Ciemna skóra okolic intymnych

ciemna skóra okolic intymnychCiemna skóra okolic intymnych nie powinna być powodem do niepokoju. Jeżeli nie towarzyszą jej dodatkowe objawy w postaci świądu, pieczenia lub innych zmian skórnych, nie jest ona objawem choroby. Co więcej, warto pamiętać, że większość dolegliwości objawia się zaczerwienieniem lub biało-perłową barwą okolic intymnych. Ciemna skóra sromu, odbytu lub okolic moszny bywa jednak źródłem dyskomfortu. Czy można temu zaradzić?

Dlaczego skóra okolic intymnych jest ciemna?

Skóra miejsc intymnych zarówno kobiet, jak i mężczyzn jest ciemniejsza niż w innych częściach ciała. O ile nie towarzyszą temu żadne inne dolegliwości, takie jak np. świąd czy pieczenie jest to całkowicie naturalne. Z czego wynika zaciemnienie skóry warg sromowych, okolic odbytu, a u mężczyzn – okolic moszny? Wiąże się to z większym niż w innych miejscach gromadzeniem barwnika, czyli melaniny w skórze.

Ciemniejsze zabarwienie skóry miejsc intymnych może być wywołane także kilkoma czynnikami, na które po części mamy wpływ. Przede wszystkim chodzi tu o ekspozycje na promienie słoneczne, która wpływa na przebarwienia także w tej części ciała. Na kolor skóry w okolicach intymnych wpływa ponadto fototyp skóry – posiadaczki ciemnego fototypu mają ciemniejszą skórę także okolicach intymnych – korzystanie z solarium, ale i sposób depilacji. Zaciemnienie może wynikać również z otarć lub noszenia zbyt ciasnych ubrań np. spodni, bielizny.

Zmiany skóry okolic intymnych a ciąża

Ogromne znaczenie na zabarwienie skóry okolic intymnych mają hormony płciowe. Gwałtowne zmiany w gospodarce hormonalnej związane z okresem dojrzewania, menopauzą, a przede wszystkich zachodzące w organizmie kobiety w czasie ciąży mogą przyczynić się do nasilenia pigmentacji skóry. Wynika to z podwyższenia poziomu estrogenów, które wpływają bezpośrednio na produkcję melaniny, a których poziom zwiększa się w okresie ciąży.

Szacuje się, że hiperpigmentacja dotyka blisko 90 proc. ciężarnych i objawia się nie tylko ciemnieniem skóry miejsc intymnych, ale też sutków i brodawek sutkowych. W większości przypadków zmiany te ustępują jednak po porodzie i ustabilizowaniu gospodarki hormonalnej.

Rozjaśnianie ciemnej skóry miejsc intymnych

Ciemna skóra okolic intymnych niekiedy może być powodem do dyskomfortu. Brak akceptacji własnego ciała powoduje niekiedy nie tylko obniżenie samooceny, ale wpływa na jakość życia seksualnego. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, współczesna medycyna estetyczna proponuje także zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Obok ujędrniania i odmładzania okolic intymnych coraz częściej wykonuje się także zabiegi ich rozjaśniania.

Skuteczną, bezpieczną i nieinwazyjną metodą wybielania warg sromowych, odbytu i okolic moszny jest laseroterapia wykonywana m.in. przy pomocy lasera erbowo-yagowego. Dzięki precyzyjnie ukierunkowanej wiązce światła dochodzi do rozbicia melaniny odpowiadającej za ciemną barwę skóry.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię