Wypadanie włosów

wypadanie włosówPrzeciętnie każdy z nas posiada na głowie około 100 000 włosów i podobną ilość cebulek włosowych. Wypadanie włosów jest naturalnym etapem cyklu włosowego – stary włos jest zastępowany nowym średnio co 5 lat. W sytuacji, gdy utrata włosów zaczyna przeważać nad wzrastaniem, pojawia się wstydliwy problem przerzedzenia fryzury i łysienia.

Dlaczego włosy wypadają?

Włosy są bardzo podatne na niekorzystne zmiany hormonalne, błędy w diecie, procesy chorobowe i działanie czynników zewnętrznych. Oznacza to, że nadmierne wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn, a samodzielne zdiagnozowanie i leczenie tego problemu bywa bardzo trudne.

  • Zaburzenia hormonalne

U mężczyzn kluczowe wydają się być zmiany hormonalne prowadzące do powstawania zakoli i utraty włosów na czubku głowy. Udowodniono, że mieszki włosowe zlokalizowane w tych obszarach są szczególnie podatne na działanie dihydrotestoronu, który je obkurcza i osłabia. Łysienie androgenowe dotyczy nawet 80% panów w wieku 70 lat. U mężczyzn predysponowanych genetycznie może jednak pojawić się znacznie wcześniej, nawet przed trzydziestką. Zaburzenia w gospodarce hormonalnej to także częsta przyczyna wypadania włosów u kobiet, zwłaszcza po ciąży i w okresie menopauzy.

  • Niedobory składników mineralnych i witamin

Dla utrzymania prawidłowej kondycji włosów niezbędne są odpowiednie poziomy wielu makro- i mikroelementów. Należą do nich w szczególności: biotyna, niacyna, witaminy A, C i D, kobalamina, żelazo, cynk i kwas foliowy. Ich niedobór dość szybko będzie dawał o sobie znać, prowadząc do osłabienia włosów i pogorszenia stanu skóry. Na kondycję włosów niekorzystnie wpływa również dieta uboga w białko, a bogata w tłuszcze nasycone i cukry proste.

  • Choroby przewlekłe

Warto wiedzieć, jakie choroby powodują wypadanie włosów, ponieważ często jest to pierwsza wskazówka, która zachęca pacjentów do wizyty u lekarza i poszukiwania pomocy. Nadmierna utrata włosów występuje w przebiegu chorób takich jak:

– łysienie plackowate

– choroba Hashimoto

– niedoczynność tarczycy

– zespół policystycznych jajników

– atopowe zapalenie skóry

– łuszczyca

– łojotokowe zapalenie skóry

– cukrzyca

– toczeń

– choroby nowotworowe

– infekcje skóry głowy (grzybica, łupież)

 

Jakie są jeszcze przyczyny wypadania włosów?

 

  • Leki

Wypadanie włosów to częsty skutek uboczny leków. Takie działanie mogą mieć na przykład niektóre bardzo popularne leki na nadciśnienie, cukrzycę, niewydolność serca lub obniżenie cholesterolu, a także przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe i antykoncepcyjne. Ponadto do utraty włosów często dochodzi przy przewlekłym przyjmowaniu sterydów.

  • Stres

Bardzo stresujące wydarzenia mogą doprowadzić do szybkiej utraty dużej ilości włosów. Zazwyczaj jednak ma to charakter przejściowy – nie dochodzi do trwałego osłabienia mieszków włosowych.

  • Niewłaściwa pielęgnacja i stylizacja włosów

Szczególnie niekorzystnie na stan włosów wpływa noszenie mocno wystylizowanych fryzur wymagających pociągania, wiązania i oddziaływania na włosy wysoką temperaturą (prostownice, lokówki, karbownice). Stan skóry głowy może ulec pogorszeniu również pod wpływem podrażniających kosmetyków.

Czy można coś zrobić na wypadanie włosów?

Wypadanie włosów to złożony problem, z którym warto szybko udać się do trychologa. Po dokładnym zbadaniu skóry głowy i włosów oraz zebraniu wywiadu specjalista będzie w stanie zaproponować odpowiednie postępowanie. Najważniejsza informacja jest taka, że istnieją skuteczne sposoby walki z nadmiernym wypadaniem włosów. Są to zabiegi polegające na mechanicznym stymulowaniu skóry poprzez nakłucia oraz aplikacji wysoko przyswajalnych składników odżywczych. W zależności od procedury w tym celu wykorzystuje się kompleksy witamin i minerałów, osocze bogatopłytkowe, fibrynę, peptydy lub kwas hialuronowy.

Polecane przez nas zabiegi na wypadanie włosów to:

  • mezoterapia igłowa skóry głowy
  • osocze bogatopłytkowe skóry głowy
  • fibryna skóry głowy
  • terapia peptydowa Dr Cyj

Bardzo skutecznym zabiegiem poprawiającym kondycję włosów jest karboksyterapia skóry głowy. Ta procedura polega na podawaniu medycznego dwutlenku węgla w głąb skóry głowy. Efektem jest poprawa krążenia krwi. Dodatkowo zabieg stymuluje wzrost nowych włosów przez pobudzanie pustych mieszków włosowych.

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Karolina Grobelna

Karolina Grobelna

Kosmetolog

Ekspert laseroterapii a w szczególności depilacji laserowej. Pracowała na laserach lightsheer ET, ligthsheer duet, lightsheer desire, IPL, Soprano ice platinum i innych. Przez lata praktyki wykonała kilkanaście tysięcy zabiegów depilacji laserowych i innych zabiegach laserowych.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię