Laserowe usuwanie włókniaków i zaskórników Kraków

laserowe usuwanie włókniaków i zaskórników KrakówWłókniaki i zaskórniki to bardzo powszechne zmiany skórne, które mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Często stanowią spory problem estetyczny, dlatego wielu klientów zgłasza się do klinik medycyny estetycznej w poszukiwaniu skutecznych metod usuwania takich niedoskonałości. Bezpiecznym zabiegiem o doskonałych rezultatach jest usuwanie włókniaków i zaskórników laserem CO2.

Włókniaki – czym są i jak się ich pozbyć?

Włókniaki należą do łagodnych zmian rozrostowych wywodzących się z komórek tkanki łącznej. Czasami są obecne na skórze już w momencie narodzin. W większości przypadków pojawiają się jednak stopniowo wraz z wiekiem, szczególnie u osób z pewną predyspozycją. Wśród włókniaków wyróżniamy włókniaki miękkie i twarde. Włókniaki miękkie to drobne, uszypułowane guzki zlokalizowane najczęściej na szyi, karku i w dołach pachowych. Przybierają zabarwienie takie jak otaczająca skóra lub nieco ciemniejsze. Włókniaki miękkie ze względu na swoją częstą lokalizację w widocznych miejscach mogą stanowić problem estetyczny. Oprócz tego dla wielu osób są źródłem dyskomfortu, ponieważ z łatwością ulegają podrażnieniom w kontakcie z odzieżą.  Włókniaki twarde to niewielkie płaskowyniosłe guzki o jasnobrązowym kolorze występujące głównie na kończynach. Często stanowią pozostałość urazu, na przykład ukąszenia przez owada lub wrośnięcia włosa po depilacji. Włókniaki usuwa się przede wszystkim ze wskazań estetycznych, a nie medycznych. Metody wykorzystywane w tym celu to laseroterapia, kriochirurgia, elektrokoagulacja i wycięcie chirurgiczne.

Zaskórniki – przyczyny i leczenie

Zaskórniki to zmiany skórne typowe dla trądziku młodzieńczego wynikające z zablokowania gruczołów łojowych. Ich powstawaniu sprzyja nadprodukcja sebum. Najczęściej zaskórniki lokalizują się na twarzy (zwłaszcza na czole, policzkach i wokół nosa), klatce piersiowej, a także plecach, czyli w miejscach, w których obficie występują gruczoły łojowe. W przypadku gdy ujście gruczołu zostaje zatkane przez złuszczające się komórki naskórka, mówimy o zaskórniku zamkniętym. Jest on wyczuwalny jako drobna boląca grudka zlokalizowana pod skórą. Jeśli gruczoły ulegną zakażeniu bakteryjnemu, na powierzchnię skóry wydziela się ropno-łojowa treść. Mówimy wtedy o zaskórnikach otwartych. Zaskórniki spotykamy najczęściej u nastolatków i młodych dorosłych. Problem może wynikać również z zaburzeń hormonalnych, diety i stosowania niektórych leków. Leczenie zaskórników należy prowadzić wyłącznie pod kontrolą specjalisty. Bardzo dobre efekty przynoszą profesjonalne zabiegi laserowe oraz oczyszczające. Pomocne mogą okazać się też leki (przeciwzapalne, przeciwbakteryjne). Nie należy mechanicznie usuwać zaskórników.

Usuwanie włókniaków i zaskórników – na czym polega?

Laseroterapia to metoda, która znajduje coraz więcej zastosowań w medycynie estetycznej. Z powodzeniem wykorzystuje się ją również w usuwaniu zmian skórnych w Krakowie, na przykład włókniaków, zaskórników, brodawek łojotokowych, znamion naskórkowych i żółtych kępek. W przypadku wymienionych zmian najlepiej sprawdza się laser frakcyjny ablacyjny CO2. Jest to urządzenie generujące wiązkę podczerwieni o długości 10600 nm, której działanie jest wzmacniane przez specjalną mieszaninę gazów medycznych. Laser podgrzewa naskórek i skórę właściwą, doprowadzając do odparowania zawartej w nich wody. W przypadku włókniaków i zaskórników laser powoduje bardzo precyzyjne wypalenie zmiany oraz złuszczenie naskórka. Zabiegi laserem CO2 nie niosą ze sobą ryzyka poparzeń. Poza usunięciem samej zmiany wywołują korzystne zmiany w obrębie skóry właściwej, zwiększając syntezę kolagenu.

 

Laserowe usuwanie włókniaków i zaskórników Kraków – przebieg zabiegu

Zabieg usuwania włókniaków i zaskórników laserem CO2 jest poprzedzony konsultacją. W jej trakcie specjalista ogląda i ocenia zmiany. Na podstawie badania podejmuje decyzję, czy wskazane będzie zastosowanie laseroterapii. Zbiera również dokładny wywiad z klientem oraz wyjaśnia szczegóły zabiegu, sposób przygotowania i zalecenia pozabiegowe. Sama procedura jest krótka i bezbolesna dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego. Specjalista przykłada do wybranego obszaru skóry głowicę urządzenia. W czasie jednej wizyty można usunąć wiele włókniaków i zaskórników.

Jakie są efekty usuwania włókniaków i zaskórników laserem CO2 w Krakowie?

Zabieg pozwala całkowicie pozbyć się zmian poddanych działaniu lasera. Powoduje wygładzenie i wyrównanie kolorytu skóry w tym obszarze. Nie pozostawia też po sobie blizn, co pozwala zupełnie zapomnieć o trapiącym nas problemie estetycznym. Należy przy tym pamiętać, że u osób z predyspozycją do tworzenia włókniaków może dochodzić do wysiewu nowych zmian. Tuż po zabiegu skóra może być przejściowo lekko obrzęknięta i zaczerwieniona. Pojawią się również strupki, które ulegną zagojeniu w ciągu kilku dni.

Przygotowanie do zabiegu laserem CO2

Przed zabiegiem laserowego usuwania włókniaków i zaskórników należy ograniczyć ekspozycję na promieniowanie UV oraz odstawić leki potencjalnie fotouczulające. Świeża opalenizna stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do zabiegu. Skóra poddawana laseroterapii nie może być również podrażniona, dlatego przygotowując się do zabiegu, należy zrezygnować z agresywnych procedur pielęgnacyjnych i silnych peelingów.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania włókniaków i zaskórników

Zabiegu nie można wykonywać u kobiet w okresie ciąży i laktacji, a także u osób z diagnozą przewlekłej choroby tkanki łącznej, nowotworu, aktywnej infekcji skórnej, niewyrównanej cukrzycy, zaburzeń odporności i zakażonych wirusami HIV oraz HCV.

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Karolina Grobelna

Karolina Grobelna

Kosmetolog

Ekspert laseroterapii a w szczególności depilacji laserowej. Pracowała na laserach lightsheer ET, ligthsheer duet, lightsheer desire, IPL, Soprano ice platinum i innych. Przez lata praktyki wykonała kilkanaście tysięcy zabiegów depilacji laserowych i innych zabiegach laserowych.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię