Leczenie bruksizmu Kraków
Żwacze są silnymi, zwartymi mięśniami, które unoszą żuchwę ku górze i przyciskają ją do górnych zębów. Niekontrolowana aktywność żwaczy oraz ich nadmierne napięcie, prowadzą do mimowolnego zaciskania się zębów oraz tarcia nimi o siebie. Efektem tego jest charakterystyczny dźwięk zgrzytania. To właśnie jest bruksizm, który staje się problemem coraz większej liczby pacjentów. Wbrew pozorom, leczenie bruksizmu nie musi być skomplikowane. W związku z tym, iż jest to schorzenie psychosomatyczne, warto radzić sobie z nim na wielu płaszczyznach. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że chcąc pozbyć się uporczywych objawów tego schorzenia, pomóc nam może przede wszystkim botulina.
Bruksizm – przyczyny
W opinii lekarzy, bruksizm jest schorzeniem psychosomatycznym. Oznacza to, że oprócz takich czynników jak wady zgryzu, niewłaściwie dobrane mostki, plomby i korony, czy nawet nadmierne żucie gumy, na rozwinięcie się bruksizmu, wpływają też czynniki psychologiczne. Jego przyczyną może być przede wszystkim zbyt duży i długotrwały stres oraz życie w ciągłym napięciu. Leczenie bruksizmu może wpłynąć pozytywnie na wiele aspektów codziennego życia.
Bruksizm – objawy i skutki
Bruksizm jest schorzeniem zaliczanym do zaburzeń snu, gdyż to właśnie w nocy występują jego objawy. Niezwykle silne napięcie mięśni żwaczy sprawia, że zęby zbyt mocno na siebie naciskają, czego efektem jest ich ścieranie. Co więcej, w niektórych przypadkach dochodzi nawet do ukruszenia, czy nawet złamania zębów. Z czasem mogą pojawić się też stany zapalne i zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych. Ruchy żuchwy stają się trudniejsze i ograniczone, a do tego powodują ból.
Co ciekawe, konsekwencje związane z tym schorzeniem nie ograniczają się jedynie do dolegliwości w obrębie samej żuchwy. Nieleczony bruksizm może być także przyczyną silnych migren oraz bólu w obrębie twarzy, gardła, szyi, pleców, czy ramion. Często jest on ukrytym źródłem naszych problemów z kręgosłupem, wzrokiem, słuchem, a nawet z libido. Leczenie bruksizmu toksyną botulinową może być więc pomocny również dla tych dolegliwość.
W niektórych przypadkach, bruksizm wpływa też na nasze relacje z partnerem. Nocne zgrzytanie zębami jest dość głośne, przez co może budzić bliską nam osobę i prowadzić do konfliktów lub problemów ze snem.
W dłuższej perspektywie, osoby cierpiące na bruksizm, mogą także zauważyć negatywne zmiany w wyglądzie swojej twarzy. Nadmierna aktywność mięśni żwaczy sprawia, że bardziej się uwidaczniają, co skutkuje deformacją kształtu twarzy pacjenta. Dlatego leczenie bruksizmu jest bardzo istotne nie tylko ze względu na aspekty estetyczne.
Toksyna botulinowa na bruksizm znacząco rozluźnia mięśnie żwaczy co eliminuje zgrzytanie zębami.
Leczenie bruksizmu toksyną botulinową
Botulina, jak potocznie nazywana jest toksyna botulinowa, daje najlepsze efekty w terapii bruksizmu. Jego wstrzykiwanie, powoduje zmniejszenie napięcia mięśnia i w efekcie jego rozluźnienie. Sam zabieg jest mało inwazyjne i prawie bezbolesny, choć w niektórych przypadkach, lekarze decydują się na zastosowanie znieczulenia miejscowego.
Pojedynczy zabieg trwa około 15 minut. Jego efekt zaczyna być widoczny w ciągu 3-7 dni i utrzymuje się do 4-6 miesięcy. Po tym czasie należy go wykonać ponownie. Cała terapia trwa około dwóch lat.
Toksyna botulinowa na bruksizm nie wywołuje znaczących efektów ubocznych i daje doskonałe rezultaty, kończąc problemy pacjenta z nadmierną aktywnością i napięciem mięśni żwaczy. Zabieg na bruksizm trwa kilkanaście minut i jest praktycznie bezbolesny. Cena zabiegu jest uzależniona od ilości jednostek toksyny botulinowej i waha się od 1000 do 2000 pln. Zabieg powtarza się po około 6 miesiącach. Po 3-4 zabiegach, u wielu pacjentów następuję całkowita remisja problemu.
Leczenie bruksizmu – inne metody
W związku z tym, że bruksizm jest wywoływany również przez stres, specjaliści podkreślają, iż na jego wyleczenie może wpłynąć zmiana trybu życia pacjenta. Schorzenie to leczyć można także w gabinetach stomatologicznych, ale tak naprawdę, dentyści są nam w stanie zapewnić jedynie doraźną pomoc. Oferują oni swoim pacjentom specjalne nakładki na zęby, które zakładane na noc, mają chronić zęby przez ścieraniem i ograniczać zgrzytanie nimi. Leczenie bruksizmu w ten sposób, w przeciwieństwie do kuracji toksyną botulinową, nie jest jednak w stanie całkowicie wyeliminować problemu oraz jego przyczyny.