Trądzik różowaty
Trądzik różowaty zaliczany jest do dermatoz, które wiążą się ze znacznie zaniżoną samooceną. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jego objawy pojawiają się przede wszystkim twarzy i innych mocno eksponowanych częściach ciała np. szyi, dekolcie. Dodatkowo rumień, grudki lub obrzęk, które mu towarzyszą trudno ukryć, nawet pod makijażem. Na szczęście znane są metody, pozwalające na skuteczne zmniejszenie widoczności zmian na skórze.
Co to jest trądzik różowaty i jakie są jego objawy?
Trądzik różowaty (z łac. rosacea, acnerosea) to przewlekła dermatoza, która zaliczana jest do niezwykle często diagnozowanych chorób skóry – szacuje się, że boryka się z nią nawet 10 proc. populacji. Jak pokazują statystyki, dotyka ona znacznie częściej mieszkańców Europy Północnej i Zachodniej, głównie kobiet pomiędzy 30. a 60. rokiem życia. Pierwsze wzmianki o tej chorobie pochodzą z XIV wieku. Na przestrzeni lat zmieniały się koncepcje dotyczące zarówno jej przyczyn, jak i sposobu radzenia sobie.
Jak objawia się trądzik różowaty? Na twarzy, najczęściej w jej środkowej części tj. na nosie, policzkach, czole i podbródku, a niekiedy także na szyi, dekolcie i skórze głowy pojawiają się wykwity rumieniowe i grudkowo-rostkowe. W przypadku nieleczonej, długotrwałej choroby na skórze mogą wystąpić także wykwity wtórne np. teleangiektazje, grudki, krostki, jak również obrzęk. Warto pamiętać, że na wygląd skóry w przebiegu rosacea wpływa ponadto rodzaj dermatozy.
Przyczyny i rodzaje trądziku różowatego
Trądzik różowaty może przyjmować różną postać kliniczną. Wyróżnia się:
- trądzik rumieniowo-grudkowy,
- trądzik grudkowo-krostkowy,
- trądzik przerostowy.
Pierwszy z nich charakteryzuje się nawracającym lub trwałym rumieniem, któremu towarzyszy pieczenie, a nawet ból oraz obrzęk i złuszczanie naskórka. Trądzik grudkowo-krostkowy objawia się dodatkowymi wypryskami o charakterze grudek – małych, czerwonych, o kopulastym kształcie – i krostek. Postać przerostowa cechuję się zaś wyraźnym pogrubieniem zmienionej chorobowo skóry.
Dodatkowo można zaobserwować także:
- trądzik różowaty ziarnikowaty, z charakterystycznymi twardymi, żółtymi, brązowymi lub czerwonymi grudkami i guzkami,
- trądzik różowaty piorunujący, któremu towarzyszą rumieniowo-obrzękowe grudki i guzki, a także obrzęk,
- trądzik różowaty posteroidowy, z licznymi wykwitami i zmianami teleangiektazyjnymi.
Mimo że rosacea jest chorobą znaną od stuleci, nadal nie zostały określone w sposób jednoznaczny przyczyny jego powstania. Uznaje się, że kluczowe znaczenie dla jego wystąpienia mają zaburzenia ze strony układu nerwowego odpowiedzialnego za regulację naczyniową. Z chorobą częściej borykają się kobiety, a problemy nasilają się podczas owulacji, w ciąży i okresie menopauzy, a zatem dużych wahań hormonalnych. Wpływ na zaostrzenie się zmian mają również zaburzenia układu pokarmowego. Podkreśla się także, że jego wystąpienie jest ponadto uwarunkowane genetycznie.
Medycyna estetyczna a trądzik różowaty – czy zabiegi mogą pomóc w leczeniu?
Leczenie trądziku różowatego jest ściśle uzależnione od postaci i zaawansowania choroby. Kluczowe znaczenie ma odpowiednio dobrana pielęgnacja oraz dobór odpowiednich metod – farmakoterapia miejscowa lub ogólna, która prowadzone jest pod okiem dermatologa.
Niezwykle skuteczne jest także zastosowanie terapii łączonych i wykorzystanie zabiegów medycyny estetycznej, które dzięki zaawansowanym technologiom pozwalają niwelować zmiany towarzyszące trądzikowi różowatemu. W naszej klinice rekomendujemy:
- Laseroterapię, której zadaniem jest zamykanie poszerzonych naczynek, redukcja przebarwień, a także wygładzenie skóry.
- peelingi chemiczne, szczególnie polecane w terapii łączonej z zabiegami laserowymi, które w zależności od rodzaju zastosowanego preparatu działają złuszczająco, łagodząco na stany zapalne, rozjaśniająco lub bakteriostatycznie.