Dolina łez

dolina łezNie ulega wątpliwości, że okolica oka to wyjątkowy obszar na twarzy. Oczy służą nam do wyrażania emocji, nawiązywania kontaktu i komunikacji. Niestety jednocześnie skóra w tej okolicy jest szczególnie podatna na procesy starzenia i działanie czynników zewnętrznych. Jedną z niekorzystnych zmian, które lokalizują się pod okiem, jest dolina łez.

Co to jest dolina łez?

Dolina łez to charakterystyczne zagłębienie zlokalizowane pod okiem rozciągające się najczęściej od jego kąta przyśrodkowego aż do kości policzkowej. Jest to zmiana, która nadaje twarzy zmęczony wygląd i wyraźnie dodaje jej lat. Niestety u wielu predysponowanych do tego osób wgłębienie pod oczami pojawia się wcześnie – nawet około 30. roku życia, stanowiąc jedną z pierwszych oznak starzenia.

Dlaczego powstaje dolina łez?

Obszar wokół oka jest szczególnie podatny na niekorzystne procesy zachodzące w skórze i głębszych tkankach. Szybko uwidaczniają się tu oznaki starzenia oraz efekty niezdrowego stylu życia.

  • Obniżona elastyczność skóry pod oczami

Przyczyną powstawania doliny łez są przede wszystkim zmiany związane ze starzeniem się organizmu. W trzeciej dekadzie życia zmniejsza się synteza kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Są to kluczowe elementy budulcowe skóry właściwej nadające jej elastyczność, jędrność, gładkość i prawidłowe nawilżenie. Spadek ich poziomu bardzo szybko daje o sobie znać właśnie w obszarze pod oczami, ponieważ skóra w tym miejscu jest cienka i delikatna.

  • Osłabienie mięśnia okrężnego oka

Za wytworzenie doliny łez odpowiada również zmniejszenie napięcia mięśnia okrężnego oka – głównego mięśnia mimicznego wypełniającego oczodół. U niektórych osób dużym problemem może być też zanik tkanki tłuszczowej w tym obszarze. Powstałe w ten sposób nieestetyczne zagłębienie potęguje problem zmniejszonej elastyczności skóry.

  • Niezdrowy styl życia

Do powstawania doliny łez predysponują też czynniki związane ze stylem życia, czyli przewlekłe zmęczenie, zbyt mała ilość snu, używki czy niezdrowa dieta.

  • Uszkodzenie skóry

Nie bez znaczenia jest również nieprawidłowa pielęgnacja skóry pod oczami, która może prowadzić do przesuszenia i podrażnienia. W efekcie łatwo dochodzi do naruszenia bariery ochronnej skóry i przyspieszenia procesów starzenia. Również nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne poprzez procesy fotostarzenia może przyczyniać się do powstawania doliny łez.

Jak zlikwidować dolinę łez?

Bardzo wiele kobiet zastanawia się, jak zamaskować dolinę łez. Jedynym skutecznym sposobem jest wypełnianie okolice oka w klinice medycyny estetycznej. W tym celu wykorzystuje się preparaty wiążące wodę, wyrównujące ubytki w tkance lub stymulujące przebudowę skóry właściwej. Wszystkie metody stosowane w tym wskazaniu odznaczają się minimalną inwazyjnością i są w pełni bezpieczne. W naszej klinice wykonywane są zawsze z użyciem certyfikowanych preparatów. Ich efekty utrzymują się przez co najmniej kilka miesięcy.

 

Do skutecznych zabiegów medycyny estetycznej na okolice oka należą:

  • kwas hialuronowy
  • stymulatory tkankowe
  • osocze bogatopłytkowe
  • mezoterapia igłowa (z podaniem kwasu hialuronowego, minerałów, koenzymów)

 

Nad poprawnością merytoryczną opisu czuwa

Anna Zienkiewicz

Anna Zienkiewicz

Kosmetolog

Anna Zienkiewicz – specjalista od zabiegów laserowych i odmładzających. Wszystkie zabiegi testuję najpierw na sobie zanim wprowadzi je do oferty kliniki. Uczestniczyła w wielu szkoleniach krajowych i międzynarodowych organizowanych przez światowych ekspertów z dziedziny laseroterapii i kosmetologii estetycznej. Między innymi szkolenia „Dermapen World” prowadzone przez światowej renomie eksperta Dr Andrew Christie.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię