Usuwanie zmarszczek Kraków

usuwanie zmarszczek

Starzenie się skóry jest wypadkową trzech mechanizmów: starzenia wewnątrzpochodnego, związanego z wiekiem i zmianami menopauzalnymi, starzenia zewnątrzpochodnego (fotostarzenia) oraz starzenia mimicznego. Najistotniejszą manifestacją procesów starzeniowych skóry są zmarszczki, szczególnie zmarszczki na twarzy. Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową to najczęściej wykonywany zabieg na świecie, ale nie jedyny.

Jak powstają zmarszczki? Kluczowe znaczenie ma osłabienie i zanik struktury włókien kolagenowych, zmniejszenie płaszcza hydrolipidowego oraz powtarzalne ruchy mimiczne twarzy. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy powstają pierwsze zmarszczki – to kwestia indywidualna.

Rodzaje zmarszczek – przyczyny i zabiegi

Jak powstają zmarszczki? Kluczowe znaczenie ma osłabienie i zanik struktury włókien kolagenowych, zmniejszenie płaszcza hydrolipidowego oraz powtarzalne ruchy mimiczne twarzy. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy powstają pierwsze zmarszczki – to kwestia indywidualna.

Zmarszczki mimiczne – Usuwanie

Zmarszczki mimiczne to efekt ciągłej pracy 54 mięśni mimicznych twarzy, powstające pod kątek prostym do linii napinania mięśni. Pojawiają się już w młodym wieku z upływem lat ulegają pogłębieniu. Na rozwój zmarszczek mimicznych najbardziej narażone są okolice czoła, kącików oczu, oraz nosa i ust. Zmarszczki grawitacyjne z kolei to nic innego, jak efekt upływającego czasu i zmian anatomicznych i czynnościowych skóry, zaś zmarszczki strukturalne to konsekwencja fotostarzenia skóry – nadmiernej ekspozycji na słońce i działania na skórę wolnych rodników.
Zmarszczki na czole to jedne z najmniej estetycznych i najbardziej rzucających się w oczy zmarszczek. Najczęściej mają charakter mimiczny. Przyjmują postać linii poziomych, powstających w górnej części czoła. Czynnikami sprzyjającymi ich powstaniu jest także niewłaściwa pielęgnacja skóry i predyspozycje genetyczne. Natomiast lwia zmarszczka to pojedyncza bruzda lub kilka bruzd zlokalizowanych między brwiami. Częstym problemem są zmarszczki w kącikach oczu (kurze łapki), zmarszczki pod oczami, a także zmarszczki królicze, zlokalizowane po bokach nosa. Toksyna botulinowa to najlepszy preparat na usuwanie zmarszczek mimicznych.

Pozostałe zmarszczki i bruzdy

Zmarszczki palacza to wyjątkowo nieestetyczne zmiany, układające się promieniście wokół ust. Ciągła praca mięśnia okrężnego ust, związana z czynnością palenia papierosów, pogłębia występujące u każdego płytkie zmarszczki w tej lokalizacji. Nazwa może być myląca – nie tylko palaczy dotyka problem występowania widocznych zmarszczek wokół ust, choć z pewnością u nich jest on znacznie nasilony. Zmarszczki marionetki powstają na styku policzków i brody, zaś bruzdy nosowo – wargowe ciągną się od skrzydełek nosa do kącików ust.
Oczywiście twarz to nie jedyna lokalizacja zmarszczek – wraz z upływem lat pojawiają się bowiem zmarszczki na szyi i zmarszczki na dekolcie. Głębokie zmarszczki oraz bruzdy usuwa się poprzez wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym lub stymulatorami tkankowymi.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to występujący naturalnie w organizmie związek, który zapewnia nawodnienie skóry i zachowanie jej elastyczności. Nie dziwi zatem wszechstronne wykorzystanie kwasu hialuronowego w terapii anti – aging. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym daje natychmiastowy efekt wygładzenia zmarszczek; szczególnie spektakularny efekt zapewnia użycie kwasu hialuronowego w celu wygładzenia głębokich bruzd. Ale to nie jedyny efekt zabiegu – poza natychmiastowym wygładzeniem zmarszczek kwas hialuronowy wykazuje długotrwałe działanie, dbając o nawilżenie i ujędrnienie skóry.
Usieciowany kwas hialuronowy wprowadzamy pod skórę przy pomocy cienkiej igły, a zabieg jest szybki i bezpieczny. Niewielki ból związany z nakłuciem skóry jest redukowany przy pomocy kremu znieczulającego. Efekt wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym usieciowanym utrzymuje się około 6 – 8 miesięcy. Zabieg można powtarzać, a po jego wykonaniu nie jest wymagany okres rekonwalescencji. Użycie kwasu hialuronowego doskonale sprawdzi się w przypadku lwiej bruzdy, bruzd nosowo – wargowych oraz zmarszczkach marionetki.

Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową

Toksyna botulinowa, czyli botulina to kolejna naturalna substancja wykorzystywana w celu usunięcia zmarszczek. Toksyna botulinowa hamuje przewodnictwo nerwowo – mięśniowego, co daje efekt rozluźnienia mięśni i wygładzenia zmarszczek mimicznych. Toksynę botulinową stosuje się w celu redukcji zmarszczek na czole, lwiej bruzdy czy kurzych łapek, zmarszczek króliczych czy zmarszczek palacza. Jad kiełbasiany może być stosowany także w przypadku płytkich, mało widocznych zmarszczek – wygładzi je i ograniczy powstawanie nowych zmarszczek oraz pogłębiania tych już istniejących.
Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową trwa kilkanaście minut, a efekt zauważalny jest po kilku – kilkunastu dniach i utrzymuje się przez około 4 – 6 miesięcy. Zaraz po zabiegu można powrócić do codziennej aktywności, nie jest wymagany czas na regenerację – ślady wkłucia są praktycznie niewidoczne. Nie należy obawiać się „efektu maski” – użycie toksyny botulinowej wyłącznie w obrębie zmarszczek nie zaburza mimiki całej twarzy i nie przyczynia się do powstania nienaturalnego, nieestetycznego efektu końcowego.

Redukcja zmarszczek laserem

Usuwanie zmarszczek laserem to skuteczna metoda odmładzająca, która sprowadza się do stymulowania fizjologicznych procesów sprzyjających rewitalizacji skóry, zwiększeniu jej gęstości i wygładzeniu. W przeciwieństwie do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym bądź wygładzania ich botuliną, a zatem metod jedynie objawowych, laser na zmarszczki prowadzi do zaawansowanej redukcji zmarszczek i utraty elastyczności skóry. Jest to zatem metoda skutecznie spowalniająca procesy starzenia się skóry, a nawet więcej – zapewniająca zauważalne jej odmłodzenie.
Najważniejsze rodzaje laserów wygładzających zmarszczki to laser frakcyjny ablacyjny oraz laser frakcyjny nieablacyjny. Zasadnicza różnica dotyczy inwazyjności zabiegu – laser ablacyjny generuje mikrouszkodzenia skóry, zaś nieablacyjny zachowuje ciągłość skóry. Zabieg przeciwzmarszczkowy laserem frakcyjnym polega na wygenerowaniu efektu termicznego w skórze. Powoduje to parowanie wody tkankowej i powstawanie w skórze mikrouszkodzeń. Pobudza to procesy remodelingu i regeneracji skóry, co prowadzi do pobudzenia syntezy kolagenu, zwiększenia gęstości skóry oraz wygładzenie zmarszczek. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i konieczna jest jej rekonwalescencja, natomiast ostateczny efekt zauważalny jest po około miesiącu.
Z kolei laser nieablacyjny działa na poziomie skóry właściwej, podgrzewając tkankę i prowadząc do obkurczenia włókien kolagenowych. Efekt działania lasera nieablacyjnego jest mniej spektakularny niż w przypadku lasera ablacyjnego. Niewątpliwą zaletą zabiegu jest nieinwazyjny charakter, a zatem brak konieczności rekonwalescencji.
Laserowe usuwanie zmarszczek to kompleksowy zabieg resurfacingu skóry, który – poza zmarszczkami – redukuje także inne objawy starzenia się skóry. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej długoterminowe niż stosowanie wypełniaczy na zmarszczki. Intensywna regeneracja skóry po zabiegu laserowego usuwania zmarszczek zapewnia efekt utrzymujący się przez wiele miesięcy.

Usuwanie zmarszczek Kraków – inne zabiegi

Drobne, płytki zmarszczki można spłycić przy pomocy zabiegów mezoterapii igłowej, stymulatorów tkankowych oraz mikronakłuwania Dermapen. Mezoterapia igłowa to procedura wprowadzania substancji odżywczych w głąb skóry przy pomocy cieniutkich igieł. Dzięki temu związki aktywne docierają dokładnie tam, gdzie mają działać, zaś nakłuwanie skóry stymuluje syntezę kolagenu z ramach kompensacyjnej regeneracji skóry. Mezoterapia igłowa lekarska prowadzi do odmłodzenia i wygładzenia skóry, jej ujędrnienia i przywrócenia blasku. Zabieg ten może być stosowany w celu usunięcia zmarszczek na twarzy, a także na szyi i dekolcie.
Dermapen to zabieg mechanicznego złuszczania skóry, działający znacznie głębiej niż tradycyjne peelingi. Rozpylanie pod ciśnieniem substancji złuszczających prowadzi do usuwania martwych komórek naskórka, ale także stymulowana jest synteza nowych komórek. I to właśnie remodeling skóry prowadzi do odmłodzenia i wygładzenia jej powierzchni, a także spłycenia niewielkich zmarszczek.
Efekty obu tych zabiegów na zmarszczki nie są zauważalne natychmiast, jednak z upływem czasu dostrzec można długofalowe efekty stymulacji skóry.

 

Pytania i odpowiedzi

Czy można się pozbyć zmarszczek?

Istnieją bardzo skuteczne sposoby, żeby pozbyć się zmarszczek. Służą do tego profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Znaczną redukcję zmarszczek można uzyskać dzięki metodom takim jak toksyna botulinowa, kwas hialuronowy, stymulatory tkankowe, laser frakcyjny czy dermapen.

Jak najlepiej usunąć zmarszczki?

Zmarszczki najlepiej jest usunąć pod okiem specjalisty medycyny estetycznej. Skuteczne i bezpieczne metody redukujące zmarszczki to między innymi botulina, kwas hialuronowy, laser frakcyjny, stymulatory tkankowe i mikronakłuwanie. Efekty takich profesjonalnych zabiegów są bardziej trwałe, ponieważ dochodzi do korzystnych zmian w głębokich warstwach skóry.

Jaki zabieg na pierwsze zmarszczki?

Kiedy na twojej twarzy pojawią się pierwsze zmarszczki, możesz poddać się zabiegom takim jak wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, stymulatory tkankowe, mikronakłuwanie dermapen lub mezoterapia igłowa. Można je wykonać w gabinetach medycyny estetycznej. Są to bezpieczne i niezwykle skuteczne sposoby redukcji pierwszych zmarszczek.

Jak ukryć głębokie zmarszczki?

Głębokie zmarszczki, czyli zmarszczki penetrujące skórę na więcej niż 1 mm, można skutecznie ukryć tylko przy wsparciu profesjonalisty. Kliniki medycyny estetycznej oferują wiele zabiegów, które znacznie redukują widoczność zmian takich jak lwia zmarszczka, kurze łapki czy zmarszczki na czole. W zależności od lokalizacji najlepszą metodą usuwania głębokich zmarszczek jest kwas hialuronowy lub toksyna botulinowa.

Jak szybko i skutecznie pozbyć się zmarszczek?

Najszybsze i najtrwalsze efekty w przypadku usuwania zmarszczek dają zabiegi z toksyną botulinową lub kwasem hialuronowym, laser frakcyjny, mikronakłuwanie i rf mikroigłowa.

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Karolina Grobelna

Karolina Grobelna

Kosmetolog

Ekspert laseroterapii a w szczególności depilacji laserowej. Pracowała na laserach lightsheer ET, ligthsheer duet, lightsheer desire, IPL, Soprano ice platinum i innych. Przez lata praktyki wykonała kilkanaście tysięcy zabiegów depilacji laserowych i innych zabiegach laserowych.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię

Opinie naszych klientów

Agnieszka

Bardzo profesjonalne podejście, świetny dobór zabiegów. Fenomenalny wachlarz zabiegów. Czuję się zadbana i zaopiekowana. Bardzo polecam!

Anna

Świetny gabinet. Profesjonalnie i bardzo miło. Polecam!!

Sabina

Przyjazna atmosfera, profesjonalna kadra. Jestem bardzo zadowolona z zabiegów. Polecam :)