrichoskopu. Dzięki powiększeniu rzędu 20 – 70 razy można szczegółowo ocenić wszystkie struktury skóry głowy, w tym mieszki włosowe oraz naczynia krwionośne. Ponadto trichoskopia umożliwia kompleksową ocenę stanu łodygi włosa bez konieczności pobierania włosów do badania mikroskopem świetlnym. Badanie to umożliwia ponadto różnicowanie łysienia androgenowego oraz telogenowego, a także łysienia plackowatego i trichotillomanii. Metodą półinwazyjnej oceny stanu włosów jest trichogram, czyli mikroskopowa ocena około 100 włosów, pobranych przy pomocy pęsety z różnych okolic głowy. Badanie to ma na celu ocenę ilości cebulek włosowych w fazie wzrostu. Natomiast biopsja to inwazyjna metoda diagnostyczna, wykonywana wówczas, gdy w badaniu trichoskopowym uzyskany zostanie niejednoznaczny wynik. Bez względu na rodzaj łysienia i przyczynę wypadania włosów, warto wykonać serię specjalistycznych zabiegów wzmacniających cebulki włosowe. Cebulka to jedyna żywa część włosa, zatem stymulowanie metabolizmu cebulek włosowych na drodze ich odżywienia, dotlenienia oraz lepszego ukrwienia bezpośrednio wpływa na kondycję całego włosa. Wzmocniona cebulka oznacza silniejszy, gęstszy i zdrowszy włos, który jest mocniej zakotwiczony w mieszku włosowym i rośnie szybciej. Najbardziej godne polecenia zabiegi trychologiczne to: – karboksyterapia skóry głowy, czyli ostrzykiwanie skóry głowy dwutlenkiem węgla; zabieg poprawia ukrwienie skóry głowy, co przekłada się na odżywienie i dotlenienie mieszków włosowych – Ostrzykiwanie skóry pozyskanym z krwi pacjenta koncentratem płytek krwi, czynników wzrostu oraz własnych komórek. – Dr Cyj, czyli peptydowa terapia skóry głowy; zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry głowy kompleksem siedmiu peptydów i umożliwia rewitalizację mieszków włosowych – mezoterapia skóry głowy, czyli ostrzykiwanie skóry specjalnie skomponowanymi koktajlami odżywczymi – Dermapen 4, czyli nakłuwanie skóry głowy specjalnym urządzeniem wyposażonym w cienkie igiełki.

Kto powinien skorzystać z pomocy trychologa?

Na wizytę u trychologa w Krakowie powinien zdecydować się każdy, kto zauważa pogorszenie kondycji włosów. Może ono manifestować się pod postacią matowości i przesuszenia włosów, ich nasilonej łamliwości czy nadmiernego wypadania. Nie warto czekać z konsultacją do momentu, gdy fryzura ulegnie znacznemu przerzedzeniu. Norma wypadania włosów to około 50 – 100 na dobę. Jeśli włosy wypadają w większej ilości – powinno to stanowić sygnał, że włosy są osłabione. Trychologa odwiedzić należy także wówczas, gdy problem dotyczy skóry głowy – pojawia się łupież, zaczerwienienie i przesuszenie skóry czy świąd. Jak najszybsza konsultacja z trychologiem umożliwia wczesne rozpoznanie przyczyny problemu i wdrożenie leczenia na jak najwcześniejszym etapie. Dzięki temu zapobiec można postępującemu przerzedzeniu włosów oraz ich dalszemu osłabieniu. Bardzo często osoby, które zauważają u siebie pogorszenie stanu włosów, decydują się na samodzielne próby poprawy ich kondycji. Okazuje się jednak, że trudno jest samemu poradzić sobie z problemem wypadania włosów. Wynika to z faktu, że przyczyn osłabienia włosów może być bardzo wiele – i wówczas sama zmiana szamponu na wzmacniający i stosowanie suplementów na włosy nie wystarczy. Konieczna jest szczegółowa diagnostyka, określenie typu łysienia i przyczyny utraty włosów, a następnie kompleksowa terapia. Niekiedy obejmuje ona specjalistyczne leczenie farmakologiczne i zawsze powinna być uzupełniona o odpowiednie zabiegi trychologiczne, które wykonuje trycholog. Kraków zaprasza do kliniki Neonia, gdzie wykonywane są najnowocześniejsze zabiegi na włosy, o udowodnionej skuteczności.

Opinie naszych klientów

Zuzanna

Pełen profesjonalizm, podczas wizyty pani Trycholog dokładnie wytłumaczyła jak będzie wyglądać zabieg wraz z wyjaśnieniem wszelkich wątpliwości. Bezboleśnie i szybko, piękny gabinet wraz z łazienka (strefa dla klienta podczas zabiegu). Mimo krępującego zabiegu i profesjonalnym podejściem nie ma mowy o skrępowania.

Joanna

Pani Joanna była uprzejma, zaangażowana i dokładna, co jest ważne przy tego rodzaju zabiegu.

Michał

Pełna profesjonalność

Sabina

Gorąco polecam. Bardzo miły i profesjonalny personel. Panie zawsze uśmiechnięte i każdy zabieg w świetnej atmosferze. Efekty zabiegów równie zadowalające. Polecam!!

Ania

Zabieg przeprowadzony bez problemu. Pani Trycholog udzieliła wszelkich informacji i wskazówek. Polecam.