Usuwanie przebarwień Kraków

Usuwanie przebarwień Kraków

Brązowe plamy na skórze najczęściej są konsekwencją nagromadzenia barwnika skóry – melaniny. Przebarwienia na twarzy częstą towarzyszą zmianom hormonalnym u kobiet i określane są mianem ostudy (melanodermii), z kolei plamy soczewicowate (plamy starcze) są charakterystyczne dla osób w starszym wieku, które nie unikały ekspozycji na słońce.. Najczęstsze przebarwienia skóry to plamy posłoneczne. Chodź niektóre przebarwienia nie są łatwe do usunięcia to jednak usuwanie przebarwień laserem jest skuteczną metodą.

Przebarwienia na skórze

Przebarwienia to jedne z najpowszechniej występujących defektów estetycznych, które mogą dotyczyć osób w każdym wieku, choć częstość ich powstawania wzrasta z wiekiem. Brązowe plamy skóry mogą różnić się wielkością, kształtem i barwą, a ich najczęstsza lokalizacja to twarz, dłonie i dekolt. W zależności od pochodzenia, przebarwienia można podzielić na kilka kategorii:

  • piegi
  • plam soczewicowate
  • przebarwienia pozapalne
  • przebarwieia potrądzikowe
  • ostuda
  • przebarwienia posłoneczne
  • plamy starcze

Plamy posłoneczne – usuwanie przebarwień na twarzy

Plamy posłoneczne to przebarwienia skórne powstałe pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UV. Mowa zarówno o powstawaniu plam po słońcu, jak i plam po solarium. Plamy po opalaniu mogą pojawić się u każdego, a szczególnie predysponowane są osoby:

  • stosujące leki hormonalne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki czy leki przeciwdepresyjne
  • cierpiące na choroby wątroby i tarczycy
  • dotknięte zaburzeniami hormonalnymi (np. w przebiegu ciąży czy menopauzy)
  • stosujące kosmetyki zawierające składniki fotouczulające
  • obciążone predyspozycjami genetycznymi

Przebarwienia posłoneczne mają charakter brązowych plam o zróżnicowanej wielkości i kształcie, które powstają na skutek kumulacji barwnika skóry – melaniny w komórkach skóry. Lokalizacja plam po słońcu uzależniona jest od obszarów skórnych eksponowanych na słońce. Najczęściej pojawiają się one na twarzy (czoło, skronie) ponieważ twarz jest najczęściej narażona na promienie słoneczne. Dodatkowo skóra twarzy jest cieńsza niż innych partii ciała co potęguje problem przebarwień posłonecznych.  Plamy posłoneczne na twarzy mają trwały charakter i wymagają specjalistycznych metod ich usuwania. Usuwanie przebarwień na twarzy to jeden z  najczęściej wykonywanych zabiegów laserowych.  Lepiej jest zapobiegać ich powstawaniu niż je leczyć – a w profilaktyce plam po opalaniu nieocenione okazują się być filtry anty – UV.

Plamy starcze

Plamy starcze, czyli plamy wątrobowe, które w żargonie medycznym określane są mianem plam soczewicowatych, to związane z wiekiem przebarwienia skóry. Przyczyną ich pojawienia się jest przede wszystkim długotrwała ekspozycja na słońce (naturalne promieniowanie UV lub lampy w solarium). Z tego powodu plamy starcze określane są także jako plamy słoneczne. Ich powstaniu sprzyja ponadto stosowanie leków zwiększających wrażliwość na światło. Powstałe w ten sposób zmiany skórne mają charakterystyczną lokalizację – są to plamy starcze na dłoniach czy plamy starcze na twarzy. Ale to nie jedyna przyczyna – kolejną jest hiperpigmentacja skóry postępująca wraz z wiekiem. Wtedy zauważyć można nie tylko plamy wątrobowe na dłoniach, ale także przebarwienia starcze na plecach czy w innej lokalizacji. Wraz z wiekiem dochodzi do nasilenia się plam wątrobowych, co wyraża się w zwiększeniu ich ilości i rozmiarów. Laserowe usuwanie przebarwień jest jedyną metodą na plamy starcze.

Przebarwienia po trądziku – pozapalne

Przebarwienia po trądziku to specyficzny rodzaj przebarwień skórnych, powstałych w konsekwencji stanu zapalnego, najczęściej towarzyszącego rozdrapywaniu zmian trądzikowych. W konsekwencji dochodzi do nadprodukcji melaniny i powstania przebarwień o różowo – brązowej barwie, którym nierzadko towarzyszą blizny potrądzikowe. Przebarwienia potrądzikowe mogą ustępować samoistnie, jednak trwa to wiele miesięcy. Takie przebarwienia pozapalne skóry mogą powstać także w miejscu poparzenia skóry, a także po ustąpieniu zmian skórnych w przebiegu ospy czy innych infekcji wirusowych.

Przebarwienia mogą pojawić się w dowolnym wieku, a czynnikami sprzyjającymi są stany zapalne skóry (np. trądzik), zaburzenia hormonalne czy nadmierna ekspozycja na słońce. Domowe sposoby na przebarwienia mają bardzo umiarkowaną skuteczność i mogą zmniejszyć widoczność jedynie powierzchniowych przebarwień, nie poradzą sobie natomiast z głębszymi zmianami hiperpigmentacyjnymi. Najskuteczniejszą terapią gwarantującą usuwanie przebarwień po trądziku jest terapia łączona. Doskonałe efekty przynosi terapia łączona dwoma typami lasera – Dye VL oraz iPIXEL. Laser Dye VL emituje wiązkę lasera o długości 500 – 600 nm; światło to pochłaniane jest przez melaninę, która ulega rozpadowi i usunięciu z organizmu. Z kolei laser iPIXEL to laser emitujący wiele mikrowiązek, które prowadzą do powstania mikrourazów termalnych. Ich gojeniu się towarzyszy przebudowa skóry, redukcja blizn potrądzikowych oraz wygładzenie skóry.

Laserowe usuwanie przebarwień Kraków

Usuwanie przebarwień na twarzy, dekolcie, dłoniach czy innej lokalizacji można uzyskać laserem Dye VL. Laser emituje wiązkę intensywnego pulsacyjnego światła IPL o długości fali 500 – 600 nm. Podobnie jak w przypadku innych laserów na przebarwienia, chromoforem jest melanina w skórze. Barwnik pochłania światło lasera i ulega rozpadowi, dzięki czemu zmiana hiperpigmentacyjna staje się jaśniejsza.

Największą zaletą głowicy Dye VL jest możliwość jednoczesnego usuwania zmian naczyniowych, gdyż wiązka lasera może być pochłaniana także przez hemoglobinę, czyli barwnik krwi. Podobnie jak w przypadku pozostałych laserów na przebarwienia, Dye VL cechuje się selektywnym działaniem. Oznacza to, że wiązka lasera pochłaniana jest wyłącznie przez chromofor i celuje w komórki skóry, wyróżniające się największą kumulacją barwnika. Przekłada się to na wysoki stopień bezpieczeństwa zabiegu i jego ogromną skuteczność.

Laserowe usuwanie przebarwieńLaser erbowy Er: Yag to frakcyjny laser ablacyjny, emitujący wiązkę lasera o długości 2940 nm. Laser działa na melaninę, czyli barwnik skóry, którego nadmierna kumulacja prowadzi do wystąpienia przebarwień. Pod wpływem działania licznych mikrowiązek lasera erbowego iPIXEL dochodzi do selektywnego zjawiska fototermolizy, czyli rozpadu cząsteczki melaniny.  Skóra następnie usuwa skoagulowany barwnik, a przebarwienie stopniowo jaśnieje. Ponieważ mikrowiązki lasera prowadzą do powstania mikrourazów termalnych, otoczonych nienaruszoną tkanką, pobudzone zostają intensywne procesy regeneracyjne. A to prowadzi do przemodelowania skóry, wygładzenia jej powierzchni oraz zredukowania niewielkich zmarszczek czy blizn potrądzikowych.

Usuwanie przebarwień cena

Pojedyncze przebarwienie:
300 pln
Twarz:
800 pln
Dłonie:
600 pln
Dekolt:
800 pln
Czas trwania zabiegu:
30-60 min
Znieczulenie:
nie
Wymagana seria:
3-6 zabiegów
Zdolność do pracy:
tak

Wskazania do zabiegu usuwania przebarwień

Na profesjonalny zabieg usuwania plam hiperpigmentacyjnych może zdecydować się każda osoba, u której lekarz wykluczy obecność przeciwwskazań do zabiegu. Laser czy peelingi chemiczne nadają się zarówno w przypadku powierzchniowych, jak i głębiej położonych przebarwień, w tym:

 

  • plamy posłoneczne
  • plamy soczewicowate
  • melasma
  • piegi
  • przebarwienia pozapalne
  • przebarwienia polekowe
  • przebarwienia termiczne
  • przebarwienia pourazowe.

Przebieg zabiegu

Zabieg rozjaśniania przebarwień zawsze powinien być poprzedzony konsultacją, która ma na celu ocenę stanu skóry, omówienie oczekiwań pacjenta wobec terapii rozjaśniającej oraz wykluczenie przeciwwskazań. Przed zabiegiem laserowym osoby o niższej tolerancji bólu mogą poprosić o znieczulenie, ale nie zawsze jest to konieczne. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych systemów chłodzących, zredukowanie zostają doznania bólowe, a działaniu wiązki lasera może towarzyszyć umiarkowane szczypanie i pieczenie skóry. Głowice lasera przykładamy do skóry w miejscu  przebarwień, a następnie laser emituje wiązkę światła. W zależności od wielkości przebarwień, zabieg trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut.

Usuwanie przebarwień peelingami chemicznymi polega na zaaplikowaniu warstwy preparatu na oczyszczoną skórę. Po upływie określonego czasu zmywamy peeling  a na skórę aplikujemy preparat łagodzący. Czas trwania zabiegu może wahać się od 30 do 60 minut, co zależy od rodzaju zastosowanego peelingu.

Należy pamiętać, że jednorazowa wizyta w gabinecie nie wystarczy, aby całkowicie pozbyć się przebarwień. Zabiegi trzeba powtarzać – Zalecamy 3-6 zabiegów na usuwanie plam pigmentacyjnych.

Przygotowanie do zabiegu i postępowanie pozabiegowe

Zabieg usuwania przebarwień w gabinecie medycyny estetycznej wymaga odpowiedniego przygotowania. Na 4 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania, a przed zabiegiem laserowym nie powinno się stosować leków zwiększających wrażliwość skóry na światło lasera, takich jak retinoidy. Na kilka dni przed zabiegiem należy unikać podrażnień skóry. Wykonanie peelingu chemicznego dobrze jest poprzedzić kilkunastodniową aplikacją kremu zawierającego kwasy w stężeniu kilku – kilkunastu %. Przyzwyczai to skórę do działania bardziej stężonych kwasów.

Pielęgnacja skóry bezpośrednio po zabiegu usuwania przebarwień sprowadza się do aplikowania natłuszczających kosmetyków, unikania basenu i sauny. Przez 4 – 6 tygodni po zabiegu należy unikać opalania.

Laser na przebarwienia nie stosuje się u osób, u których zdiagnozowano padaczkę, nowotwory czy cukrzycę. Zarówno peelingi chemiczne, jak i laserowe nie są wykonywane u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także w przypadku, gdy na skórze pojawi się stan zapalny czy infekcja.

Jakie są efekty zabiegu?

Dzięki laserowemu usuwaniu przebarwień możliwe jest zredukowanie nawet rozległych, głębokich zmian przebarwieniowych. Dodatkowe korzyści, różniące się w zależności od zastosowanego lasera mogą obejmować także zredukowanie naczynek, wygładzenie drobnych zmarszczek czy wzmocnienie struktury skóry. Poza redukcją zmian hiperpigmentacyjnych i wyrównaniem kolorytu skóry, efektem zabiegu jest rewitalizacja skóry, jej ujędrnienie i wygładzenie, a także zmniejszenie widoczności porów.

Efekty mają trwały charakter, co oznacza, że przebarwienia znikają z lokalizacji poddanej zabiegowi. Istnieje jednak ryzyko, że przebarwienia pojawią się w innych miejscach. Dlatego kluczowe znaczenie ma unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce i stosowanie ochrony antyUV.

 

Pytania i odpowiedzi

Co jest dobre na przebarwienia skóry?

Na przebarwienia skóry najlepsze są lasery: laser w technologii Dye w połączeniu z laserem frakcyjnym. Seria zabiegów pozwala widocznie zredukować ciemne plamy wynikające z akumulacji barwnika w skórze. Osobom z przebarwieniami zaleca się także korzystanie z peelingów chemicznych, na przykład zabiegów z kwasem migdałowym, azelainowym, pirogronowym i ferulowym. Peelingi skutecznie wyrównują koloryt i rozjaśniają przebarwienia.

Czy przebarwienia można całkowicie zlikwidować?

Często można całkowicie zlikwidować przebarwienia, ale nie zawsze jest to możliwe. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Efekty zabiegów laserowych zależą między innymi od przyczyny przebarwień, ich wielkości, lokalizacji oraz podatności barwnika na rozpad. Niestety przebarwienia mogą też nawracać, zwłaszcza jeśli u ich podłoża leżą zaburzenia hormonalne lub brak odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV.

Ile razy laser na przebarwienia?

Ilość zabiegów laserowych potrzebnych do usunięcia przebarwień to zazwyczaj od 3 do 6. Zabiegi wykonuje się w kilkutygodniowych odstępach.

Czy przebarwienia wracają?

Czasami zdarza się, że przebarwienia wracają po zakończonej serii zabiegów laserowych. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy nie jest wyeliminowana przyczyna powstawania przebarwień. Nawracaniu przebarwień sprzyjają na przykład nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, brak odpowiedniej ochrony anty-UV, zaburzenia hormonalne i przyjmowane leki.

Czy przebarwienia znikną same?

Większość przebarwień nie znika samoistnie. Dlatego warto poddać się serii zabiegów laserowych i trwale się ich pozbyć, zwłaszcza że laseroterapia nie tylko wyeliminuje nieestetyczne zmiany, ale też poprawi ogólną kondycję skóry.

Jaki laser najskuteczniejszy na przebarwienia?

Najskuteczniejszy laser do usuwania przebarwień to laser w technologii Dye. Jest to urządzenie emitujące wiązkę światła selektywnie pochłanianą przez komórki z nadmiernym nagromadzeniem melaniny – barwnika odpowiedzialnego za przebarwienia. Najlepsze możliwe rezultaty w usuwaniu przebarwień daje kombinacja zabiegów laserem Dye z laserem frakcyjnym erbowo-yagowym.

Jak usunąć plamy po słońcu?

Plamy po słońcu można usuwać laserem. Jest to najskuteczniejsza metoda, ponieważ promieniowanie emitowane przez laser bezpośrednio usuwa przyczynę przebarwień, czyli nadmiar melaniny. W celu usunięcia przebarwień posłonecznych należy odbyć serię kilku zabiegów laserem Dye lub laserem frakcyjnym. Jednocześnie pamiętajmy, że najlepszą profilaktyką tego typu plam jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce i stosowanie kremów z wysokim SPF.

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Anna Zienkiewicz

Anna Zienkiewicz

Kosmetolog

Anna Zienkiewicz – specjalista od zabiegów laserowych i odmładzających. Wszystkie zabiegi testuję najpierw na sobie zanim wprowadzi je do oferty kliniki. Uczestniczyła w wielu szkoleniach krajowych i międzynarodowych organizowanych przez światowych ekspertów z dziedziny laseroterapii i kosmetologii estetycznej. Między innymi szkolenia „Dermapen World” prowadzone przez światowej renomie eksperta Dr Andrew Christie.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię

Opinie naszych klientów

Małgorzata

Klinika NEONIA miejsce estetyczne, czyste z bardzo sympatyczną kadrą i miłą atmosferą.
Zabiegi z użyciem lasera przeprowadzone profesjonalnie ze szczególną dbałością o komfort klienta.
Pani Kosmetolog wyczerpująco udzieliła odpowiedzi na zadane pytania.
Szeroki wachlarz oferowanych zabiegów.
Z pewnością jeszcze tu wrócę aby skorzystać z innych zabiegów.
Miejsce zdecydowanie godne polecenia!

Barbara

Jestem bardzo zadowolona ze wszystkich moich dotychczasowych wizyt w Klinice Neonia. Klinika utrzymywana jest w czystości. Personel jest zawsze miły i pomocny.

Beata

Indywidualne podejście do pacjenta, zaproponowany zabieg wykonany profesjonalnie. Pani Ania wszystko dokładnie tłumaczy. W klinice jest bardzo czysto, panuje miła, serdeczna atmosfera, chce się wrócić na kolejny zabieg. Pani Aniu - dziękuję. Serdecznie polecam.

Agnieszka

Profesjonalna i przemiła obsługa.
Jestem bardzo zadowolona z zabiegów.
Serdecznie polecam.

Marcelina

Zdecydowałam się na laserowe usuwanie przebarwień na twarzy. Utrwalone, wieloletnie przebarwienia zostały znacznie rozjaśnione, zatem polecam. Cenię też przyjemną, kameralną, atmosferę i punktualność 👍