Przebarwienia

przebarwieniaPrzebarwienia są zmianami barwnikowymi, które są niezwykle często występującym defektem estetycznym. Dzieje się tak dlatego, że wiele jest przyczyn, które powodują ich pojawienie się, a co więcej – na niektóre z nich nie mamy większego wpływu. Jako że przebarwienia powstają na ogół w mocno eksponowanych częściach ciała, a problem ten nasila się wraz z wiekiem, często są one źródłem poważnych kompleksów. Na szczęście można sobie z nimi skutecznie radzić.

Czym są przebarwienia i jak wyglądają?

Przebarwienia to rodzaj zaburzeń barwnikowych, które związane są ze zwiększonym nagromadzeniem pigmentu w skórze. Wyróżnia się wiele rodzajów przebarwień, różne są także kryteria podziału. Jakie zmiany pigmentacyjne możemy zatem zaobserwować na skórze? Są to:

  • piegi, czyli małe, nieregularne, żółtawe lub brązowe plamki;
  • melasma, czyli nieregularne przebarwienia z wyraźnie zaznaczoną od pozostałej części skóry linią;
  • plamy soczewicowate posłoneczne, czyli jasno- lub ciemnobrązowe plamy, wyraźnie oddzielone od otaczającej je skóry, które powstają w miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych; nazywamy także plamami starczymi lub plamami wątrobowymi;
  • zmiany pozapalne, czyli rodzaj przebarwień, które pojawiają się jako konsekwencja stanu zapalnego występującego na skórze np. trądziku.

Jak wskazuje powyższy podział, wygląd przebarwień może być bardzo różny. Ich kolor i wielkość zależą bowiem od tego z jakim rodzajem zmiany mamy do czynienia.

Przyczyny powstawania przebarwień

Przebarwienia powstają ze względu na aktywowanie się melanocytów, czyli komórek odpowiadających za produkcję melaniny lub z powodu zwiększonej ich liczby. Powodem tej aktywności jest przede wszystkim działanie promieni słonecznych. To właśnie promieniowanie ultrafioletowe uznajemy za jedną z najważniejszych przyczyn powstawania przebarwień, także tych pozapalnych, które w sytuacji nadmiernej ekspozycji na słońce ulegają powiększeniu i utrwaleniu.

Nieprawidłowa synteza barwnika w skórze lub jego niewłaściwe rozmieszczenie może być także wynikiem zmian hormonalnych. Przebarwieniem ściśle związanym z zaburzeniami ich prawidłową gospodarką jest m.in. ostuda, nazywana także melasmą. Do powstawania zmian barwnikowych przyczyniają się także niektóre leki, w tym antykoncepcyjne. Warto pamiętać, że ich pojawianie się może wynikać z chorób ogólnoustrojowych, ale być też uwarunkowane genetycznie.

Jak skutecznie walczyć z przebarwieniami?

Przebarwienia zaliczane są obok zmarszczek do trudno akceptowalnych zmian na skórze, zwłaszcza przez kobiety, które traktują je jako defekt jednoznacznie wskazujący na ich wiek. Medycyna estetyczna, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom pacjentek, oferuje wiele zabiegów, które skutecznie minimalizują widoczność zmian barwnikowych. W naszej klinice wykonujemy przede wszystkim:

  • laseroterapię, która uznawana jest za najskuteczniejszą metodę usuwania przebarwień i sprowadza się do rozbicia nagromadzonego w skórze pigmentu;
  • peelingi chemiczne, których działanie polega na złuszczeniu naskórka i przez to wyrównaniu kolorytu skóry;

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Ewelina Czesak

Ewelina Czesak

Kosmetolog

Specjalizuję się w zabiegach na ciało oraz pielęgnacyjnych na twarz tj. peelingi chemiczne, wodorowe oczyszczanie. Ma wieloletnie doświadczenie w masażach manualnych i pielęgnacji ciała, ale również w masażach podciśnieniowych. Odbyła wiele szkoleń z Endermologii Alliance, Fali akustycznej Storz czy platformy Accent Prime. Swoją pracę wykonuję sumiennie dbając o każdy detal.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię