Odmładzanie Twarzy - Ujędrnianie skóry

Odmładzanie twarzyJędrna i elastyczna skóra to jeden z najważniejszych atrybutów młodości. Skóra zwiotczała, pozbawiona jędrności – jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem upływającego czasu. Odmładzanie twarzy i ujędrnianie skóry jest możliwe dzięki  zabiegom przeciwstarzeniowym i anti-age.

Utrata jędrności skóry, zapadnięta twarz – przyczyny

Na utratę jędrności skóry mają wpływ zarówno fizjologiczne procesy starzenia się skóry, jak i styl życia. Pierwsze oznaki zapadniętej twarzy zauważyć można już po 20 roku życia, a najbardziej widoczne zmiany rozpoczynają się około 40 roku życia.
Skóra traci jędrność na całym ciele, jednak najbardziej rzucają się w oczy zmiany na skórze twarzy. Wynika to z faktu, iż twarz narażona jest stale na szkodliwe działanie czynników środowiskowych. Jest ona bardzo wrażliwa na brak pielęgnacji lub niewłaściwą pielęgnację; niemały wpływ na wiotczenie skóry ma także mimika twarzy.
Wraz z upływem lat spada synteza włókien kolagenowych i elastynowych, które stanowią naturalne rusztowanie dla skóry. Ponadto maleje zawartość w skórze kwasu hialuronowego, który wiążąc wodę dba o dogłębne nawilżenie skóry. Może, również dojść do zaniku ochronnego, hydrolipidowego płaszcza skóry, co jest konsekwencją zmniejszenia syntezy naturalnego czynnika nawilżającego, czyli NMF.
Utrata jędrności skóry twarzy wynika także z niewłaściwych nawyków. Opalania się bez stosowania filtrów UV, palenia papierosów, niewystarczającego nawilżania skóry, niewłaściwej diety to często popełnianie błędy. Zarówno czynniki fizjologiczne związane ze starzeniem się skóry, jak i czynniki środowiskowe prowadzą ostatecznie do zwiotczenia skóry, zmniejszenia jej gęstości, przesuszenia. Utrata jędrności skóry na twarzy prowadzi do powstania zmarszczek i głębokich bruzd. Zmienia się owal twarzy i pojawiają się opadające brwi i powieki. Aby utrzymać jędrność skóry warto wykonać laserowe odmładzanie twarzy przynajmniej raz do roku.

Zapadnięta twarz – zabiegi

Jedną z oznak upływającego czasu i nasilonych procesów starzenia się organizmu jest zmiana konturów twarzy. Rysy stają się mniej wyraziste i pojawia się zapadnięta twarz. Fizjologicznym zjawiskiem związanych ze starzeniem się skóry jest spadek włókien kolagenowych i elastynowych, wynikający z ograniczenia syntezy białek budulcowych. Skóra staje się przez to wiotka i mało elastyczna. Kolejnymi niepożądanymi zmianami zachodzącymi na twarzy jest zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, a także wiotczenie tkanki mięśniowej.
Starzenie się skóry skutkuje spadkiem elastyczności skóry i tkanki podskórnej, co prowadzi do zaburzenia owalu twarzy – rysy twarzy stają się mniej wyraźnie, uwidaczniają się zmarszczki i bruzdy, zmniejsza się objętość policzków. Pojawiają się lwie bruzdy, dolina łez, bruzdy marionetki i bruzdy nosowo – wargowe, a także chomiki. Zapadnięta twarz dodaje lat, odpowiada za zmęczony wygląd i sprzyja opadaniu owalu twarzy. Najważniejsza w tym wypadku jest profilaktyka. Aby uniknąć wyraz zapadniętej twarzy warto zainwestować w profilaktykę skóry. Jeżeli jednak pojawi się ten defekt estetyczny, można temu zaradzić wykonując wolumetrie twarzy.

Najskuteczniejszą metodą na odmładzanie twarzy są profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Zabiegi ujędrniające twarz sprowadzają się do pobudzenia syntezy włókien kolagenowych i elastynowych na drodze kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry, a także działając na głębokie warstwy skóry bez naruszania jej integralności.

Nieinwazyjne zabiegi ujędrniające – odmładzanie twarzy

Ujędrnianie skóry twarzy może być z powodzeniem wykonywane przy użyciu nieinwazyjnych zabiegów, takich jak Endermolift czy Termolifting. Zabieg Termoliftingu wykorzystuje światło podczerwone, które wywołuje efekt termiczny w głębokich warstwach skóry, stymulując syntezę włókien kolagenowych. Nasilonej syntezie kolagenu towarzyszy skrócenie już istniejących włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra staje się gęstsza i wygładzona, a także odzyskuje jędrność. Zabieg Termolift jest całkowicie nieinwazyjny i w pełni bezpieczny, a także bezbolesny. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są od razu, zaś na pełny efekt ujędrniania skóry trzeba poczekać kilka miesięcy. Zalecana jest seria kilku zabiegów powtarzanych co 2 – 4 tygodnie.
Kolejna bezinwazyjna metoda ujędrniania skóry twarzy to Endermolift. Jest to innowacyjna terapia przeciwstarzeniowa, która gwarantuje efekt ujędrnienia i odmłodzenia twarzy. Istotą zabiegu jest połączenie masażu podciśnieniowego oraz wibracyjnego, co zapewnia kompleksową stymulację głębokich warstw skóry i prowadzi do pobudzenia syntezy kolagenu. Podobnie jak w przypadku termoliftingu, natychmiast po zabiegu można zauważyć poprawę w wyglądzie skór, zaś wraz z upływem czasu efekt będzie coraz bardziej zauważalny. Zabieg te można wykonać nawet na skórze wrażliwej, o dowolnej porze roku. Inne mało inwazyjne zabiegi na twarz które wspomagają produkcje kolagenu i ujędrniają skórę to laser nie ablacyjny oraz peelingi chemiczne.

Laserowe odmładzanie – silne ujędrnianie skóry

Nieinwazyjnym zabiegiem zapewniającym odmłodzenie skóry jest także laserowe ujędrnianie skóry z wykorzystaniem lasera frakcyjnego.
Odmładzanie twarzy laserem frakcyjnym  działa stymulująco na poprawę gęstości skóry oraz jej wygładzenie dzięki generowaniu mikrouszkodzeń skóry. Wysyłane przez laser liczne mikrowiązki prowadzą do miejscowego naruszenia struktury skóry, zaś otaczająca tkanka uczestniczy w nasilonych procesach regeneracji i remodelingu. Rekonwalescencja po zabiegu trwa około dwóch tygodni, a spektakularny efekt przywrócenia jędrności skóry zauważalny jest na przestrzeni kilku kolejnych miesięcy. Zalecane jest wykonanie serii kilku zabiegów. Zabiegi laserowe rzadziej wykonuje się latem.

Zabiegi hi-tech i iniekcje na odmładzanie twarzy i ciała

Nie brakuje skutecznych zabiegów na twarz, które można wykonać o dowolnej porze roku – także latem. Nie zawsze bowiem przed wykonaniem zabiegu oraz po zabiegu konieczne jest rygorystyczne unikanie ekspozycji na słońce. W bardziej upalne miesiące można więc wykonać sporo zabiegów odmładzających, umożliwiających odmładzanie twarzy mężczyzn i kobiet, a także odmładzanie innych okolic – szyi i dekoltu czy grzbietowych powierzchni dłoni. Na te zabiegi, które można wykonać latem, można oczywiście zdecydować się o dowolnej porze roku. Takim zabiegiem jest właśnie Hifu. Technologia, która ma działanie liftingujące, ale jednocześnie ujędrniające. Hifu wykonuje się przez cały rok i służy również do ujędrniania skóry ciała. Zabiegi odmładzające o działaniu podobnym efekcie do lasera frakcyjnego są radiofrekwencja mikroigłowa oraz mikronakłuwanie Dermapen. Są to jednak zabiegi, które bezpieczniej można wykonać latem.

Zabiegiem odmładzającym na twarz o niemal natychmiastowym działaniu i efekcie utrzymującym się przez wiele miesięcy jest wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową. Ostrzykiwanie zmarszczek i bruzd toksyną botulinową zapewnia efekt perfekcyjnego wygładzenia skóry – wszystko za sprawą miejscowego zahamowania przewodnictwa nerwowo – mięśniowego. Poza doskonałym efektem redukcji zmarszczek dodatkową korzyścią z wykonania zabiegu jest ograniczenie powstawania nowych zmarszczek i pogłębiania się tych już istniejących.

Latem można pozwolić sobie na wykonanie zabiegów z rozmaitymi wypełniaczami, takimi jak kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia czy polikaprolakton. Kwas hialuronowy może być wykorzystany w celu wypełnienia zmarszczek, co daje efekt natychmiastowego wygładzenia skóry. Ponadto kwas hialuronowy umożliwia bardziej zaawansowanego odmładzania twarzy, która utraciła objętość i prawidłowy owal, a skóra jest wiotka. Wówczas wykonać można zabieg wolumetrii, który umożliwia uzupełnienie objętości twarzy, a tym samym – wygładzenie zmarszczek. Przywrócenie objętości w wybranych okolicach twarzy umożliwia także inny wypełniacz – hydroksyapatyt wapnia. Użycie tego wypełniacza pozwala osiągnąć efekt odmłodzenia.  Utrzymuje się  on przez kilkanaście miesięcy, co jest m. in. efektem pobudzenia syntezy włókien kolagenowych.

Zabiegi odmładzające – kiedy zacząć?

O nienaganny wygląd skóry należy dbać w każdym wieku. Błędem jest wykonywanie zabiegów odmładzających dopiero wówczas, gdy pojawią się zaawansowane oznaki starzenia, takie jak liczne zmarszczki i głębokie bruzdy, przebarwienia i utrata wiotkości skóry. Najbardziej kompleksowa kuracja odmładzająca to taka, która uwzględnia nie tylko zabiegi odmładzające po 50, ale także zabiegi na twarz po 30. Dlaczego? Gdyż wówczas możliwe jest usunięcie pierwszych oznak starzenia się skóry, a dodatkowo – minimalizowanie ich dalszego pojawiania się. Jednak bez względu na to, kiedy zdecydujemy się na profesjonalne odmładzanie twarzy w gabinecie medycyny estetycznej warto wiedzieć, które zabiegi dedykowane są osobom w poszczególnych dekadach życia, a także to, jakie zabiegi będą najlepiej dopasowane do naszej skóry. Taką informacje można uzyskać podczas konsultacji lekarskiej lub kosmetologicznej.

Pytania i odpowiedzi

Jak ujędrnić zwiotczałą skórę?

Zwiotczałą skórę twarzy można ujędrnić zabiegiem wolumetrii, czyli jej odmłodzenie poprzez stymulowanie fibroblastów do zwiększenia syntezy włókien kolagenowych. Nieinwazyjne ujędrnienie skóry możliwe jest ponadto dzięki laseroterapii, w szczególności lasera frakcyjnego. Doskonałe efekty w ujędrnianiu zwiotczałej skóry twarzy i całego ciała przynosi również Technologia Hifu.

Co na obwisłą skórę?

Efekt obwisłej skóry jest następstwem upływu czasu, utraty sprężystości i gęstości skóry. Dlatego zabiegami, które warto zastosować, aby poprawić jej wygląd są te, które stymulują fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych odpowiedzialnych za jędrność skóry. Zalicza się do nich m.in. RF mikroigłową, dermapen, a także laseroterapie.

Co zwiększa elastyczność skóry?

Na elastyczność skóry wpływa ilość i jakość włókien kolagenowych. Dlatego też elastyczność skóry przywrócić można przy wykorzystaniu małoinwazyjnych zabiegów zwiększających syntezę tych włókien kolagenowych. Zalicza się do m.in. termolifting, wykorzystujący światło podczerwone i oddziałujący w głębokich warstwach skory, a także Radiofrekwencja mikroigłowa oraz stymulatory tkankowe.

Jak przywrócić jędrność skóry?

Aby przywrócić jędrność skóry konieczne jest zwiększenie syntezy włókien kolagenowych, które odpowiadają za elastyczność i sprężystość skóry. Efekt taki można osiągnąć dzięki zastosowaniu zabiegów opartych na kontrolowanych mikronakłuciach i mikrouszkodzeniach skóry, fali radiowej, kwasie hialuronowym wstrzykiwanym pod skórę czy laseroterapii.

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Joanna Godwin

Joanna Godwin

Kosmetolog

Ekspert i pasjonat pielęgnacji ciała i modelowana sylwetki. Ma kilka tysięcy wykonanych zabiegów endermologii oraz wieloletnie doświadczenie w masażach podciśnieniowych i urządzeniach modelujących sylwetkę. Pracowała między innymi na Endermologie integral, Endermologie Alliance, fali akustycznej Storz, Accent Prime i inne.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię

Opinie naszych klientów

Piotrek

Wspaniała obsługa. Profesjonalnie wykonany zabieg. Polecam

Maciej

Polecam serdecznie, pełen profesjonalizm, mila atmosfera.

Anna

Profesjonalna obsługa i miła atmosfera. Polecam