Plamy starcze
Plamy starcze zaliczamy są do szerokiej grupy przebarwień skóry. Jak pokazują statystyki, dotyczą one niemal 30 proc., które ukończyły 30. rok życia i blisko 90 proc. tych, które ukończyły 50 lat. Jako że plamy starcze pojawiają się głównie na dłoniach, twarzy czy dekolcie, stanowią one dla wielu z nich istotny problem natury estetycznej. Skąd się biorą i jak je usunąć?
Co to są plamy starcze i jak wyglądają?
Plamy starcze (z łac. lentigo senilis) to rodzaj plam soczewicowatych słonecznych, których pojawienie się związane jest ze starzeniem się skóry. Jak pokazują badania, ich powstawanie obserwujemy po 40. roku życia, a wraz z upływem lat ich liczba i wielkość rośnie. Jak wyglądają plamy starcze?
Przybierają one postać przebarwień o zróżnicowanych kształtach, choć najczęściej zbliżony jest on do ziarna soczewicy. Wielkość plam wynosi od 3 do nawet 12 mm, a niekiedy nawet i więcej. Zróżnicowany jest także ich kolor – od jasnobrązowego po czarny. Same w sobie plamy wątrobowe nie są groźne, warto jednak dokładnie się im przyglądać, tak by nie przeoczyć zmian wymagających obserwacji specjalisty.
Jak powstają plamy starcze?
Plamy starcze, mimo potocznej nazwy tj. plamy wątrobowe, nie mają nic wspólnego z pracą tego narządu. Ich pojawianie się jest naturalnym efektem starzenia się skóry, jednak na ich ilość wpływają bezpośrednio inne czynniki. Najważniejszy z nich to działanie promieni słonecznych. To właśnie dlatego plamy starcze obserwujemy na częściach ciała najbardziej eksponowanych na słońce tzn. na dłoniach, twarzy, dekolcie, przedramionach, a u mężczyzn także na karku i odsłoniętej skórze głowy. Dodatkowo na pojawienie się plam wątrobowych wpływają także wahania hormonalne oraz niektóre leki.
Powstawanie tego rodzaju przebarwień związane jest zaś z nadmiernym gromadzeniem się melaniny w określonym miejscu. Badania histopatologiczne plam wskazują na dużą liczbę melanocytów, które odpowiadają za jej produkcję, zlokalizowanych pomiędzy keratynocytami.
Zabiegi na plamy starcze
Plamy soczewicowate starcze nie ustępują samoistnie, ani też nie stają się wraz z upływem czasu bledsze. Można jedynie obserwować ich sezonową zmianę barwy tzn. w okresie zwiększonego nasłonecznienia stają się ciemniejsze i przez to bardziej widoczne. Dla wielu osób, zwłaszcza kobiet, są one dużym problemem natury estetycznej, który bezlitośnie zdrada wiek. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na pozbycie się plam starczych i przywrócenie skórze jednolitego kolorytu.
Profesjonalnych zabiegiem, który pozwala usunąć przebarwienia starcze, jest laseroterapia. Działanie lasera rozbija barwnika odpowiedzialnego za przebarwienia.