Laserowe usuwanie prosaków Kraków

laserowe usuwanie prosakówProsaki, choć nie można się nimi zarazić i nie powinny wywoływać reakcji bólowych ani świądu, stanowią poważny problem natury estetycznej. Pojawiają się bowiem w dobrze widocznych miejscach – na powiekach i w okolicach oczu, na policzkach, na czole. Dopuszcza się kilka metod ich usuwania, w tym manualne oczyszczanie,  elektrokoagulację, terapię LED oraz usuwanie prosaków laserem CO2, które jako szczególnie skuteczne rekomendowane jest w naszej klinice.

Co to są prosaki?

Prosaki to niewielkie torbiele, które pojawiają się tuż pod powierzchnią skóry, a wyglądem przypominają małą krostkę. Prosaki mają biało-perłowy lub żółto-biały kolor i powstają jako efekt zaburzeń hormonalnych, autoimmunologicznych lub genetycznych. Przyczyn powstawania tzw. prosaków wtórnych upatruje się zaś w powierzchownych uszkodzeniach skóry, pojawiają się one bowiem w miejscu urazu.

Ponieważ prosaki najczęściej powstają na powiekach i w okolicach oczu, na policzkach, czole, a niekiedy także w okolicach narządów płciowych, stanowią one poważny problem estetyczny. Niektórzy specjaliści proponują manualne oczyszczanie skóry z prosaków, które sprowadza się do ich ręcznego usuwania – nakłuwania, wyciskania. Naszym klientom oferujemy jednak zabieg laserowego usuwania prosaków laserem CO2, który – jak pokazują nasze doświadczenia – jest najbardziej skutecznym sposobem pozbycia się tych zmian.

Laserowe usuwanie prosaków w Krakowie – jak działa laser CO2?

Laser CO2 działa na skórę przy pomocy skupionej wiązki światła o długości około 1600 nm, która ulega selektywnej absorbcji przez wodę zawartą w tkankach. Działanie lasera CO2 opiera się na mieszaninie gazów tj. dwutlenku węgla, helu, wodoru, azotu, które stanowią nośnik wiązki.

Jak oddziałuje laser CO2 na prosaki?  Podgrzewając prosaka do wysokiej temperatury, wypala go, a jednocześnie stymuluje syntezę włókien kolagenowych, przez co dochodzi do zastąpienia tego obszaru nowymi tkankami skóry. To właśnie dlatego zabieg laserowego usuwania prosaków nie pozostawia blizn, ani nie wymaga długiej rekonwalescencji. Warto pamiętać, że skóra bezpośrednio po jego wykonaniu może być nieco zaczerwieniona i podrażniona. W miejscu usunięcia prosaka po kilku dniach pojawia się zaś niewielki strupek, którego nie należy odrywać, aby nie narazić się na powstanie przebarwień lub blizn.

Jak przebiega zabieg usuwania prosaków laserem CO2?

Do zabiegu usuwania prosaków laserem nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Należy jednak pamiętać, że przez okres około czterech tygodni przed jego wykonaniem warto powstrzymać się od opalania – zarówno tego naturalnego, jak i w solarium, czy przy pomocy kosmetyków samoopalających. Należy także zrezygnować z przyjmowania leków lub ziół fotouczulających.

Zabieg zawsze poprzedzany jest konsultacją ze specjalistą. Podczas spotkania należy szczegółowo odpowiedzieć na wszystkie pytania, które przede wszystkim dotyczyć będą ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Usuwanie prosaków laserem nie jest bowiem możliwe u pacjentek:

  • w ciąży i w trakcie karmienia piersią,
  • chorujących na przewlekłe choroby skóry i tkanki łącznej,
  • chorujących na nowotwory,
  • stosujących retinoidy, leki przeciwkrzepliwe, sterydy,
  • ze zdiagnozowaną immunosupresją,
  • ze skłonnością do powstawania bliznowców,
  • chorujących na HIV lub HCV.

Zabieg polega na precyzyjnym przykładaniu cienkiej końcówki głowicy do poszczególnych prosaków i ich wypalaniu. O tym ile trwa cała procedura decyduje zaś liczba zmian, które mają zostać usunięte.

Efekty zabiegu

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są zaraz po jego wykonaniu, mimo że skóra może być nieco zaczerwieniona i obrzęknięta. Na ostateczny efekt trzeba poczekać kilka lub kilkanaście dni . Wówczas samoistnie odpadną niewielkie strupki, które powstają w miejscu wypalania prosaka, a dodatkowo powstaną wówczas nowe włókna kolagenowe i elastynowe.

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Joanna Godwin

Joanna Godwin

Kosmetolog

Ekspert i pasjonat pielęgnacji ciała i modelowana sylwetki. Ma kilka tysięcy wykonanych zabiegów endermologii oraz wieloletnie doświadczenie w masażach podciśnieniowych i urządzeniach modelujących sylwetkę. Pracowała między innymi na Endermologie integral, Endermologie Alliance, fali akustycznej Storz, Accent Prime i inne.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię