Drenaż limfatyczny

drenaż limfatyczny

Zastój limfatyczny to zaburzenie krążenia limfy, prowadzące do powstawania obrzęków. Limfa, czyli chłonka to płyn tkankowy, który odprowadzany jest z komórek drogą naczyń limfatycznych. Jest to płyn bogaty w białko oraz toksyny. Jego zaleganie w tkance podskórnej prowadzić może do rozwoju stanu zapalnego, a w późniejszym etapie – zniekształcenia tkanek i nadmiernego rogowacenia naskórka. Jedyną skuteczną metodą na zastoje limfatyczne to drenaż limfatyczny.

Zastoje limfatyczne twarzy, ciała, pod oczy – przyczyny

Zastoje limfatyczne mogą pojawić się w rozmaitej lokalizacji. Często spotykane są obrzęki limfatyczne kończyn,  a także zastoje limfatyczne na twarzy (zwłaszcza pod oczami). Także kobiety po mastektomii doświadczają obrzęków limfatycznych.

Przyczyny zastojów limfatycznych są zróżnicowane – niekiedy mają charakter wrodzony i są konsekwencją niewłaściwego rozwoju naczyń limfatycznych lub węzłów chłonnych. Z kolei nabyte zastoje limfatyczne mogą być wynikiem:

  • siedzącego trybu życia
  • urazów mechanicznych
  • uszkodzenia naczyń limfatycznych
  • operacyjnego usunięcia piersi – zastoje limfatyczne po mastektomii są konsekwencją usunięcia pachowych węzłów chłonnych, co uniemożliwia odpływ limfy z ręki; obrzęk może pojawić się bezpośrednio po operacji usunięcia piersi, ale także wiele miesięcy później
  • schorzeń tkanki łącznej
  • infekcji bakteryjnych
  • przewlekłej niewydolności żylnej
  • chorób pasożytniczych

Obrzęki limfatyczne zlokalizowane na kończynach dolnych lub górnych mogą ograniczać jej ruchomość. Początkowo zastoje limfatyczne pojawiają się w ciągu dnia, z czasem – zauważalne są od rana. Skóra staje się twarda i zrogowaciała, pojawia się pomarańczowa skórka. Zastojom limfatycznym mogą ponadto towarzyszyć zmiany w wyglądzie paznokci, które stają się łamliwe i kruche, o żółtawym odcieniu. Powikłaniem utrzymujących się obrzęków limfatycznych może być zapalenie naczyń limfatycznych oraz infekcje bakteryjne i grzybicze. Drenaż  limfatyczny obrzęków w naszej klinice wykonujemy za pomocą najnowszej generacji Urządzenie do masażu podciśnieniowego „Endermologie LPG Alliance„.

Masaż limfatyczny umożliwia pobudzenie krążenia limfy, co usuwa obrzęki limfatyczne, a także zapobiega ich ponownemu powstaniu. Drenaż limfatyczny wykonywany jest z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia, które umożliwia masaż skóry z wykorzystaniem specjalnych rolek masujących oraz zjawiska podciśnienia. Dzięki temu zasysamy i intensywnie masujemy fałd skórny, co daje efekt kompleksowego pobudzenia krążenia krwi i limfy, a także metabolizmu skóry.

Drenaż limfatyczny – masaż, zabiegi na zastoje limfatyczne

Drenaż limfatyczny  LPG Alliance wykonujemy w celu:

  • terapii obrzęków rozmaitego pochodzenia
  • łagodzenia bólów mięśniowych u sportowców, a także po urazach
  • zapobiegania zastojom limfatycznym kończyn górnych po operacji usunięcia piersi (drenaż limfatyczny po mastektomii)
  • redukcji cellulitu (drenaż limfatyczny nóg, pośladków czy brzucha)
  • redukcji bólu i usprawnienia kończyny po operacjach ortopedycznych
  • usprawniania procesu odchudzania
  • po zabiegach medycyny estetycznej (drenaż limfatyczny po liposukcji)

Masaż limfatyczny prowadzi do odprowadzenia limfy z tkanki podskórnej, a dzięki mechanicznej stymulacji skóry – do nasilonej syntezy włókien kolagenowych. Ostatecznie skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona, zwiększa się jej elastyczność i jędrność. Kolejną korzyścią jest usprawnienie procesów detoksykacyjnych organizmu, co wpływa pozytywnie na ogólne samopoczucie i wspomaga przemianę materii.

Drenaż limfatyczny twarzy Endermolift wykonujemy w celu redukcji zastojów limfatycznych, które zlokalizowane są głównie pod oczami oraz zastój limfatyczny na twarzy. Drenaż limfatyczny pod oczy wspomaga usuwanie worków pod oczami i cieni, a dodatkowo ujędrnia i odmładza skórę pod oczami. Masaż drenujący twarzy może poprawiać owal twarzy, a także zwiększać gęstość skóry i wygładzać drobne zmarszczki. Skóra twarzy staje się rozświetlona i odzyskuje zdrowy koloryt.

Drenaż limfatyczny – ilość zabiegów, efekty.

Drenaż limfatyczny to zabieg bezpiecznym niebolesny i nieinwazyjny, nie wymagający rekonwalescencji. Podczas zabiegu, który trwa kilkadziesiąt minut można się zrelaksować – drenażowi limfatycznemu nie towarzyszy żaden dyskomfort. Efekty masażu limfatycznego zauważyć można już po pierwszym zabiegu, jednak dla powodzenia terapii niezwykle ważną kwestią jest odpowiednia częstotliwość i ilość zabiegów oferujących drenaż limfy. Ilość zabiegów to co najmniej 10; wykonanie serii zabiegów pozwala w pełni odczuć korzyści, jakie przynosi masaż. Jak często wykonujemy taki masaż? Zalecana częstotliwość drenażu limfatycznego to 2 – 3 zabiegi w tygodniu, natomiast dla podtrzymania efektu można wykonać 1 zabieg w miesiącu.

Pytania i odpowiedzi

Jak zlikwidować zastoje limfatyczne?

Metodą pozwalającą zlikwidować zastoje limfatyczne jest endermologia. Jest to masaż tkanek głębokich wykonywany w podciśnieniu, którego efektem jest poprawienie krążenia krwi i chłonki. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny. Efekt zmniejszenia zastojów limfatycznych uzyskuje się po kilku- kilkunastu powtórzeniach.

Czy obrzęk limfatyczny zniknie?

Obrzęk limfatyczny nie zniknie samoistnie bez leczenia. Aby się go pozbyć, należy przywrócić prawidłowy przepływ chłonki. Metodą, która znajduje w tym przypadku zastosowanie, jest endermologia. Jest to specjalistyczna metoda masażu wykorzystująca podciśnienie dostępna w gabinetach medycyny estetycznej.

Jak odprowadzić limfę z nóg?

Aby odprowadzić nadmiar limfy z nóg, najlepiej jest poddać się masażowi limfatycznemu, czyli endermologii. Taki zabieg należy wykonać w gabinecie medycyny estetycznej. Efekty są widoczne już po pierwszej wizycie, ale w celu uzyskania całkowitej poprawy należy powtórzyć zabieg co najmniej 10 razy.

Na co pomaga drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny jest skuteczny w następujących wskazaniach: obrzęki różnego pochodzenia, zastoje limfatyczne po zabiegach operacyjnych, bóle mięśniowe, cellulit, nadmiar tkanki tłuszczowej, worki i cienie pod oczami. Zabieg nie tylko usprawnia przepływ limfy i krwi, ale również wysmukla ciało i poprawia pracę mięśni.

Czy drenaż limfatyczny pomaga schudnąć?

Drenaż limfatyczny jest pomocny w optycznym wysmukleniu sylwetki u osób odchudzających się. Dlatego walcząc ze zbędnymi kilogramami, warto oprócz diety i ćwiczeń zdecydować się właśnie na zabiegi masażu podciśnieniowego. Dodatkowo poprawiają one jędrność i elastyczność skóry, co rozwiązuje problem wiotkiej skóry często spotykany po utracie wagi.

Ile razy w tygodniu drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny najlepiej jest wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Jest to zabieg nieinwazyjny i niewymagający rekonwalescencji, a taka intensywność zabiegów zapewnia najlepsze rezultaty. Należą do nich: poprawa mikrokrążenia, likwidacja obrzęków, ujędrnienie skóry i redukcja bólów mięśniowych.

Czy warto robić drenaż limfatyczny?

Zdecydowanie drenaż limfatyczny należy do zabiegów, które warto jest wykonywać. Przynosi doskonałe rezultaty, a przy tym jest nieinwazyjny i bezbolesny. W niektórych sytuacjach jest on wręcz wymagany, na przykład u kobiet po mastektomii oraz u osób poddających się liposukcji.

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Natalia Korabiowska

Natalia Korabiowska

Kosmetolog

Absolwentka kierunku kosmetologia na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Charakteryzuje się niezwykłą dokładnością pracy. Specjalizuję się w zabiegach na ciało oraz zabiegach ujędrniających skórę.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię

Opinie naszych klientów

Aga

Zabieg wykonany na najwyższym poziomie

Aleksandra

Bardzo miła atmosfera, Panie bardzo sympatyczne i chętnie odpowiadające na wszelkie pytania, wszystkie zabiegi wykonane bardzo profesjonalnie. Polecam serdecznie

Magda

Komfortowa i niemal bezbolesna wizyta.