Zapadnięta twarz – przyczyny i rozwiązania

zapadnięta twarz u kobiety

Zapadnięta twarz to problem, który może dotyczyć osób w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się między 40. a 50. rokiem życia i ma związek z procesami starzenia. Twarz staje smutna, zmęczona i pozbawiona energii. Te niekorzystne zmiany można odwrócić za pomocą zabiegów medycyny estetycznej.

Dlaczego twarz się zapada?

Skóra twarzy jest bardzo podatna na działanie niekorzystnych procesów biologicznych oraz czynników zewnętrznych. Wraz z wiekiem ten wpływ staje się jeszcze większy, co sprzyja powstawaniu ubytków między łukami jarzmowymi a żuchwą, czyli zapadaniu się twarzy.

  • Starzenie się skóry

Zapadanie się twarzy to zjawisko, które jest wpisane w naturalne procesy starzenia. U osób młodych skóra utrzymuje prawidłową jędrność i napięcie dzięki wysokiej zawartości kolagenu i elastyny, a także prawidłowemu nawilżeniu i ukrwieniu tkanek. Kolagen jest głównym białkiem strukturalnym skóry właściwej. Występuje w dużych ilościach w macierzy międzykomórkowej i jest produkowany przez komórki tkanki łącznej. Choć synteza kolagenu utrzymuje się przez całe życie, wraz z wiekiem staje się coraz mniej efektywna. Spada również produkcja elastyny i kwasu hialuronowego.

  • Zanik tkanki tłuszczowej

Odpowiednia ilość podskórnej tkanki tłuszczowej jest niezbędna dla zachowania równego konturu twarzy. Tłuszcz wypełnia przestrzenie pomiędzy skórą, kośćmi i mięśniami, niwelując wszelkie ubytki wynikające z ukształtowania twarzoczaszki. U osób dojrzałych występuje skłonność do atrofii tkanki tłuszczowej, a także utraty jej spójności. Skóra pozbawiona tłuszczowej wyściółki zapada się. Pogłębiają się również zmarszczki i bruzdy.

  • Obniżone napięcie mięśni mimicznych

Drugą ważną podporą powłok skórnych są mięśnie mimiczne. Ich praca wraz z wiekiem ulega pogorszeniu i dochodzi do spadku napięcia włókien. Zwiotczałe mięśnie przestają podtrzymywać skórę, co prowadzi do jej zapadania się.

  • Zapadnięta twarz po odchudzaniu

Zapadnięta twarz to bardzo częsty problem wśród osób, które znacznie straciły na wadze. Podczas odchudzania do ubytku tkanki tłuszczowej dochodzi wszędzie – również na twarzy. Obserwuje się to  również w niektórych chorobach, na przykład nadczynności tarczycy, chorobie Crohna, niedokrwistościach i zaburzeniach odżywiania.

  • Geny i styl życia

Na zapadanie się policzków mają również wpływ czynniki związane ze stylem życia, na przykład nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, przewlekły stres, zła jakość snu, palenie papierosów i odwodnienie. Niestety u niektórych osób występują także genetyczne predyspozycje do zapadania się twarzy. Chodzi między innymi o specyficzną budowę kości twarzoczaszki oraz sposób dystrybucji tkanki tłuszczowej.

Jaki zabieg na zapadniętą twarz wybrać?

Osoby z problemem zapadniętej twarzy powinny zdecydować się przede wszystkim na zabiegi o działaniu ujędrniającym i liftingującym. Aby poprawić napięcie tkanek na twarzy, należy zastosować metody zwiększające syntezę kolagenu i przebudowujące skórę właściwą. Innym podejściem gwarantującym bardzo dobre i szybkie efekty są wypełniacze takie jak kwas hialuronowy i stymulatory tkankowe.

Zabiegi wykonywane w celu poprawy wyglądu zapadniętej twarzy to:

  • Hifu
  • kwas hialuronowy
  • stymulatory tkankowe
  • nici liftingujące
  • Dermapen
  • Rf mikroigłowy
  • laser frakcyjny

 

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Joanna Godwin

Joanna Godwin

Kosmetolog

Ekspert i pasjonat pielęgnacji ciała i modelowana sylwetki. Ma kilka tysięcy wykonanych zabiegów endermologii oraz wieloletnie doświadczenie w masażach podciśnieniowych i urządzeniach modelujących sylwetkę. Pracowała między innymi na Endermologie integral, Endermologie Alliance, fali akustycznej Storz, Accent Prime i inne.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię