Drugi podbródek

drugi podbródek - podwójnyPodwójny podbródek to problem, z którym zmaga się bardzo wiele kobiet. Typowo pojawia się w wieku dojrzałym, ale u osób predysponowanych zauważamy go znacznie wcześniej. Jest to niedoskonałość, która pogarsza wygląd, dodaje lat i odbiera pewność siebie. Na szczęście istnieją skuteczne zabiegi pozwalające pozbyć się drugiego podbródka i poprawić kontur twarzy.

Drugi podbródek – dlaczego powstaje?

Pojawienie się podwójnego podbródka to najczęściej wynik kilku nakładających się na siebie procesów, a także pewnych wrodzonych predyspozycji związanych z kształtem szyi.

 • Obniżona elastyczność skóry

Podwójny podbródek to zmiana, która pojawia się przede wszystkim jako następstwo naturalnych procesów starzenia. Winna jest tu głównie obniżona produkcja kolagenu, który jest białkiem kluczowym dla utrzymania prawidłowego napięcia skóry. Skóra pozbawiona solidnego podparcia w postaci kolagenu wiotczeje i tworzy opadający fałd na brodzie. Inne ważne związki zaangażowane w ten proces to elastyna i kwas hialuronowy. Oznacza to, że podwójny podbródek u osób szczupłych również może się pojawić.

 • Nadmiar tkanki tłuszczowej na twarzy i szyi

U kobiet posiadających nieco więcej tkanki tłuszczowej problem podwójnego podbródka jest zazwyczaj większy. W szczególności mamy z nim do czynienia wtedy, gdy występuje wrodzona tendencja do odkładania tłuszczu właśnie w obrębie twarzy i szyi.

 • Podwójny podbródek po odchudzaniu

Co ciekawe, odchudzanie również może przyczyniać się do powstawania drugiego podbródka. Szybkie zmiany wagi sprawiają, że skóra nie ma czasu odpowiednio się obkurczyć i tworzy luźne fałdy. Paradoksalnie liposukcja podbródka, na którą za namową chirurgów plastycznych decyduje się wiele pań, może także pogorszyć jego wygląd.

 • Osłabienie mięśni szyi

Trzeba pamiętać, że szyja to też mięśnie i ich osłabienie będzie przyczyniać się do powstawania podwójnego podbródka. W szczególności chodzi tutaj o wiotczenie mięśnia szerokiego szyi (platysma). Predysponuje do tego przede wszystkim nieprawidłowa postawa ciała z przygiętą szyją i przygarbionym kręgosłupem szyjnym. Niestety taką pozycję przyjmujemy często podczas korzystania z telefonu lub komputera, jak również przy czytaniu książek.

 • Kształt twarzy

Jeśli chodzi o kształt twarzy, to on również jest nie bez znaczenia. Podwójny podbródek będzie powstawał łatwiej w przypadku wydatnych kości policzkowych i słabo zaznaczonej linii żuchwy.

 • Czynniki środowiskowe

Pewną rolę odgrywają też czynniki, które ogólnie pogarszają stan skóry, na przykład nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, niewłaściwa pielęgnacja skóry, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i spożywanie wysoko przetworzonych produktów.

Czy da się zlikwidować drugi podbródek?

Wiele klientek pyta nas, co zrobić, żeby zniknął drugi podbródek. Niektóre z nich próbują usunąć podwójny podbródek w domu, korzystając z kremów ujędrniających i przeciwzmarszczkowych. Choć prawidłowa pielęgnacja skóry dojrzałej jest bardzo ważna, to nie wystarcza do pozbycia się tego problemu. Pomocne są również ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi. Najważniejsze będą jednak profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej przywracające skórze jędrność i likwidujące nadmiar tkanki tłuszczowej.

Jaki zabieg na podwójny podbródek jest najskuteczniejszy?

Celem zabiegów na podwójny podbródek będzie z jednej strony zwiększenie syntezy kolagenu i przebudowa skóry właściwej, a z drugiej redukcja tkanki tłuszczowej. Takie efekty można osiągnąć, wybierając następujące zabiegi:

 • Hifu
 • Accent Prime
 • kriolipoliza
 • lipoliza iniekcyjna
 • nici liftingujące

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Natalia Korabiowska

Natalia Korabiowska

Kosmetolog

Absolwentka kierunku kosmetologia na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Charakteryzuje się niezwykłą dokładnością pracy. Specjalizuję się w zabiegach na ciało oraz zabiegach ujędrniających skórę.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię