Bruksizm

bruksizmJak pokazują badania, z bruksizmem mierzy się nawet 8 proc. populacji  osób dorosłych. Dotyka on jednak częściej kobiety, głównie młode – od 12 do 15 proc. chorych to osoby do 50. roku życia. Bruksizm często diagnozowany jest jednak także u dzieci i młodzieży. Szacuje się bowiem, że cierpi na niego blisko 20 proc. młodych osób, a szczyt zachorowań przypada na okres pomiędzy 17 a 20. rokiem życia. Jak objawia się bruksizm? Czy nowoczesna technologia estetyczna może pomóc w jego leczeniu?

Czym jest bruksizm i jakie są jego objawy?

Bruksizm definiowany jest jako nawykowa i niekontrolowana aktywność mięśni żucia, a zaliczany jest do najczęściej diagnozowanych parafunkcji zwarciowych. Jego nazwa wywodzi się z greckiego słowa „burgmos”, które dosłownie oznacza miażdżenie zębów. To właśnie na ich wygląd – choć nie tylko – bezpośrednio wpływa ta dolegliwość.

Bruksizm może objawiać się wzmożonym napięciem mięśni żucia lub zaciskaniem zębów bądź ich zgrzytaniem. To właśnie dlatego pacjenci zgłaszają się po pomoc do specjalisty wtedy, gdy zauważą u siebie starcie zębów. Warto jednak pamiętać, że bruksizm wiąże się także z innymi dolegliwościami. Często towarzyszą mu uszkadzanie języka i polików, bóle twarzy, szum w uszach oraz migreny.

Jak się okazuje, bruksizm może wpływać również na nasz wygląd. W jaki sposób? W przypadku nieleczonej dolegliwości może dojść do przerostu mięśni żwaczy, przez co twarz staje się kwadratowa i bardziej męska z wyraźnie zarysowaną linią żuchwy. Biorąc pod uwagę fakt, że w oparciu o badania wskazać można, że narażoną na wystąpienie bruksizmu grupą są młode i aktywne kobiety, nie dziwi poszukiwanie skutecznych metod walki z problemem.

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Etiopatogeneza bruksizmu nie została określona w sposób jednoznaczny i precyzyjny, mimo że ostatnie cztery dekady to czas intensywnych badań nad dolegliwością. Wiele źródeł przyczyny bruksizmu dzieli na:

  • obwodowe, w tym m.in. urazy i wady zgryzu, czynniki genetyczne, stres, strach;
  • ośrodkowe, w tym m.in. zaburzenia neurotransmiterów i zwojów podstawnych, zmiany organiczne układu nerwowego.

Dla rozpoznania bruksizmu, zwłaszcza w jego wczesnym stadium, pomocne mogą być także rodzaje dolegliwości. Wyróżnia się:

  • bruksizm senny (inaczej nocny),
  • bruksizm jawny (inaczej dzienny).

Bruksizm senny to tzw. bruksizm ekcentryczny, który polega na mimowolnym zgrzytaniu zębami w czasie snu. Bruksizm jawny, nazywany także centrycznym sprowadza się do świadomego zaciskania zębów przy jednoczesnym braku zgrzytania nimi. Do epizodów takich najczęściej dochodzi w sytuacjach stresogennych.

Dodatkowo bruksizm podzielić można także na:

  • pierwotny (inaczej idiopatyczny),
  • wtórny, który pojawia się u osób borykających się z bezsennością, chorych psychicznie, w trakcie terapii farmakologicznej.

Czy da się go wyleczyć w gabinecie?

Ze względu na swoje konsekwencje, objawy bruksizmu nie powinny być bagatelizowane. Wybór leczenia uzależniony jest od przyczyn problemu, ale najczęściej towarzyszy mu stomatologiczna lub protetyczna poprawa wad zgryzu. Niezwykle popularnym sposobem walki z bruksizmem są tzw. szyny relaksacyjne, które powstrzymują przed niekontrolowanym zgrzytaniem i zaciskaniem zębów.

Jako leczenie wspomagające pacjentom zaleca się także zabiegi z użyciem toksyny botulinowej. Jak toksyna botulinowa poprawia komfort chorych? Zadaniem botuliny jest ograniczenie aktywności mięśni żwaczy, które odpowiedzialne są za zgrzytanie i zaciskanie zębów. Dodatkowym atutem zabiegu jest ponadto poprawa konturu twarzy i ich wyraźne złagodzenie, co nabiera szczególnego znaczenia w przypadku pacjentek korzystających w naszej klinice z tej metody.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię