Usuwanie blizn Kraków
Blizny to defekty skórne, z którymi można skutecznie walczyć wyłącznie w gabinecie medycyny estetycznej. Domowe metody walki z bliznami nie są skuteczne – usuwanie blizn możliwe jest dzięki zabiegom laserowym, radiofrekwencji mikroigłowej czy Dermapen. Inaczej należy postępować w przebiegu blizn przerostowych, a inaczej – w przypadku blizn pooperacyjnych, potrądzikowych czy pooparzeniowych. Dzięki konsultacji ze specjalistą medycyny estetycznej możliwe jest opracowanie i zrealizowanie odpowiedniej terapii (laserowe usuwanie blizn lub inne zabiegi na blizny, ostrzykiwanie ). Nakłuwanie blizn lub laser na blizny w połączeniu z Radiofrekwencją frakcyjną są skutecznymi terapiami na blizny.
Czym są blizny
Blizny są zmianami na skórze, które powstają w procesie jej gojenia. Zbudowane są one z tkanki łącznej włóknistej, powstającej na miejscu starej tkanki, uszkodzonej w wyniku urazu lub choroby. Gojenie się rany jest procesem naturalnym i składa się z wielu etapów, a tworzenie się blizny jest jednym z nich. Wówczas skórę właściwą zestępuję nowa, odpowiednio unaczyniona tkanaą ziarninująca wraz z włóknami kolagenu.
Poszczególne blizny różnią się między sobą swoim wyglądem. Mają różną wielkość, kolor, kształt czy głębokość. Niektóre z nich są doskonale widoczne, podczas gdy inne ciężko jest zauważyć. Zwłaszcza w tym pierwszym przypadku, mogą one skutecznie uprzykrzać nam życie i obniżać naszą samoocenę, ze względu na ich nieestetyczny wygląd.
Na to jak ostatecznie prezentuje się blizna na naszej skórze, wpływa wiele różnych czynników. Niezwykle ważne są nasze indywidualne, genetyczne skłonności do pojawiania się blizn, ale także to jaka była przyczyna jej pojawienia się, miejsce na ciele i przede wszystkim przebieg procesu gojenia się rany. Jeśli zostanie on zakłócony, powstała w jego wyniku blizna może mieć nieestetyczny wgląd, stając się dla nas problemem.
Laserowe usuwanie blizn Kraków
Jednym z najskuteczniejszych zabiegów na blizny jest laser. Idealnie sprawdza się laser frakcyjny ablacyjny, który „dziurkuje” skórę, pobudzając jej przebudowę. Należy jednak mieć na uwadze, że dla powodzenia zabiegu redukcji blizn kluczowe znaczenie ma umiejętne wykorzystanie lasera. Z jednej strony – nie należy działać zbyt delikatnie, gdyż wówczas nie uda się pobudzić procesów regeneracyjnych. Z drugiej jednak strony – należy unikać zbyt silnego drażnienia skóry, gdyż może to doprowadzić do nadmiernego stymulowania syntezy włókien kolagenowych. Dlatego kluczowe znaczenie ma wykorzystanie lasera, który daje możliwość precyzyjnego kontrolowania parametrów pracy urządzenia.
Takie możliwości daje laser erbowo-yagowy . Wiązka lasera frakcyjnego o długości 2940 nm kieruje się na bliznę, a światło lasera generuje powstanie mikroskopijnych ognisk termicznego uszkodzenia tkanek. Efektem działania lasera jest złuszczenie powierzchniowych warstw skóry, a także remodeling głębszych warstw skóry. Nowo zsyntetyzowane włókna kolagenowe zapewniają przebudowę tkanki blizny stają się mniej widoczne. Zalecane jest wykonanie serii 4-6 zabiegów, powtarzanych co 6-8 tygodni. Gdy wykonane zostanie laserowe usuwanie blizn, efekty można ocenić kilka tygodni po ostatnim zabiegu. Oczywiście przebudowa blizny zachodzi już od pierwszego zabiegu, ale ostateczne efekty można ocenić po zakończeniu procesów remodelingu blizny.
Jeśli blizna jest unaczyniona, można zastosować laser Dye VL. Hemoglobina, czyli barwnik krwi pochłania wiązkę światła którą emituje laser. W efekcie selektywnego efektu fototermicznego dochodzi do koagulacji naczynia krwionośnego i jego wchłonięcia.
Efekty zabiegu usuwania blizn w Krakowie
Zabiegowe usuwanie blizn to najskuteczniejsza metoda walki z tymi zmianami skórnymi. Najlepiej terapii poddają się świeże blizny – w ich przypadku możliwe jest całkowite usunięcie. W przypadku blizn utrwalonych można uzyskać efekt zredukowania widoczności blizn, jednak ich całkowite zlikwidowanie może być trudniejsze. Taka terapia wymaga wykonania większej ilości zabiegów i wówczas możliwe jest usunięcie blizn w 70-80%. Oczywiście – na ostateczny efekt wpływ ma także rodzaj blizny, jej głębokość i rozległość, a także indywidualna odpowiedź organizmu na leczenie.
Zdjęcia przed i po
Usuwanie blizn cena
Laser na blizny Er:Yag czy Co2?
Najskuteczniejszy sposób na usuwanie blizn to laser frakcyjny. Okazuje się jednak, że w gabinetach medycyny estetycznej dostępnych jest wiele laserów frakcyjnych. Najczęściej wykorzystywane są lasery CO2, jednak ich doskonała dostępność nie idzie w parze z wysoką skutecznością. Znacznie bardziej efektywne okazują się być zabiegi wykonywane laserem erbowo-yagowym. Co wpływa na różną skuteczność tych laserów frakcyjnych?
Laser Er:yag emituje wiązkę światła o długości 2940 nm, a ośrodkiem czynnym jest ciało stałe. Natomiast w przypadku lasera CO2 ośrodkiem generującym wiązkę lasera jest ośrodek gazowy. Laser ten emituje światło o długości 10600 nm. Obydwa lasery generują w tkance efekt fototermolizy, czyli mikroskopijnych uszkodzeń termicznych powstałych w efekcie odparowania naskórka. W przypadku użycia obu laserów powstaniu takich mikrouszkodzeń, otoczonych nienaruszoną tkanką towarzyszy pobudzenie syntezy włókien kolagenowych i przebudowa struktury skóry. Z czego wynika zatem wyższość lasera iPIXEL Er:yag na blizny nad laserem CO2?
Laser iPIXEL umożliwia znacznie bardziej precyzyjną kontrolę parametrów pracy lasera. Pozwala to na użycie lasera Er:yag na większych obszarach skóry, bez obawy o efekty uboczne. Ośrodkiem pochłaniającym wiązkę lasera w tkance jest woda – dzięki temu po jej gwałtownym odparowaniu generowana jest ablacja naskórka. To właśnie laser iPIXEL generuje wiązkę światła, która pochłaniana jest właśnie przez wodę, co zapewnia selektywne działanie lasera. Procesy regeneracyjne przebiegają bardzo sprawnie, wykluczone zostaje ryzyko powstania poparzeń oraz blizn przerostowych co jest najczęstszym problemem w laserze CO2. Oznacza to, że w celu usuwania rozstępów i blizn, to laser iPIXEL sprawdza się najlepiej.
Usuwanie blizn Radiofrekwencją mikroigłową (frakcyjną)
Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg polegający na nakłuwaniu skóry niewielkimi igiełkami na głębokość do 4 mm, czemu towarzyszy emitowanie prądu RF oraz równomierne podgrzanie skóry. Naświetlanie skóry wiązką fal radiowych wywołuje efekt cieplny i zjawisko radiofrekwencji, czyli rozchodzenia fali radiowej w tkance. Ogrzewanie fibroblastów do nawet 60 stopni Celsjusza, powoduje ich aktywację, a tym samym intensywną syntezę włókien kolagenowych i elastynowych. Pozwala to na przebudowę strukturę blizny i jej wygładzenie. Zabieg sprawdza się zwłaszcza w przypadku blizn rozległych i zanikowych oraz wyróżnia się wysoką precyzją oraz skutecznością, a także szybkim okresem rekonwalescencji.
Dermapen 4 na blizny
W celu usuwania blizn sprawdza się także zabieg Dermapen 4. Aparat posiada kilkanaście cieniutkich igiełek, które mogą nakłuwać skórę na głębokość od 0,2 do 3 mm. Urządzenie działa automatycznie i pozwala na precyzyjne określenie głębokości nakłuć. Laser powoduje mikrouszkodzenia termiczne skóry, zaś urządzenie Dermapen 4 umożliwia mechaniczne nakłuwanie skóry z ogromną intensywnością – prawie 1300 razy na sekundę. Nakłuwanie skóry stymuluje syntezę włókien kolagenowych, co przekłada się na przebudowę blizny oraz wygładzenie powierzchni skóry. Podobnie jak w przypadku lasera frakcyjnego, procesy remodelingu skóry zachodzą jeszcze przez wiele tygodni po zakończeniu terapii. Zalecany schemat terapii to 4-6 zabiegów powtarzanych co 3-6 tygodni.
Usuwanie blizn w Krakowie -terapie łączone
W przypadku blizn zanikowych doskonale sprawdzają się zabiegi stymulujące syntezę włókien kolagenowych i pobudzające procesy regeneracyjne, w efekcie których dochodzi do zaawansowanego resurfacingu skóry. W celu zwiększenia efektywności terapii, konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Nie wystarczy jednorazowe wykonanie zabiegu na blizny – konieczne jest wykonanie co najmniej kilku zabiegów odpowiednich odstępach czasowych. W celu zwiększenia efektywności terapii warto zastosować tzw. terapię łączoną. Doskonale sprawdza się np. połączenie laseroterapii z z RF mikroigłową lub lasera z dermapenem. Laser lub urządzenie Dermapen indukuje mikrouszkodzenia tkanki bliznowatej i miejscowy stan zapalny, a RF miikroigłowa dodatkowo stymulują przebudowę tkanki i aktywują fibroblasty do syntezy kolagenu.
Usuwanie blizn pooperacyjnych i blizny po cesarskim cięciu
Blizny pooperacyjne
Tuż po operacji, blizna jest zwykle czerwona i wypukła, a do tego może także swędzieć. Jej ostateczny wygląd zależy od właściwego założenia szwu przez chirurga oraz od samego przebiegu procesu gojenia się. Jeśli wszystko odbywa się w sposób prawidłowy, blizny pooperacyjne ostatecznie przypominają wystający lub nieznacznie wklęsły sznur i zmieniają kolor na taki, który jest zbliżony do naturalnej barwy skóry. Warto też pamiętać, że jeśli operacje przechodzi młody człowiek, blizna po niej zwykle jest prawie niewidoczna. Im jednak starszy pacjent, tym gorzej i dłużej przebiega proces gojenia się takiej blizny.
Blizna po cesarskim cięciu
Blizny po cesarskim cięciu to dla wielu kobiet bardzo duży problem i to nie tylko natury estetycznej. Po porodzie, każda mama chciałaby jak najszybciej wrócić do formy sprzed ciąży, ale często nie pozwala jej na to gojąca się rana na brzuchu. Blizny tego typu są zwykle bardzo szerokie, a jakiekolwiek zakłócenie procesu ich gojenia może mieć poważne konsekwencje. Bardzo wiele kobiet, zmaga się w związku z tym ze zbyt dużymi, nierównymi oraz przerośniętymi bliznami po cesarskim cięciu. Niektóre z nich doświadczają także nieprzyjemnego uczucia ciągnięcia, które może ograniczać ich ruchy. Może także dojść do wystąpienia endometriozy, o czym świadczy guzek wyczuwalny w linii blizny. Świeże małe blizny pooperacyjne można skutecznie leczyć dermapenem natomiast rozległe blizn wymagają bardziej inwazyjnego podejścia z użyciem lasera frakcyjnego.
W przypadku blizn pooperacyjnych doskonale sprawdzają się zabiegi łączone. W pierwszym etapie warto zmiękczyć stwardniałą bliznę. Czasami wymagana jest podskórna praca kaniulą w celu pozbycia się zrostów, szczególnie przy bliznach po cesarkim cięciu. Potem można wykonać zabiegi pozwalający na przebudowę tkanki – doskonale sprawdza się laserowe usuwanie blizn po cesarskim cięciu, a także Dermapen.
Usuwanie blizn pooparzeniowych
Blizny pooparzeniowe
Tuż po operacji, blizna jest zwykle czerwona i wypukła, a do tego może także swędzieć. Jej ostateczny wygląd zależy od właściwego założenia szwu przez chirurga oraz od samego przebiegu procesu gojenia się. Jeśli wszystko odbywa się w sposób prawidłowy, blizny pooperacyjne ostatecznie przyjmują wygląd przypominający wystający lub nieznacznie wklęsły sznur i zmieniają kolor na taki, który jest zbliżony do naturalnej barwy skóry. Warto też pamiętać, że jeśli operacje przechodzi młody człowiek, blizna po niej zwykle jest prawie niewidoczna. Im jednak starszy pacjent, tym gorzej i dłużej przebiega proces gojenia się takiej blizny.
Blizny pooparzeniowe zazwyczaj wyróżniają się znaczną rozległością. Medycyna estetyczna dostarcza kilku skutecznych rozwiązań, jednak należy mieć na uwadze, że bardzo rozległe i głębokie blizny nie zawsze można usunąć. Możliwe jest natomiast znaczne zredukowanie ich widoczności i ujednolicenie wyglądu skóry. Doskonale sprawdzają się zabiegi radiofrekwencji mikroigłowej, a także laser frakcyjny. Tu także warto poprawić strukturę tkanki bliznowatej zabiegami endermolofta.
Usuwanie blizn potrądzikowych Kraków
Blizny potrądzikowe
Trądzik to problem, który dotyka nie tylko młode osoby, ale także dorosłych. Jego nasilenie jest różne, jednak w przypadku większości pacjentów, choroba ta pozostawia po sobie nieestetyczne pamiątki w postaci blizn zanikowych, mających charakter miejscowych wgłębień. Przede wszystkim, pojawiają się one na twarzy, ale często również na plecach czy ramionach. Nie pomaga przy tym fakt, iż w wielu przypadkach, mniej lub bardziej świadomie, rozdrapujemy zmiany trądzikowe, uniemożliwiając ich prawidłowe gojenie. Co ważne, na późniejszych etapach życia, trądzik może też powodować powstawanie bolesnych cyst na skórze. Takie zmiany muszą zostać wycięte chirurgicznie, czego efektem są kolejne blizny. Dlatego tak ważne jest fachowe leczenie trądziku.
W przypadku blizn potrądzikowych najlepiej sprawdzają się zabiegi pobudzające syntezę włókien kolagenowych. Zabieg laserem er:yag w połączeniu z Dermapen to dobre połaczenie na blizny potrądzikowe. Radiofrekwencja mikroigłowa jest również skutecznym zabiegiem. W celu wyrównania struktury skóry można wykonać zabieg rf mikroigłowej połączony z laserem erbowo-yagowym na jednym zabiegu.
Usuwanie blizn przerostowych
Blizny przerostowe – czerwone, pogrubione i wykraczające nad poziom skóry blizny przerostowe, poszerzają się w wyniku napięcia rany, choć zwykle nie wychodzą za jej granice. Przyczyną ich powstawania jest zakłócony proces gojenia się rany, na przykład poprzez jej zakażenie. W większości przypadków, z czasem zaczynają się zmniejszać i część z nich nawet się cofa, ale u niektórych osób następuje również ich rozrost.
Bliznowce – przyczyną ich powstawania jest nadmierna produkcja kolagenu, przez co narośla na ranie tworzą się ponad poziomem skóry, wykraczają poza granice rany i mają formę wybrzuszeń. Blizny tego typu są włókniste, twarde i mają nieregularne kształty.
Blizny przerostowe oraz bliznowce cechują się rozrostem wykraczającym poza miejsce urazu i mogą powstawać od kilku miesięcy do nawet kilku lat od momentu powstania urazu. W przypadku blizn przerostowych, czyli tzw. keloidów zastosowanie niektórych procedur może pogorszyć wygląd blizny; nadmierne podrażnienie skóry może prowadzić do stymulowania syntezy włókien kolagenowych. Dlatego zabiegi na blizny przerostowe powinny być dobierane bardzo starannie i umiejętnie wykonywane, gdyż w przeciwnym razie efekt zabiegu będzie odwrotny od oczekiwanego. Najlepiej sprawdza się ostrzykiwanie blizn preparatami, które sprawiają, że blizna staje się bardziej miękka i płaska, bledsza – a tym samym mniej widoczna. Ponadto zahamowany zostaje dalszy rozrost blizny. Następnie można wykonać zabieg laserowy ipixel. Blizny przerostowe nie powinno się leczyć laserem CO2.
Wskazania do zabiegowego usuwania blizn
Usuwanie blizn laserem czy innymi zabiegami medycyny estetycznej wskazane jest w przypadku występowania następujących zmian skórnych:
- blizny potrądzikowe
- blizny pourazowe (po wypadkach komunikacyjnych, rozległych skaleczeniach)
- blizny pooparzeniowe
- blizny pooperacyjne (blizna po cesarskim cięciu, blizny po innych procedurach medycznych)
- blizna po rozszczepie wargi (wardze zajęczej)
- blizny przerostowe.
Przeciwwskazania do zabiegowego usuwania blizn
Istnieje kilka sytuacji, które wykluczają wykonanie laserowego usuwania blizn. Przede wszystkim – zabiegu nakłuwania blizn nie można wykonać wówczas, gdy na skórze w miejscu zabiegowym obecne są infekcje wirusowe lub bakteryjne czy stany zapalne. Usuwania zabiegowego blizn nie zaleca się wykonywać u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także w przebiegu występowania takich przewlekłych schorzeń skórnych jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy liszaj płaski. Ponadto w przypadku użycia lasera na blizny przeciwwskazaniami są:
- stosowanie retinoidów oraz preparatów światłouczulających
- świeża opalenizna lub zastosowanie samoopalacza
- posiadanie rozrusznika serca
- niewyrównana cukrzyca
- nowotwory
- epilepsja
- skłonność do powstawania bliznowców.