Opadnięte policzki
Jedną z oznak starzenia się jest utrata owalu twarzy, zauważalna najczęściej po 40 roku życia. Rysy twarzy zmieniają się przede wszystkim na skutek utraty jędrności skóry i powstają opadnięte policzki.
Opadnięte policzki przyczyny
Spadek syntezy włókien kolagenowych, zanik podskórnej tkanki tłuszczowej oraz utrata sprężystości włókien mięśniowych prowadzą do stopniowego spłaszczania się górnej części twarzy, z jednoczesnym poszerzaniem dołu twarzy. Niemałe znaczenie ma także przebudowa kości twarzoczaszki postępująca wraz z wiekiem. Ostatecznie na twarzy zauważalne są zapadnięte policzki, a także powstanie tzw. „chomików”, czyli torebek tłuszczowych zlokalizowanych w dolnych partiach policzków, w sąsiedztwie brody. Zapadnięta twarz zdarza często również u osób które znacznie stracili na wadze. Jest to związane z drastyczną utratą tkanki tłuszczowej w obrębie kości policzkowych. Opadnięte policzki i „chomiki” to nie jedyna konsekwencja utraty owalu twarzy; opadające tkanki miękkie sprzyjają powstaniu doliny łez, bruzd nosowo – wargowych czy bruzd marionetek. W zależności od przyczyny chomików można zastosować laseroterapie lub wolumetrie twarzy kwasem hialuronowym.
Zapadnięte policzki i twarz – co robić?
Profilaktyka jest najlepszym sposobem na opadające policzki. Zabiegi mikronakłuwania, ale również zabiegi laserowe i peelingi chemiczne wykonywane regularnie powodują stałą regeneracje skóry. Dzięki takim zabiegom można długo cieszyć się młodą i zdrowo wyglądającą twarzą. W młodym wieku takie zabiegi warto wykonywać kilka razy do roku. Bardzo dobrym zabiegiem polecanym osobom po 30-stym roku życia jest zabieg Hifu, który ma właściwości liftingujące a efekt jest zauważalny od razu. Warto wykonać zabieg hifu raz do roku. Do bardziej inwazyjnych zabiegów na opadnięte policzki należą kwas hialuronowy oraz nici liftingujące. Kwasem hialuronowym można nie tylko podnieśc policzki, ale również je modelować. Nici liftingujące na opadnięte policzki są polecane osobą starszym, u których problem zapadniętej twarzy jest znaczący. Warto pamiętać że im lepsza jest kondycja skóry tym wolniejsza będzie utrata owalu twarzy. Warto więc wybrać się do gabinetu medycyny estetycznej w którym kosmetolog lub lekarz dobierze dla nas odpowiednie zabiegi i pielęgnacje.