Laserowe zamykanie naczynek Kraków
Naczynka są częstym defektem estetycznym, powstającym w efekcie poszerzenia niewielkich naczyń krwionośnych. Przeświecają one przez skórę i mogą być widoczne na każdym obszarze ciała. Skuteczne zamykanie naczynek umożliwiają zabiegi z wykorzystaniem laserów Dye VL oraz Nd: Yag. Lasery te stosuje się indywidualnie lub z wykorzystaniem obydwu technologii podczas jednego zabiegu.
Rozszerzone naczynka – Rumień na twarzy
Nieestetyczne zaczerwienienie skóry uznawane jest za poważny problem kosmetyczny, a niekiedy także zdrowotny. Czerwony odcień skóry wynika z przeświecających naczyń krwionośnych, co jest najbardziej widoczne podczas nadmiernego rozszerzenia naczyń. Skóra dotknięta problemem rozszerzonych naczyń krwionośnych i zaczerwienieniem określa się mianem cery naczynkowej. Początkowo zaczerwienienie skóry ma charakter przejściowy i związane jest z oddziaływaniem czynników sprzyjających rozszerzeniu naczyń krwionośnych. Najważniejsze bodźce sprzyjające pojawieniu się rumienia na twarzy to:
- silne emocje lub stres
- spożywanie alkoholu
- picie mocnej kawy lub herbaty
- wahania temperatury otoczenia
- ekspozycja na słońce
- miejscowe stosowanie glikokortykosteroidów w postaci preparatów na skórę
Z czasem taki przemijający rumień na policzkach może ulec utrwaleniu i pojawiają się teleangiektazje, czyli stale rozszerzone naczynka krwionośne. Ich dłuższe utrzymywanie się generuje powstanie procesów zapalnych, krost i grudek, a także włóknienia tkanek miękkich. Ostatecznie może dojść do rozwoju trądziku różowatego. Teleangiektazje mogą powstać także w przebiegu niektórych chorób, np. naczyniak gwiaździsty w marskości wątroby. Takie zmiany naczyniowe generowane działaniem rozmaitych czynników określane są mianem teleangiektazji wtórnych. Zaś teleangiektazje wrodzone (pierwotne) związane są z pierwotnymi schorzeniami skóry. Najbardziej narażone na pojawienie się teleangiektazji i cery naczynkowej są kobiety, co wynika z wpływu estrogenów, działających relaksująco na mięśnie ścian naczyń krwionośnych. Rozwojowi teleangiektazji sprzyja także ciąża.
Naczyniaki
Szczególnym rodzajem zmian naczyniowych są naczyniaki, czyli bardziej rozległe zmiany skórne, wynikające z rozszerzenia naczyń krwionośnych bądź nadmiernej proliferacji komórek śródbłonka. Większość naczyniaków pojawia się u niemowląt i zanika samoistnie do 10 roku życia; około 10% naczyniaków ma charakter utrwalonej zmiany. Naczyniaki najczęściej stanowią jedynie problem estetyczny, choć bywa i tak, że mogą uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie. Naczyniaki płaskie zlokalizowane są najczęściej na twarzy oraz szyi i przybierają postać czerwonej plamy nie przekraczającej powierzchni skóry, natomiast jamiste zlokalizowane są na skórze twarzy, owłosionej skórze głowy oraz błonach śluzowych jamy ustnej; mają charakter sinoczerwonych okrągłych guzków. Natomiast naczyniaki gwiaździste to występujące na twarzy drobne guzki z rozchodzącymi się promieniście naczynkami krwionośnymi. Jedynym sposobem pozbycia się zarówno rozszerzonych naczynek jak i naczyniaków jest laserowe zamykanie naczynek.
Efekty przed i po
Laserowe zamykanie naczynek na twarzy
Usuwanie naczynek laserem polega na zadziałaniu wiązki lasera na poszerzone naczynka krwionośne. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii laserowych możliwe jest zredukowanie widoczności zarówno płytkich, jak i głębiej położonych naczynek. Możliwe jest także zlikwidowanie rumienia na twarzy, który nieleczony może ewoluować w kierunku trądziku różowatego. Najefektywniejszymi laserami umożliwiającymi zamykanie naczynek na twarzy, szyi czy dekoltu są lasery Nd: Yag oraz Dye VL.
Zasada działania lasera jest prosta – emitowana przez aparaturę wiązka pochłaniania jest przez odpowiedni chromofor, którym w przypadku poszerzonych naczynek jest hemoglobina krwi. Absorbowaniu energii lasera przez czerwony barwnik krwi towarzyszy powstanie miejscowego efektu termicznego, prowadzącego do zniszczenia ścian naczynek krwionośnych i zamknięcia ich światła. Naczynko ulega resorpcji w ciągu kilkunastu dni po zabiegu i przestaje być widoczne. Tym, co wyróżnia wysokiej jakości laser do usuwania naczynek jest selektywne działanie. Oznacza to, że energia lasera pochłaniana jest wyłącznie przez określony chromofor, a nie przez otaczające tkanki, co przekłada się na wysoką skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu.
Zamykanie naczynek cena
Laserowe usuwanie naczynek metodą IPL
Dye VL to laser wykorzystywany w celu usuwania powierzchniowych zmian naczyniowych, takich jak teleangiektazje i rumień na skórze. Dye VL to wysoce zaawansowany system intensywnego światła pulsacyjnego IPL o długości fali 500 – 600 nm. Seria trzech filtrów pozwala na uzyskanie koncentracji światła w węższym zakresie, dzięki czemu laser może być wykorzystany usuwania zarówno naczynek, jak i przebarwień skórnych. Takie wyjątkowe połączenie światła lasera oraz IPL pozwala na uzyskanie krótkiego czasu ekspozycji tkanki przy utrzymaniu wysokiej energii wiązki lasera. Inteligentny system rozpoznawania pigmentów w skórze pozwala na selektywne działanie lasera wyłącznie na hemoglobinę krwinek czerwonych, co pozwala na zasklepienie światła naczynia bez ryzyka poparzenia skóry.
Laserowe zamykanie naczynek laserem Nd: Yag
Laser Nd: Yag to nowoczesne urządzenie umożliwiające skuteczne usuwanie głębiej położonych naczyniaków, a także głęboko zlokalizowanych pajączków na nogach. Aparatura emituje wiązkę lasera o długości 1064 nm, która skutecznie koaguluje ściany naczyń krwionośnych. Możliwe jest wykorzystanie obydwu technologii oferowanych przez multifunkcyjną platformę Alma Harmony XL PRO. Łączenie obydwu technologii – Nd: YAG oraz Dye VL umożliwia niezwykle efektywne usuwanie wszystkich zmian naczyniowych – płytkich oraz bardziej głębokich. Laserem Nd :yag zamykany naczynka na twarzy ale również na ciele.
Zamykanie naczynek Kraków – przebieg zabiegu
Laserowe zamykanie naczynek polega na przyłożeniu głowicy lasera do wybranych partii skóry. Wiązka lasera natychmiast dociera do poszerzonego naczynka i powoduje jego koagulację. Czas trwania zabiegu to około kilkunastu – kilkudziesięciu minut, co zależy od rozległości zabiegu. Czy laserowe zamykanie naczynek boli? Zabieg jest umiarkowanie bolesny ale dzięki wykorzystaniu zaawansowanego systemu chłodzącego staje się bardziej komfortowy.
Aby uzyskać zadowalające efekty, zabieg należy powtórzyć. Zazwyczaj wystarczy trzy – lub czterokrotne powtórzenie zabiegu w odstępach 4 tygodni.
Przygotowanie do zabiegu oraz pielęgnacja pozabiegowa
Przed zabiegiem zamykania naczynek konieczna jest konsultacja, mająca na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Na cztery tygodnie przed wizytą w gabinecie nie powinno się stosować preparatów o działaniu światłouczulającym, takich jak retinoidy czy preparaty z substancjami o działaniu fototoksycznym. Ponadto na dwa tygodnie przed zabiegiem należy powstrzymać się od wykonywania zabiegów mogących podrażniać skórę, takich jak peelingi chemiczne.
Bezpośrednio po zabiegu zamykania naczynek skóra może być obrzęknięta i zaczerwieniona. Objawy te ustępują samoistnie w ciągu 2 – 3 dni. Aby uniknąć podrażnienia skóry, można stosować preparaty o działaniu natłuszczającym. Skórę najlepiej myć wodą z dodatkiem delikatnych, bezalkoholowych i nieperfumowanych preparatów. Nie wolno pocierać skóry, wykonywać peelingów. Należy pamiętać o unikaniu ekspozycji skóry na słońce przez okres 4 tygodni po zabiegu. Niezbędne jest stosowanie filtrów antyUV. Nie zaleca się także korzystanie z sauny czy basenu w pierwszych dwóch dobach po zabiegu.
Jakie są zalety zabiegu?
Usuwanie naczynek i rumienia laserem to nieinwazyjna metoda, która nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji i wykluczenia z codziennej aktywności. Dzięki wykorzystaniu takich nowoczesnych technologii jak Dye VL czy Nd: Yag, zabieg cechuje się wysokim profilem bezpieczeństwa, a także ogromną skutecznością. Powikłania pozabiegowe zdarzają się bardzo rzadko. Możliwość jednoczesnego usuwania płytkich i głębokich zmian naczyniowych przekłada się na oszczędność czasu oraz pieniędzy. Zabieg jest krótki, a efekty terapii są szybko zauważalne. Dotyczy to nawet rozległych i głęboko zlokalizowanych zmian naczyniowych.
Zamykanie naczynek Kraków – Przeciwwskazania
Laserowe zamykanie naczynek na twarzy i ciele nie może być wykonane u wszystkich osób. Przede wszystkim – zabiegowi nie mogą poddać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Kolejnym przeciwwskazaniem jest występowanie takich chorób ogólnych jak nowotwory, cukrzyca, epilepsja. Laserowe zamykanie naczynek nie jest wykonywane u osób z infekcjami i stanami zapalnymi skóry, ze zdiagnozowanym bielactwem, w przypadku występowania świeżej opalenizny. Nie zaleca się wykonywania zabiegu laserem podczas terapii retinoidami, izotretynoiną, preparatami światłouczulającymi.
Jakie są efekty zabiegu zamykania naczynek?
Po zadziałaniu lasera na naczynko, efekty zauważalne są już po pierwszym zabiegu, gdy dojdzie do wygojenia miejsca zabiegowego. Zazwyczaj wygojenie skoagulowanego naczynka trwa około tygodnia. Każdy zabieg pozwala na zamknięcie od 60 do 70% poszerzonych naczynek krwionośnych. Ostateczny efekt zabiegu jest wypadkową takich czynników jak: rodzaj i rozległość zmian naczyniowych oraz parametry pracy lasera i rodzaj zastosowanej aparatury.
Jak długo utrzymuje się efekt laserowego zamykania naczynek? Dzięki zamykaniu naczynek laserem możliwe jest ich trwałe usuwanie. Możliwe jest oczywiście pojawienie się pękających i poszerzonych naczynek w innej lokalizacji, dlatego istotna jest odpowiednia profilaktyka. Laser pozwala na usuwanie zarówno świeżych, jak i utrwalonych naczynek, o rozmaitych rozmiarach i głębokości.