Bruzdy nosowo wargowe

bruzdy nosowo wargoweBruzdy nosowo-wargowe to dla wielu kobiet jedna z najbardziej problematycznych zmian na twarzy. Głębokie bruzdy postarzają twarz i nadają jej smutny wygląd. Skąd biorą się bruzdy na twarzy? Jak spłycić bruzdy nosowo-wargowe? Jaki jest najlepszy zabieg na bruzdy?

Bruzdy na twarzy – czym są i jak wyglądają?

Bruzdy na twarzy to linie przebiegające w kierunku pionowym lub poziomym. Ich powstawanie jest ściśle związane ze zmianami zachodzącymi w skórze wraz z wiekiem – uwidaczniają się tam, gdzie skóra właściwa jest cieńsza. Bruzdy na twarzy pogłębiają się między innymi podczas mówienia i uśmiechania, a także w stanach odwodnienia skóry.

Gdzie najczęściej powstają bruzdy na twarzy?

Bruzdy mają tendencję do powstawania w obszarach twarzy zaangażowanych w ekspresję mimiczną. Jest to przede wszystkim skóra wokół ust i nosa, między brwiami i na czole. W związku z tym w klinice medycyny estetycznej najczęściej mamy do czynienia z następującymi problemami:

  • bruzdy nosowo-wargowe
  • bruzdy marionetki
  • bruzdy na czole
  • lwia bruzda

Bruzdy nosowo-wargowe – skąd się biorą?

To, że na naszej twarzy pojawiają się głębokie bruzdy nosowo-wargowe, jest wynikiem współdziałania kilku czynników. Na niektóre z nich nie mamy wpływu – kształt twarzy i układ kości twarzoczaszki to w dużej mierze kwestia genów. Na inne możemy jednak wpłynąć i spowolnić niekorzystne zmiany.

  • Zmniejszona synteza kolagenu i elastyny

Kolagen jest głównym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej skóry właściwej. Jest wytwarzany przez komórki tkanki łącznej i podlega ciągłemu obrotowi – stare cząsteczki są rozkładane przez dedykowane do tego celu enzymy, a nowe są produkowane. Dzięki swojej włókienkowej strukturze kolagen pełni funkcję podporową i ochronną. Gwarantuje skórze wytrzymałość na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne. Niestety wraz z wiekiem synteza kolagenu jest znacznie mniej efektywna i zostaje zdominowana przez procesy degradacji. W rezultacie skóra właściwa staje się cienka i zapada się, formując bruzdy. Dodatkowo zmniejsza się synteza elastyny – innego białka wytwarzanego przez fibroblasty, a kluczowego w utrzymaniu nieskazitelnego wyglądu skóry.

  • Osłabienie mięśni mimicznych

Okolica ust, brwi i czoło to obszary twarzy, których używamy znacznie częściej niż jakichkolwiek innych. W tych miejscach zlokalizowane są duże mięśnie, których mimowolnie używamy nawet kilkaset razy dziennie, aby wyrazić radość, zdziwienie, smutek czy złość. Mięśnie mimiczne zlokalizowane są pod skórą właściwą. U osób młodych są one silne oraz dobrze napięte. Dzięki temu mogą stanowić podporę dla skóry, nawet mimo intensywnej ekspresji mimicznej. Niestety procesy starzenia zachodzą również w mięśniach, doprowadzając do ich wiotczenia. Wskutek tego zmniejsza się także napięcie skóry.

  • Zanik podskórnej tkanki tłuszczowej

Integralną częścią skóry jest podskórna tkanka tłuszczowa. Jej rolą jest głównie ochrona skóry właściwej przed urazami mechanicznymi oraz izolacja cieplna. Zanik tkanki podskórnej na stale wpisuje się w proces starzenia. Przyczynia się do wzmożonej wiotkości oraz zapadania się skóry, a to niestety sprzyja powstawaniu bruzd.  Niekorzystne zmiany w tkance podskórnej mogą być nasilane przez niektóre choroby i nierównowagę hormonalną.

Jakie czynniki zewnętrzne wpływają na bruzdy?

  • Palenie papierosów

Palenie papierosów z wielu względów wywiera bardzo niekorzystny wpływ na stan skóry. Sprzyja powstawaniu przebarwień i ziemistej cery, a także zwiększa ryzyko rozwoju chorób dermatologicznych oraz nowotworów skóry. Oprócz tego znacznie przyspiesza procesy starzenia, w tym tworzenie bruzd wokół ust. Palenie wiąże się z nienaturalnym, powtarzalnym napinaniem mięśnia okrężnego ust. Po kilku latach daje to o sobie znać w postaci charakterystycznych zmarszczek palacza i bruzd (głównie głębokich bruzd nosowo-wargowych).

  • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne

Promieniowanie UV to jeden z głównych czynników przyspieszających starzenie się twarzy. Chodzi tutaj nie tylko o powstawanie nieestetycznych przebarwień, ale zmiany w strukturze samej skóry właściwej. Wystawianie skóry na działanie UVA i UVB powoduje wzmożoną aktywność enzymów rozkładających kolagen. Fotostarzenie polega także na zwiększonej produkcji wolnych rodników tlenowych i stymulacji procesów zapalnych w skórze. Wszystko to sprzyja powstawaniu zmian takich jak bruzdy nosowo-wargowe w młodszym wieku.

  • Duży wzrost lub spadek masy ciała

Znaczne zmiany wagi w krótkim czasie zawsze mają niekorzystny wpływ na skórę głównie ze względu na zaburzenie składu tkanki podskórnej i wahania w gospodarce wodno-elektrolitowej. Obszar wokół ust jest szczególnie podatny na wystąpienie takich zmian.

Jak spłycić bruzdy na twarzy?

Bardzo dobre efekty w usuwaniu bruzd na twarzy przynoszą następujące zabiegi:

  • wypełnianie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym
  • lifting policzków za pomocą nici PDO
  • wypełnianie policzków kwasem hialuronowym
  • usuwanie lwiej bruzdy toksyną botulinową

Jak zapobiegać powstawaniu głębokich bruzd?

Najlepszą formą profilaktyki starzenia skóry jest jej ochrona przed promieniowaniem UV oraz poddawanie się zabiegom podtrzymującym syntezę kolagenu na odpowiednim poziomie, czyli:

  • HIFU
  • Laser frakcyjny
  • Rf mikroigłowa

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Anna Zienkiewicz

Anna Zienkiewicz

Kosmetolog

Anna Zienkiewicz – specjalista od zabiegów laserowych i odmładzających. Wszystkie zabiegi testuję najpierw na sobie zanim wprowadzi je do oferty kliniki. Uczestniczyła w wielu szkoleniach krajowych i międzynarodowych organizowanych przez światowych ekspertów z dziedziny laseroterapii i kosmetologii estetycznej. Między innymi szkolenia „Dermapen World” prowadzone przez światowej renomie eksperta Dr Andrew Christie.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię