Opadające powieki i brwi – przyczyny i rozwiązania
Opadające powieki i brwi to częsty powód wizyty w gabinecie medycyny estetycznej. Najczęściej te niedoskonałości stają się zauważalne po ukończeniu 40. roku życia. Ptoza i obniżone brwi niekorzystnie wpływają na wygląd twarzy, nadając jej przygnębiony lub groźny wyraz.
Jakie są przyczyny opadania powiek?
Powiekę budują skóra, tkanka podskórna, mięśnie, nerwy i naczynia. Nieprawidłowość każdej z tych struktur mogą odpowiadać za opadanie powiek, choć zazwyczaj przyczyna okazuje się być niegroźna.
- Obniżenie elastyczności skóry
Najczęściej opadanie powiek (ptoza) wynika po prostu z procesów starzenia. Skóra na powiekach jest bardzo cienka, przez co szybko traci elastyczność i wiotczeje. Niewielka jest również ilość tkanki podskórnej w tym obszarze. W wyniku tego na powiece tworzy się luźny fałd, który powoduje obniżenie powieki i zwężenie szpary powiekowej.
- Osłabienie mięśnia dźwigacza powieki górnej
Za utrzymywanie powieki w górze odpowiedzialny jest mięsień dźwigacz powieki górnej. Wraz z wiekiem dochodzi do osłabienia mięśni twarzy, co może powodować ptozę. Funkcja dźwigacza może ulec upośledzeniu również wskutek urazu.
- Neurologiczne przyczyny ptozy
Opadająca powieka może mieć również podłoże neurologiczne i jest jednym z częstych symptomów miastenii rzekomoporaźnej (miastenia gravis). Jest to choroba autoimmunologiczna atakująca mięśnie, która dotyka przede wszystkim dorosłe kobiety. Inne przyczyny medyczne to: porażenie nerwu okoruchowego (związane z infekcją, udarem lub urazem), miopatie, nowotwory oczodołu oraz zespół Hornera.
Opadająca powieka a problemy z widzeniem
Dla wielu osób opadanie powieki to nie tylko problem estetyczny, ale też okulistyczny. Zaawansowana ptoza prowadzi do zwężenia szpary powiekowej i znacznie ogranicza pole widzenia. W takiej sytuacji wykonywanie codziennych czynności takich jak jazda samochodem, czytanie książek czy praca przy komputerze może przysparzać dużo trudności. Dodatkowo często występuje męczliwość oczu, podwójne widzenie oraz nadmierne łzawienie.
Dlaczego opadają brwi?
Ustawienie brwi jest zależne przede wszystkim od pracy trzech dużych mięśni mimicznych – marszczącego brwi, okrężnego oka i podłużnego. Podobnie jak w przypadku powiek, brwi wraz z wiekiem tracą swoje podparcie w postaci silnych mięśni, co sprzyja ich przemieszczeniu w dół. Może to wynikać zarówno z nadmiernego napięcia, jak i osłabienia włókien mięśniowych. Dodatkowo pogarsza się kondycja skóry i tkanki podskórnej w tym obszarze. Ma to związek ze zmniejszoną syntezą kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Szczególną sytuacją jest opadanie brwi po zabiegu toksyną botulinową.
Jak podnieść opadnięte powieki i brwi?
Jeśli chodzi o korektę opadających powiek i brwi, to możliwości jest naprawdę wiele. Najbardziej inwazyjną opcją jest operacja plastyczna o nazwie blefaroplastyka, która polega na wycięciu nadmiaru luźnej skóry z powiek.
Bezpieczniejszą alternatywę stanowią zabiegi medycyny estetycznej ukierunkowane na ujędrnienie i remodelling skóry lub rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni mimicznych na czole. Ich efekty są naturalne i utrzymują się przez wiele miesięcy.
Sprawdzone zabiegi na opadające powieki i brwi to:
- laser frakcyjny iPIXEL
- toksyna botulinowa
- nici liftingujące