Krzywy nos

krzywy nosNos to jedna z najbardziej eksponowanych części ludzkiej twarzy, dlatego jakiekolwiek niedoskonałości, które go dotyczą, powodują dyskomfort i niezadowolenie. Niekiedy są też przyczyną problemów zdrowotnych, na przykład trudności z oddychaniem.

Jakie są przyczyny krzywego nosa?

Nos jest zbudowany z kości, chrząstek, tkanek miękkich, naczyń oraz nerwów i nieprawidłowość w zakresie któregokolwiek z tych elementów może spowodować jego skrzywienie.

  • Czynniki genetyczne

Kształt kości twarzoczaszki oraz kształt nosa są w dużym stopniu zapisane w genach. Wiele osób po prostu rodzi się z lekko krzywym nosem. Jeśli przyjrzymy się członkom tej samej rodziny, łatwo zauważyć, że kształty nosów bardzo często są podobne. Największym problemem estetycznym są zazwyczaj nosy asymetryczne, duże, szerokie i garbate. Niekiedy skrzywienie nosa dotyczy tylko koniuszka i przyjmuje postać ubytków tkanki w tym obszarze.

  • Urazy

Inną przyczyną skrzywienia nosa są oczywiście urazy. Może dochodzić do nich na każdym etapie życia. Niekiedy deformacja nosa powstaje już w trakcie ciężkiego, skomplikowanego porodu. Szkielet noworodka jest zbudowany w znacznej mierze z chrząstek, które są podatne na odkształcenia i uszkodzenia. Ponieważ nos ma bardzo delikatną strukturę, łatwo może ulec złamaniu także podczas różnego rodzaju wypadków, na przykład komunikacyjnych, a także podczas omdleń z upadkiem na twarz. Oprócz złamań nosa po urazie może tworzyć się tkanka bliznowata, która spowoduje pojawienie się garbiku na nosie.

  • Krzywa przegroda nosa

Krzywy nos może mieć związek również ze skrzywieniem przegrody nosa, jeśli jest ono znaczne. W tym przypadku głównym problemem estetycznym jest nierówna wielkość nozdrzy.

  • Choroby predysponujące do krzywego nosa

Warto wiedzieć, że istnieją też choroby predysponujące do krzywego nosa. Należą do nich:

– sarkoidoza

– guzy nosogardła

– choroba Wegenera

– zapalenie chrząstek

– choroby tkanki łącznej

 

Jak wyprostować nos?

Do niedawna jedyną opcją korekty krzywego nosa była rhinoplastyka, czyli operacja z zakresu chirurgii plastycznej, jednak obecnie wiele osób jest w stanie uniknąć tego zabiegu dzięki zabiegu kwasem hialuronowym.

 

  • Operacja na krzywy nos – rhinoplastyka

Rhinoplastyka to skomplikowany i poważny zabieg, który w praktyce polega na modelowaniu kształtu kości przez ich piłowanie. Jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i obarczony ryzykiem powikłań takich jak niedrożność oraz zaburzenia czucia i ukrwienia nosa. Wymaga oczywiście nacinania skóry i założenia szwów. Jego zaletą są niemal nieograniczone możliwości ingerencji w kształt nosa.

  • Korekta nosa kwasem hialuronowym

Ten kilkudziesięciominutowy zabieg ogranicza się do wykonania kilku nakłuć cienką igłą i podania kwasu hialuronowego w precyzyjnie wybrane miejsca. Efekty widoczne są natychmiast i utrzymują się przez kilka miesięcy. Korekta nosa kwasem hialuronowym pozwala wyrównać garbik, unieść koniuszek nosa, poprawić asymetrię oraz uzupełnić ubytki w tkankach miękkich.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię