Sucha – wrażliwa skóra głowy
Przetłuszczanie się skóry głowy to nie jedyny problem dotyczący skalpu – równie często występuje problem nadmiernie przesuszonej, wrażliwej skóry głowy. Suchej skórze głowy towarzyszy uczucie świądu i chęć drapania skóry, może pojawić się łupież i podrażnienia skóry. Sucha i wrażliwa skóra głowy wymaga odpowiedniej pielęgnacji, skoncentrowanej na nawilżeniu skóry i odbudowie płaszcza lipidowego skóry.
Przyczyny przesuszenia skóry głowy
Suchość skóry głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości dotyczących skalpu. Suchość skóry głowy określana jest także mianem łupieżu kosmetycznego, nie ma jednak nic wspólnego z grzybiczej infekcji skóry wywołanej przez Malassezia furfur. Podłoże tych dwóch stanów jest odmienne, łączy je natomiast występowanie podrażnienia skóry i osypywania się białych łusek skórnych. Przyczyny przesuszenia skóry są bardzo zróżnicowane i obejmują zarówno od predyspozycji genetycznych, jak i niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy, nieodpowiedniej diety czy alergii. Suchość skóry głowy jest konsekwencją niewystarczającej aktywności gruczołów łojowych i zaburzenia utraty warstwy hydrolipidowej skóry. Płaszcz hydrolipidowy skóry to najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, narażona na stały kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Funkcją warstwy hydrolipidowej skóry jest ochrona głębszych warstw skóry przed nadmierną utratą wody na drodze jej odparowywania. Ponadto warstwa ta ma za zadanie zminimalizować negatywny wpływ na skórę takich czynników zewnętrznych jak mikroorganizmy czy czynniki atmosferyczne. W zdrowej skórze warstwa hydrolipidowa pozostaje nienaruszona; naruszenie jej integracji skutkuje przesuszeniem skóry. Stopniowy zanik warstwy lipidowej skóry postępuje wraz z wiekiem – spada aktywność procesów metabolicznych skóry i syntezy związków wchodzących w skład warstwy lipidowej. Sucha skóra głowy może być konsekwencją stosowania kosmetyków na bazie alkoholu, zawierających detergenty czy mydła. Związki te usuwają warstwę lipidową naskórka i sprzyjają przesuszeniu skóry. Negatywnie na kondycję skóry głowy wpływają ponadto agresywne zabiegi chemiczne, takie jak rozjaśnianie czy farbowanie włosów. Zanikowi lipidowej warstwy ochronnej sprzyja także źle zbilansowana dieta, uboga w cenne kwasy omega 3. Kolejne czynniki sprzyjające przesuszeniu skóry głowy to ekspozycja na promieniowania UV, niskie bądź wysokie temperatury, klimatyzację czy ogrzewanie, a także suszarkę do włosów czy mycie włosów gorącą wodą. Nie należy oczywiście zapominać o takich przyczynach nadmiernego przesuszenia skóry głowy jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy inne schorzenia dermatologiczne.
Jak rozpoznać przesuszenie skóry głowy?
Najważniejszym symptomem świadczącym o przesuszeniu skóry głowy jest uczucie ściągnięcia skóry, bardzo często z towarzyszącym świądem. Swędzeniu skóry głowy może towarzyszyć jej złuszczanie się, a problem ten nasilany jest przez ciągłe uczucie drapania skóry. Poza swędzeniem i pieczeniem skóry, a także łupieżem, osoby dotknięte problemem przesuszenia skóry mogą doświadczyć zwiększonej wrażliwości skóry głowy na podrażnienia i alergie. Mało kto kojarzy przesuszenie skóry głowy ze współistnieniem problemu przetłuszczania się włosów. Okazuje się jednak, że odpowiedzią skóry głowy na jej nadmierne przesuszenie może być nadmierna aktywność gruczołów łojowych, prowadząca do przetłuszczania włosów. W celu rozpoznania przesuszenia skóry głowy oraz diagnostyki różnicowej z łupieżem czy łuszczycą warto udać się do trychologa – ten specjalista od skóry głowy i włosów wykona badanie trichoskopii oraz zaleci odpowiednią pielęgnację i profesjonalne zabiegi na skórę głowy.
Jak poradzić sobie z przesuszoną skórą głowy?
Aby skutecznie walczyć z problemem przesuszonej skóry głowy konieczne jest przede wszystkim rozpoznanie czynników sprzyjających przesuszeniu skóry i ich wyeliminowanie. Ogromne znaczenie ma także odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Należy unikać stosowania kosmetyków zawierających alkohol, parafinę czy SLS, warto natomiast zainwestować w naturalne formuły o właściwościach nawilżających i odżywiających skórę. Nie należy zapominać o regularnym złuszczaniu skóry głowy – w tym celu doskonale sprawdzą się peelingi trychologiczne. Dobrze jest ograniczyć farbowanie czy rozjaśnianie włosów, a także suszenie ich gorącym powietrzem. Czapkę wykonaną z materiałów syntetycznych warto zastąpić taką z naturalnych materiałów.
Skórę można odżywić nie tylko od zewnątrz, stosując odpowiednie kosmetyki, ale także od wewnątrz – dlatego warto zadbać o dietę obfitującą w orzechy, oleje roślinne, produkty pełnoziarniste, jaja i nabiał, mięsa i ryby oraz zielone liście warzyw. Codzienną pielęgnację suchej skóry włosów można uzupełnić o profesjonalne kuracje trychologiczne, takie jak mezoterapia skóry głowy czy terapia peptydowa Dr Cyj. Ostrzykiwanie skóry głowy preparatami o działaniu nawilżającym i odżywczym prowadzi do szybkiej poprawy kondycji skóry, unormalizowania pracy gruczołów łojowych oraz odbudowy ochronnej warstwy lipidowej.