fbpx

Medycyna estetyczna

medycyna estetyczna Medycyna estetyczna to jedna z najmłodszych, a zarazem najdynamiczniej rozwijających się gałęzi medycyny. Koncentruje się ona na kompleksowym upiększaniu i odmładzaniu, co przekłada się nie tylko na poprawę jakości życia, ale także zredukowanie niektórych problemów natury zdrowotnej. Dziś medycyna estetyczna oferuje szereg nowoczesnych zabiegów, które w skuteczny i bezpieczny sposób przybliżają do wymarzonego wyglądu. Medycyna estetyczna obejmuje cały wachlarz zabiegów, zróżnicowanych pod kątem ich inwazyjności, efektywności, wymaganego czasu rekonwalescencji. Najbardziej inwazyjnymi zabiegami są te z wykorzystaniem skalpela, czyli operacje plastyczne. Coraz częściej zastępowane są one procedurami znacznie mniej inwazyjnymi, a mimo to przynoszącymi porównywalny efekt końcowy. Mowa zwłaszcza o laseroterapii oraz kosmetologii oferującej zabiegi iniekcyjne. Nie należy zapominać także o kosmetyce pielęgnacyjnej, która dzięki wykorzystaniu innowacyjnych preparatów kosmetycznych może zapewnić spektakularny efekt .

Medycyna estetyczna – przede wszystkim bezpieczeństwo

Medycyna estetyczna cechuje się wysoką skutecznością, a zarazem bezpieczeństwem wykonywanych zabiegów. I rzeczywiście – prawidłowo wykonany zabieg nie powinien być obciążony pojawieniem się działań niepożądanych. Warunkiem niezbędnym do tego, aby wykonanie zabiegu nie zakończyło się rozczarowaniem, jest wybór renomowanej kliniki medycyny estetycznej oraz oddanie się w ręce wykwalifikowanej kadry specjalistów. Warto mieć na uwadze, że niektóre bardziej inwazyjne procedury nie mogą być wykonane przez kosmetologa, a jedynie przez lekarza medycyny estetycznej. Ma to znaczenie nie tylko dla powodzenia samego zabiegu, ale także kompleksowej opieki pozabiegowej. Bezpieczeństwo w medycynie estetycznej determinowane jest także wykorzystaniem wyłącznie certyfikowanej aparatury oraz preparatów najwyższej jakości. Najczęściej wysoka jakość usług idzie w parze z ceną – dlatego bardzo atrakcyjne cenowo oferty powinny wzbudzić podejrzenie. Za powodzenie zabiegów medycyny estetycznej odpowiada także współpraca pacjenta z lekarzem w zakresie postępowania przed – i pozabiegowego. Kluczową rolę odgrywa także szczegółowa rozmowa z pacjentem, dokładne określenie oczekiwań wobec docelowego efektu zabiegów a także zaplanowanie kompleksowego planu terapii.

Jak wybrać najlepszego lekarza medycyny estetycznej?

Lekarz medycyny estetycznej to specjalista, który potrafi kompleksowo i wielotorowo zadbać o młody i atrakcyjny wygląd pacjenta. Medycyna estetyczna to nie jest specjalizacja, ale umiejętność lekarska, którą na drodze studiów podyplomowych i profesjonalnych kursów może nabyć lekarz dowolnej specjalizacji. Po czym rozpoznać, czy lekarz medycyny estetycznej to profesjonalista godny zaufania? Każda wizyta powinna rozpocząć się od szczegółowego wywiadu lekarskiego, który ma na celu wykluczenie przeciwwskazań do poszczególnych zabiegów medycyny estetycznej. Równie ważne jest bardzo precyzyjne określenie docelowego efektu zabiegu. Profesjonalista nie zgodzi się bezkrytycznie na każdy zabieg, który chce wykonać pacjent – kryterium zakwalifikowania do zabiegu powinno być zdrowie pacjenta, a także zachowanie jak najbardziej naturalnego i harmonijnego wyglądu. Najlepszą wizytówką lekarza medycyny estetycznej są bowiem jego zadowoleni pacjenci, którzy wyglądają młodo i promiennie, a mimo to nikt nie posądza ich o nadmierną ingerencję w wygląd. Warto zwrócić uwagę na takie szczegóły jak stosowanie przez lekarza rękawiczek podczas zabiegów czy ocena stanu skóry pacjentki wyłącznie po wykonaniu demakijażu. Wiele o lekarzu medycyny estetycznej i jego poczuciu estetyki mówi także prezencja samego lekarza.

Jakie są najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej?

Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów, które umożliwiają skuteczne i bezpieczne skorygowanie wszelkich defektów estetycznych twarzy i całego ciała. Mezoterapia igłowa umożliwia kompleksowe odmłodzenie twarzy (usuwanie zmarszczek, blizn, przebarwień, ujędrnienie skóry) oraz poprawę wyglądu ciała (redukcja rozstępów i cellulitu), a także wzmocnienie nadmiernie wypadających włosów. Podobne zastosowanie znajdują zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego uzyskanego z krwi pacjenta. Lipoliza iniekcyjna umożliwia niechirurgiczne usuwanie tkanki tłuszczowej skumulowanej na twarzy (podbródku, pod oczami) oraz w dowolnym obszarze ciała. Dzięki wykorzystaniu toksyny botulinowej możliwe jest skorygowanie zmarszczek mimicznych na twarzy (kurze łapki, zmarszczki palacza, lwie zmarszczki czy zmarszczki królicze)oraz zmarszczek na szyi i dekolcie. Botoks umożliwia ponadto leczenie nadpotliwości. Z kolei kwas hialuronowy daje możliwość wypełnienia zmarszczek i bruzd (lwia zmarszczka, bruzdy marionetki, bruzdy nosowo – wargowe, doliny łez, zmarszczki na czole) z jednoczesnym nawilżeniem skóry, korektę kształtu nosa czy korektę kształtu i wielkości ust. Wypełniacze umożliwiają także poprawę wymodelowanie konturów twarzy i uwydatnienie policzków. Efekt odmłodzenia twarzy, poprawy jej owalu oraz redukcji podwójnego podbródka, opadających policzków lub brwi umożliwiają nici liftingujące PDO, zapewniające naturalny i długotrwały efekt.

Czy po zabiegach medycyny estetycznej wymagana jest rekonwalescencja?

Medycyna estetyczna oferuje zabiegi o ograniczonej inwazyjności, zatem w wielu przypadkach nie jest wymagana długotrwała rekonwalescencja. Nierzadko możliwy jest niemal natychmiastowy powrót do codziennej aktywności. W przypadku niektórych zabiegów może pojawić się przejściowe zaczerwienienie skóry czy obrzęk na obszarze ciała poddanym zabiegowi, które ustępują samoistnie. Nasi specjaliści udzielają wyczerpujących informacji dotyczących okresu rekonwalescencji, co umożliwia bardzo szybkie gojenie się skóry i czerpanie satysfakcji ze spektakularnych efektów zabiegu.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Dr Karolina Jurska

Lekarz dermatolog, trycholog, specjalista medycyny estetycznej

Karolina Jurska- Dermatolog i trycholog, ekspert medycyny estetycznej, członek polskiego towarzystwa medycyny estetycznej i anti-aging wykładowca Akademicki

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję