Suche zniszczone włosy

Włosy suche i zniszczone to włosy niezdyscyplinowane, których kondycja pozostawia wiele do życzenia. Bardzo często określenie „włosy suche” i „włosy zniszczone” używane są zamiennie, podczas gdy w rzeczywistości terminy te dotyczą zupełnie innych pojęć. Każde włosy zniszczone są bowiem włosami suchymi, ale nie każde włosy suche są zniszczone. Na czym polega różnica między suchymi i zniszczonymi włosami? I jak należy je pielęgnować, aby przywrócić im nienaganny wygląd?

Włosy suche i zniszczone – co je łączy, co je dzieli

Włosy suche to włosy pozbawione odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia. Przyczyną przesuszenia włosów może być indywidualna predyspozycja – u niektórych osób gruczoły łojowe skóry głowy wykazują mniejszą aktywność. Suche są najczęściej włosy kręcone – znacznie trudniej jest rozprowadzić na całej ich długości wydzielinę gruczołów łojowych. Ponadto wraz z wiekiem dochodzi do fizjologicznego spadku produkcji łoju i stopniowego zaniku naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry. Za przesuszenie włosów odpowiada także niewłaściwa ich pielęgnacja oraz narażanie ich na działanie szkodliwych czynników środowiskowych. Mowa m. in. o poddawaniu włosów wysokiej temperaturze – gorącemu nawiewowi suszarki, kąpieli w gorącej wodzie, a także ekspozycji na słońce. Negatywny wpływ na kondycję włosów ma także chlorowana woda, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura otoczenia, agresywne zabiegi fryzjerskie (prostowanie, rozjaśnianie czy farbowanie włosów). Do przesuszenia włosów może przyczynić się ponadto stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do włosów, sprzyjających usuwaniu ochronnej warstwy lipidowej. Nie bez znaczenia jest także stosowanie diety pozbawionej cennych kwasów tłuszczowych omega 3. Natomiast bardziej na podatne zniszczenia są włosy osób, których dieta pozbawiona jest białka, cynku, siarki, magnezu czy cynku. Zniszczeniu włosów sprzyja rozczesywanie ich na mokro i mocne pocieranie ich ręcznikiem, częste spinanie włosów, ale także zaburzenia hormonalne, stres, niewystarczające nawodnienie organizmu czy choroby skóry głowy. Włosy zniszczone są z kolei włosami nie tylko pozbawionymi ochronnej warstwy lipidowej, ale także z naruszoną strukturą włosa. Oznacza to wzmożoną łamliwość włosów, rozdwajanie się końcówek czy tendencje do puszenia się. Włosy suche i zniszczone są ponadto matowe oraz trudne do rozczesania.

Jak rozróżnić włosy przesuszone od zniszczonych?

Suche włosy charakteryzują się tym, że po ich umyciu najczęściej przez kilka pierwszych godzin włosy są nawilżone, zaś potem stają się przesuszone i matowe. Z kolei zniszczone włosy cały czas są przesuszone i łamliwe – nawet bezpośrednio po umyciu. Różnice dotyczą nie tylko wyglądu włosów, ale także ich pielęgnacji. Okazuje się bowiem, że niektóre składniki kosmetyków, które doskonale poprawiają kondycję włosów zniszczonych, nie sprawdzą się w przypadku włosów suchych. W celu profesjonalnej oceny stanu włosów i skóry głowy najlepiej jest udać się do trychologa. Specjalista oceni kondycję włosów oraz zaproponuje odpowiednią pielęgnację, a w razie potrzeby – bardziej zaawansowaną terapię odżywczą i regenerującą.

W jaki sposób zadbać o suche i zniszczone włosy?

Podstawą pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych jest wyeliminowanie wszystkich czynników, które sprzyjają pogorszeniu stanu włosów – w przeciwnym razie pielęgnacja włosów nie przyniesie pożądanego efektu. O kondycję włosów należy ponadto zadbać na drodze odżywiania ich od wewnątrz i od zewnątrz. Włosy zniszczone i przesuszone doskonale odpowiadają na pielęgnację kosmetykami zawierającymi emolienty (olejki roślinne), humektanty, czyli związki wiążące wodę (miód, gliceryna, kwas hialuronowy, lecytyna, panthenol czy aloes) czy ceramidy. Należy natomiast zachować ostrożność podczas stosowania kosmetyków bogatych w proteiny – o ile włosy zniszczone odpowiadają poprawą kondycji, o tyle włosy przesuszone mogą stać się jeszcze bardziej łamliwe. Wiele kosmetyków do włosów nie umożliwi odbudowy struktury włosa, a działa jedynie kondycjonująco, czyli poprawia ich wygląd na drodze wygładzenia ich powierzchni. Efekt ten utrzymuje się jednak jedynie do kolejnego mycia włosów. Jedyną żywą częścią włosa jest cebulka włosowa zlokalizowana w mieszku włosowym, zaś cała łodyga włosa to martwa struktura. Nie ma zatem możliwości jej odbudowy i zregenerowania, jeśli stosuje się kosmetyki. Kluczem do skutecznej odbudowy struktury włosów jest oddziaływanie na żywą, aktywną metabolicznie strukturę, jaką jest cebulka.
Bardzo ważne jest odżywianie włosów od wewnątrz, co ma na celu wzmocnienie mieszków włosowych i odbudowę struktury włosów. Cel ten można osiągnąć stosując zbilansowaną dietę, suplementy diety, a także profesjonalne zabiegi trychologiczne. Dieta i suplementy powinny dostarczać takich istotnych dla zdrowia włosów związków jak kwasy omega 3, białko, witaminy z grupy B, magnez, cynk, selen, witamina D, żelazo. Natomiast zabiegi trychologiczne służą wprowadzeniu związków odżywczych w głąb skóry, w bezpośrednie sąsiedztwo mieszków włosowych. Zabiegi mezoterapii skóry głowy, terapii peptydowej Dr Cyj oraz osocza bogatopłytkowego polegają na ostrzykiwaniu skóry głowy związkami o wszechstronnym działaniu odżywczym, natomiast karboksyterapia polega na śródskórnym wprowadzaniu dwutlenku węgla w celu pobudzenia krążenia krwi i lepszego ukrwienia oraz dotlenienia mieszków włosowych. Trycholog z pewnością pomoże dopasować odpowiednie zabiegi do kondycji włosów, co skutkuje szybką poprawą kondycji włosów

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię