Rozstępy

rozstępyJak pokazują statystyki, rozstępy to problem natury estetycznej, który dotyka od 50 do 90 proc. populacji. Mimo że dotyczy on zarówno kobiet, jak i mężczyzn, to jednak mając na uwadze czynniki zwiększające ryzyko powstawania zmian, znacznie częściej narażone są jednak na nie panie. To właśnie wśród kobiet są one także najtrudniej akceptowalnym defektem skóry. Jak powstają?

Czym są i jak wyglądają rozstępy?

Rozstępy (z łac. striae distensae) to wrzecionowate pasma cienkiej i pomarszczonej skóry ułożone względem siebie równolegle, które do złudzenia przypominają blizny. W literaturze często w taki właśnie sposób są klasyfikowane. Wpływ ma na to jednak nie tylko wygląd, ale i wspólne dla rozstępów i blizn cechy. W obu przypadkach skóra w ich części pozbawiona jest przydatków tj. mieszków włosowych, gruczołów łojowych, gruczołów potowych.

Jak wyglądają rozstępy? Wiele zależy od tego, z jaką fazą ich powstawania mamy do czynienia. Mogą one bowiem przybierać barwę czerwono-fioletową lub białą. Najczęściej pokrywają skórę ud, brzucha, pośladków, ale i piersi. Pojawiają się także na ramionach i plecach.

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy powstają w wyniku rozciągania i uszkodzenia włókien kolagenowych, które zdrowej skórze zapewniają sprężystość i wytrzymałość. Na skutek rozciągania ulegają one jednak degradacji, ścieńczeniu, pękaniu i przerywaniu. Powstawanie rozstępów może także wynikać z zaburzeń zdrowotnych – towarzyszą one m.in. chorobie Cushinga, która wiąże się z zaburzeniami funkcji fibroblastów i produkcją nieodpornego na rozciąganie kolagenu.

W literaturze podkreśla się także, że wpływ na pojawienie się nieestetycznych zmian mają hormony, a w szczególności estrogeny. Czynnikiem zwiększającym ryzyko powstania rozstępów są również niektóre leki. Warto pamiętać, że skłonność do ich pojawiania się na skórze można też dziedziczyć.

Proces powstawanie rozstępów jest stosunkowo długi i dzieli się na dwie fazy, które mają ogromny wpływ na ich wygląd. Są to:

  • faza zapalna,
  • faza dojrzewania.

W fazie zapalnej, która trwa od roku do dwóch lat, rozstępy są czerwone lub fioletowe i wystają ponad powierzchnię skóry. W tkankach skórnych pojawiają się obrzęki, stan zapalny, zniekształcenie włókien i poszerzenie naczyń krwionośnych. Faza dojrzewania nazywana jest zaś także fazą zanikową i cechują ją białe lub biało-perłowe zmiany. Ustępuje wówczas stan zapalny i wypukłość rozstępów, które stają się płaskie, a nawet wklęsłe. Włókna kolagenowe i elastynowe ulegają natomiast całkowitemu pęknięciu. To właśnie na tym etapie dojrzałe rozstępy w obrazie histopatologicznym wyglądają jak blizny.

Czy można usunąć rozstępy?

Rozstępy to zmiany skórne, które stosunkowo trudno usunąć. Niezwykle ważne jest zatem, aby działania mające na celu ich rozjaśnienie rozpocząć w pierwszej fazie ich powstawania. Dlaczego? Warto podkreślić, że ich celem jest pobudzenie skóry do przebudowy i regeneracji, co jest znacznie łatwiejsze i przez to efektywniejsze, gdy włókna kolagenowe i elastynowe są rozciągnięte, a nie całkowicie zdegradowane.

Do zabiegów, których celem jest usunięcie rozstępów oferowanych w naszej klinice, zaliczamy:

  • laseroterapię, a w szczególności laser erbowo-yagowy, który poprzez oddziaływanie na głębokie, jak i zewnętrzne warstwy skóry skutecznie stymuluje procesy jej przebudowy;
  • dermapen, wykorzystujący precyzyjne i liczne mikronakłucia pobudzające fibroblasty do syntezy włókien kolagenowych;
  • radiofrekwencję mikroigłową, łączącą w sobie działanie fal radiowych i mikronakłucia, przez co możliwe jest wywołanie efektu termicznego w głębszych warstwach skóry;
  • Accent Prime, łączący technologię ultradźwięków z falami radiowymi, który jednocześnie pozwala na ujędrnienie skóry.

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Anna Zienkiewicz

Anna Zienkiewicz

Kosmetolog

Anna Zienkiewicz – specjalista od zabiegów laserowych i odmładzających. Wszystkie zabiegi testuję najpierw na sobie zanim wprowadzi je do oferty kliniki. Uczestniczyła w wielu szkoleniach krajowych i międzynarodowych organizowanych przez światowych ekspertów z dziedziny laseroterapii i kosmetologii estetycznej. Między innymi szkolenia „Dermapen World” prowadzone przez światowej renomie eksperta Dr Andrew Christie.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię