Blizny
Blizny są niezwykle częstym problemem kobiet, jak i mężczyzn. Pojawiają się bez względu na wiek, bo różne są przyczyny ich powstawania, podobnie jak różna może być ich lokalizacja na ciele. Z bliznami – bo o nich mowa – można na szczęście skutecznie walczyć. Na które zabiegi zwrócić szczególną uwagę?
Jak wyglądają blizny?
Blizny to zmiany na skórze, które powstają w wyniku gojenia się ran, czyli urazów mechanicznych, termicznych bądź chemicznych w obrębie skóry lub powstających po stanach zapalnych. Proces ich gojenia składa się z kilku etapów, a od tego czy przebiega on w sposób prawidłowy, zależy wygląd blizny.
Jak wyglądają zatem blizny? Blizny zagojone prawidłowo są jasne i płaskie, powinny się ponadto wtapiać w otaczającą je skórę. Blizny nieprawidłowe są natomiast czerwone, a niekiedy lekko uniesione. Jeśli blizny są znacznie wypukłe, zgrubiałe, swędzące, a nawet bolesne, dodatkowo zaś wyraźnie wykraczają poza zarys rany mamy wówczas do czynienia z tzw. keloidem, inaczej bliznowcem.
Warto także pamiętać, że na wygląd blizny wpływa sposób ich powstania – jeśli dojdzie do naruszenia głębszych warstw skóry, zmiana jest znacznie bardziej widoczna niż w przypadku powierzchownych urazów naskórka.
Jak powstają blizny?
Wyróżnia się następujące fazy procesu gojenia się blizn:
- fazę oczyszczania,
- fazę przebudowy,
- fazę obkurczania,
- fazę wytwarzania blizny.
Pierwsza z nich, czyli oczyszczanie trwa do czterech dni i jest etapem, w którym mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Dla ostatecznego wyglądu blizny ogromne znaczenie ma przede wszystkim druga faza, czyli czas przebudowy, kiedy to dochodzi do odrostu nabłonka, naczyń, nerwów, a zatem intensywnej syntezy fibroblastów. Kolagen zostaje zaś uporządkowany w etapie obkurczania i wytwarzania blizny.
Tworzenie się blizny jest zatem procesem czasochłonnym. Przyjmuje się, że do całkowitego wygojenia dochodzi po upływie trzech do sześciu miesięcy od powstania rany. Ostateczny wygląd blizna może zaś osiągnąć dopiero po dwóch latach, a zatem przez ten czas możemy mówić o „świeżej bliźnie”. Właśnie w tym okresie najlepiej jest rozpocząć działania, których celem jest usunięcie blizny.
Jak usunąć blizny?
Blizny można usuwać lub choćby redukować ich widoczność na kilka sposobów – farmakologicznie, mechanicznie, chemicznie. Wiele zależy od morfologii zmiany, stopnia zaawansowania i sposobu gojenia – inaczej będziemy bowiem walczyć z blizną po cesarskim cięciu czy oparzeniu, a jeszcze inaczej ze zmianami potrądzikowymi.
We współczesnej medycynie estetycznej często stosuje się terapie łączone, których celem jest maksymalne spłaszczenie, odbarwienie, zmniejszenie widoczności blizny, po to by poprawić wygląd i komfort psychiczny pacjenta. Wśród rekomendowanych w naszej klinice metod usuwania blizn są:
- Laserowe usuwanie blizn – wykonywany przy pomocy lasera erbowo-yagowego lub lasera CO2 (wybór wiązki uwarunkowany jest rodzajem blizny) zabieg ma za zadanie pobudzić procesy regeneracyjne skóry i jej przebudowę, a wszystko to dzięki stymulowaniu syntezy włókien kolagenowych i elastynowych. Metoda ta doskonale sprawdza się zarówno w przypadku blizn pooperacyjnych, jak i pourazowych czy potrądzikowych.
- Radiofrekwencja mikroigłowa – dzięki mikronakłuwaniu i podgrzaniu skóry, a w tym fibroblastów do temperatury nawet 60 st. C., dochodzi do zwiększenia syntezy włókien kolagenowych i elastynowych. Tym samym dokonuje się przebudowa skóry i poprawia jej wyglądu w miejscu blizny. Zabieg szczególnie polecany jest w przypadku blizn potrądzikowych, ale też pooperacyjnych m.in. po cesarskim cięciu i pourazowych.
- Dermapen – opierający swoje działanie na automatycznie wykonywanych mikronakłuciach zabieg, stymuluje syntezę włókien kolagenowych. Przekłada się ona na przebudowę skóry, a tym samym blizny, która staje się wygładzona i jaśniejsza. Sprawdza się w walce z bliznami pourazowymi, potrądzikowymi oraz pooperacyjnymi.