Tłusta cera

tłusta ceraTłusta cera to jeden z najczęściej spotykanych typów skóry, charakteryzujący się nadmiernym przetłuszczaniem. Cera przetłuszczająca się u mężczyzn i kobiet to problem natury estetycznej, a niekiedy – także i zdrowotnej. Niektórzy błędnie dokonują subiektywnej oceny rodzaju skóry, uznając za tłustą, cerę mieszaną. Taka samodzielna próba diagnozy skóry może zatem skutkować niewłaściwą jej pielęgnacją i pogłębianiem się problemów z cerą.

Tłusta cera – charakterystyka

Cera tłusta charakteryzuje się rozszerzonymi porami, a także powstawaniem zaskórników i zmian trądzikowych. Charakterystyczna dla skóry tłustej jest jej lepkość i nadmierne świecenie się, a także poszarzały, ziemisty kolor i skłonność do nadmiernego rogowacenia naskórka. Przetłuszczająca się skóra jest bardziej podatna na powstawanie zmian trądzikowych. Ponadto cera przetłuszczająca się może posiadać cechy innych problematycznych cer, np. skóry wrażliwej czy naczynkowej. Rozpoznanie rodzaju skóry najlepiej jest pozostawić specjaliście.

Cera tłusta przyczyny

Przyczyny są wielorakie – a jedną z najważniejszych są predyspozycje genetyczne. Inną przyczyną są zaburzenia hormonalne, zwłaszcza te towarzyszące dojrzewaniu płciowemu czy ciąży. Kolejne czynniki mogące sprzyjać przetłuszczaniu się skóry to nieodpowiednia jej pielęgnacja, a także dieta obfitująca w ostre przyprawy, czekoladę czy kawę. Nie należy zapominać o negatywnym wpływie stresu czy nadmiernej ekspozycji na słońce. Wszystkie te czynniki prowadzą do nadmiernej pracy gruczołów łojowych. To z jednej strony sprzyja nieestetycznemu świeceniu się skóry, ale z drugiej – stwarza idealne warunki do namnażania się bakterii. W świetle gruczołów łojowych kumulują się zrogowaciałe komórki naskórka, a wydzielany w nadmiarze łój sprzyja rozwojowi bakterii i powstawaniu zmian ropnych. Ponadto w rozszerzonych porach skórnych kumulują się wszelkie zanieczyszczenia, a zatem powszechnie występuje kombinacja: tłusta cera – zatkane pory.

Pielęgnacja cery tłustej

Pielęgnacja skóry tłustej sprowadza się do stosowania kosmetyków dedykowanych skórze tłustej, a także regularnego odwiedzania gabinetu kosmetologicznego. Profesjonalne zabiegi na tłustą cerę to m. in. mikronkłuwanie, radiofrekwencja mikroigłowa oraz peelingi chemiczne z kwasami oraz oczyszczanie wodorowe. Co dzięki takim zabiegom zyskają posiadacze tłustej cery? Zabiegi te rozjaśniają skórę, skutecznie usuwają martwy naskórek i oczyszczają pory. Ponadto usuwają zaskórniki i wągry, a także minimalizują ryzyko rozwoju zmian zapalnych.

Pytania i odpowiedzi

Jak pozbyć się tłustej cery?

Tłustej cery można się pozbyć przez odpowiednią pielęgnację skóry, prawidłową dietę oraz zabiegi na twarz: oczyszczanie wodorowe, peelingi chemiczne i peeling kawitacyjny. Profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej gruntownie oczyszczają skórę, usuwają martwy naskórek, zwężają pory, regulują pracę gruczołów łojowych oraz usuwają zaskórniki. Z tego powodu osoby z tłustą cerą powinny poddawać się im regularnie co kilka miesięcy.

Co na cerę tłustą i trądzikową?

Najlepszym rozwiązaniem na cerę tłustą i trądzikową są profesjonalne metody oczyszczania twarzy takie jak oczyszczanie wodorowe, peelingi chemiczne i peeling kawitacyjny. Bardzo skutecznie redukują wydzielanie sebum, zmniejszają widoczność porów, usuwają zaskórniki i łagodzą stany zapalne. Osoby z tłustą i trądzikową cerą powinny też zadbać o odpowiednią pielęgnację, w szczególności prawidłowe codzienne oczyszczanie twarzy.

Jak sobie radzić z przetłuszczającą się cerą?

Z przetłuszczającą się cerą najskuteczniej można poradzić sobie, regularnie korzystając z oczyszczania twarzy u kosmetologa. Zabiegi na przetłuszczającą się cerę to oczyszczanie wodorowe i peelingi chemiczne. Tylko w ten sposób można gruntownie oczyścić pory, zredukować zmiany trądzikowe i uregulować pracę gruczołów odpowiedzialnych za przetłuszczanie się cery.

Jak pozbyć się łoju z twarzy?

Sposobem na pozbycie się łoju z twarzy są zabiegi regulujące wydzielanie sebum. Można je wykonać w gabinetach medycyny estetycznej. Są to na przykład oczyszczanie wodorowe, peelingi kwasami medycznymi i peeling kawitacyjny. Aby zapobiegać nadmiernemu przetłuszczaniu cery i powstawaniu zmian trądzikowych, warto regularnie wykonywać takie zabiegi.

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Joanna Godwin

Joanna Godwin

Kosmetolog

Ekspert i pasjonat pielęgnacji ciała i modelowana sylwetki. Ma kilka tysięcy wykonanych zabiegów endermologii oraz wieloletnie doświadczenie w masażach podciśnieniowych i urządzeniach modelujących sylwetkę. Pracowała między innymi na Endermologie integral, Endermologie Alliance, fali akustycznej Storz, Accent Prime i inne.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię