Leczenie nadpotliwości Kraków
Pocenie się jest fizjologicznym mechanizmem chroniącym organizm przed przegrzaniem. Intensywność pocenia się zależy m. in. od ilości gruczołów potowych w skórze i indywidualnej wrażliwości na działanie czynników emocjonalnych, warunków pogodowych czy diety.
Gdy ilość potu jest większa niż ta, która wymagana jest do utrzymania prawidłowej temperatury ciała – mówimy o nadpotliwości. Leczenie nadpotliwości pomaga w codziennym funkcjonowaniu i obniża stres związany z nadmiernym poceniem się.
Nadpotliwość – przyczyny
Nadpotliwość to problem dotykający zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Nadmierne pocenie się może towarzyszyć niektórych schorzeniom, np. infekcjom przebiegającym z gorączką, nadczynności tarczycy, cukrzycy, schorzeniom układu nerwowego czy niektórym nowotworom (tzw. nocne poty). Nadmierne pocenie się może ponadto towarzyszyć menopauzie i andropauzie. Jest to tzw. nadpotliwość wtórna. Z kolei nadpotliwość pierwotna (nadpotliwość idiopatyczna) to nadmierne pocenie się. Możliwa jest nadpotliwość na całym ciele bądź ogranicza się miejscowo – wtedy najczęściej jest to nadpotliwość na twarzy, nadpotliwość dłoni i stóp czy nadpotliwość pod pachami. W tym wypadku botulina jest najbardziej pożądaną opcją zwalczenie pocenia się. Jakie czynniki wyzwalają nadmierne pocenie się? Przyczyny to stres, silne emocje, wysoka temperatura otoczenia, wysiłek fizyczny czy spożycie ostrych potraw.
Nadmierne wydzielanie potu może powodować dyskomfort i uczucie skrępowania, powstawanie przykrego zapachu, a także może być przyczyną problemów zdrowotnych (infekcje skórne).
Jak leczyć nadpotliwość?
Nadpotliwość dotyczy kilku % osób, częściej występuje u mężczyzn. Przejawia się obfitym poceniem się – mowa nie o nasilonej wilgotności skóry, ale o ściekaniu strużek potu. Nadmierne pocenie się może być bardzo kłopotliwe – osoby nim dotknięte narażone są na dyskomfort, konieczność przebierania się kilka razy w ciągu dnia. W miejscach dotkniętych nadmierną potliwością, gdzie utrzymuje się wilgotne i ciepłe środowisko, nierzadko dochodzi do nadmiernego rozwoju bakterii i grzybów. Skutkuje to powstaniem nieprzyjemnego zapachu oraz infekcji skórnych. Nadpotliwość rzutuje negatywnie na życie zawodowe i towarzyskie, sprzyja izolacji społecznej. Nie dziwi zatem, że poszukuje się metody leczenia nadpotliwości.
Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową
Skuteczną metodą jest zabieg leczenia nadpotliwości toksyną botulinową. Wskazaniem do leczenia nadpotliwości botuliną jest pocenie się powodujące znaczny dyskomfort i trudności z utrzymaniem higieny osobistej. Duże znaczenie ma subiektywna ocena nadpotliwości przez osobę nią dotknięta. Lekarz może natomiast precyzyjnie oszacować objętość wydzielanego potu. Przyjmuje się, że objętości przekraczające 50 mg/ min w dole pachowym świadczą o problemie z nadmiernym poceniem się. Ważne jest, aby wykluczyć choroby mogące przebiegać z nasilonym poceniem się. Gdy zdiagnozujemy nadpotliwość pierwotna, możliwe jest zastosowanie leczenia nadmiernego pocenia się toksyną botulinową. W naszym gabinecie w Krakowie całą procedure ustalenia poziomu nadpotliwości i sam zabieg wykonuję doświadczony lekarz medycyny estetycznej.
Leczenie nadpotliwości cena
Jakie są obszary zabiegowe (dłonie, stopy, pachy, głowa)
Zalety leczenia nadpotliwości toksyną botulinową to m. in.:
- możliwość leczenia nadpotliwości dotyczącej dowolnego obszaru ciała takie jak dłonie i stópy, pachy i twarz
- wysokie bezpieczeństwo i znikome ryzyko powikłań
- niewielka bolesność zabiegu (możliwe jest miejscowe znieczulenie kremem z lidokainą)
- mała inwazyjność zabiegu
- możliwość powtarzania zabiegu
Zastrzyki z toksyny botulinowej wykonywane są w celu zablokowania nerwów zaopatrujących gruczoły potowe. Prowadzi to do zahamowania wydzielania potu i poprawy komfortu życia. Zabieg leczenia nadpotliwości botuliną trwa krótko – jest to zaledwie kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Przed zabiegiem lekarz określa, jaki obszar skóry objęty jest nadpotliwością. Najczęściej w tym celu wykonuje się tzw. test Minora. Polega on na posmarowaniu skóry jodyną, a następnie posypaniu skrobią. Obszar skóry dotknięty nadpotliwością ulega zauważalnemu zaciemnieniu. Następnie obszar ten dzielony jest na kwadraty o wymiarach 1,5 x 1,5 cm, po czym do każdego kwadratu podawana jest niewielka objętość toksyny botulinowej. Toksyna podawana jest śródskórnie przy pomocy bardzo cienkiej igiełki. Konieczną do zużycia objętość toksyny botulinowej określa lekarz – najczęściej wystarcza około 100 jednostek toksyny, niekiedy wymagane jest zastosowanie podwojonej dawki toksyny botulinowej na pocenie. Cena zabiegu zależy od ilości zużytego preparatu.
Jak długo utrzymuję się efekt i jakie są zalecenie pozabiegowe?
Efekt leczenia nadpotliwości toksyną botulinową zauważalny jest kilka dni po zabiegu i utrzymuje się przez około 6 – 9 miesięcy.
Przed zabiegiem leczenia nadpotliwości pach toksyną botulinową wymagane jest ogolenie pach. Ponadto w dniu zabiegu należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków na skórę. Natomiast zalecenia pozabiegowe to przede wszystkim unikanie solarium i sauny przez kilka tygodni po zabiegu, a także unikanie podrażnień skóry. Warto także zmodyfikować nieco dietę, unikając alkoholu, ostrych przypraw czy nadmiernego spożycia kawy. W przypadku zabiegu w obrębie dłoni należy unikać nadwyrężania dłoni, zaś po zabiegu w obrębie skóry pach niewskazane jest podnoszenie ciężarów powyżej wysokości głowy. Ponadto bezpośrednio po zabiegu należy przygotować czyste ubranie na zmianę, a w razie iniekcji toksyny skórę dłoni czy stóp – odpowiednio rękawiczki i skarpetki.
Toksyna botulinowa nie prowadzi do zaburzeń termoregulacji, gdyż blokuje jedynie część występujących w skórze gruczołów potowych – a ich całkowita ilość może sięgać nawet 4 milionów. Zabieg jest bezpieczny i sporadycznie mogą wystąpić powikłania, najczęściej o charakterze przemijającym. Bezpośrednio po zabiegu leczenia nadpotliwości możliwe jest miejscowe zaczerwienienie skóry i ranki po nakłuciach, ale objawy te ustępują samoistnie.