Nadmierne owłosienie u kobiet – przyczyny i leczenie

nadmierne owłosienie u kobietNadmierne owłosienie na twarzy, brzuchu czy przedramionach to wstydliwa dolegliwość utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Dla wielu kobiet jest powodem rezygnacji z normalnej aktywności i spotkań towarzyskich. Walka z tym problemem jest jednak możliwa przy wsparciu specjalistów i dzięki zabiegom laserowym.

Jak definiujemy nadmierne owłosienie?

Poza typowymi strefami wzrostu włosów takimi jak pachy, nogi i strefa bikini, u większości pań również w innych partiach ciała występuje delikatne, jasne owłosienie. Odgrywa ono rolę chociażby w procesach termoregulacji. Nadmierne owłosienie u kobiet definiujemy natomiast jako intensywny wzrost włosów w miejscach typowych dla mężczyzn, czyli na brodzie, brzuchu, przedramionach i klatce piersiowej. W tych obszarach na mieszki włosowe mocno wpływają androgeny, czyli hormony, które w prawidłowych warunkach osiągają u kobiet bardzo niskie poziomy. Taki rozkład owłosienia jest charakterystyczny dla hirsutyzmu. Z kolei hipertrychoza to uogólnione nadmierne owłosienie całego ciała.

Jakie są przyczyny nadmiernego owłosienia u kobiet?

Problem nadmiernego wzrastania włosów u kobiet jest złożony i nie ma jednej konkretnej przyczyny. Może wynikać zarówno z procesów chorobowych toczących się w organizmie, jak i stylu życia czy czynników genetycznych.

  • Zaburzenia hormonalne

Schorzenia endokrynologiczne często ujawniają się poprzez objawy w obrębie włosów, skóry czy paznokci. Wynika to z faktu, że hormony są zaangażowane w liczne procesy biochemiczne warunkujące wzrost, różnicowanie, odżywianie i komunikację komórek. Hormony istotne z punktu widzenia omawianego problemu to androgeny, ACTH, kortyzol, TSH, tyroksyna i hormon wzrostu.

Zaburzenia hormonalne predysponujące do nadmiernego owłosienia to:

– zespół policystycznych jajników (PCOS)

– guzy wirylizujące jajników

– gruczolaki przysadki

– hiperprolaktynemia

– zespół Cushinga

– wrodzony przerost nadnerczy

– niedoczynność tarczycy

– nadczynność tarczycy

– zaburzenia hormonalne w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie

  • Stres

Przewlekły stres wiąże się ze stale podwyższonym poziomem kortyzolu. Negatywny wpływ nadmiaru tego hormonu na serce, mózg czy mięśnie jest powszechnie znany. Warto zdawać sobie też sprawę, że może powodować pojawienie się ciemnego owłosienia na twarzy, brzuchu czy klatce piersiowej.

 

  • Leki

Nadmierne owłosienie u kobiet może być niepożądanym efektem działania leków. Do preparatów najczęściej powodujących to powikłanie należą doustne glukokortykosteroidy, sterydy anaboliczne, doustne środki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, a także leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, przeciwpadaczkowe i immunosupresyjne.

  • Czynniki genetyczne

Skłonność do nadmiernego wzrostu włosów w obszarach androgenozależnych może mieć również komponentę genetyczną. Niektóre z wymienionych powyżej zaburzeń hormonalnych są w pewnym stopniu warunkowane dziedzicznie. Poza tym istnieją rzadkie przypadki rodzinnego hirsutyzmu i hipertrychozy.

  • Pochodzenie etniczne

Jak pokazały badania porównawcze, kobiety wywodzące się z różnych rejonów świata różnią się obfitością owłosienia na ciele. Tendencja do nadmiernego wzrastania włosów występuje w południowej Azji, na Bliskim Wschodzie i w krajach śródziemnomorskich. Ze względu na tę prawidłowość do oceny hirsutyzmu u kobiet o takim pochodzeniu stosuje się nieco inną skalę.

Nadmierne owłosienie u kobiet – diagnoza

Kobieta, która zauważy u siebie nadmierne owłosienie, powinna skorzystać z konsultacji lekarskiej. Jak opisaliśmy wyżej, istnieje wiele potencjalnych przyczyn tego problemu i samodzielne postawienie trafnej diagnozy jest niemal niemożliwe. Odkładanie w czasie decyzji o wizycie u specjalisty może tylko pogorszyć samopoczucie pacjentki. Lekarzem, do którego należy udać się w pierwszej kolejności, jest w większości przypadków endokrynolog. W celu ustalenia przyczyny dolegliwości konieczne będzie wykonanie badań hormonalnych. Jeśli ich wyniki będą prawidłowe, endokrynolog może pokierować pacjentkę do innych specjalistów.

Jak leczyć nadmierne owłosienie?

Do tej pory nie opracowano skutecznego leku, który hamowałby nadmierny wzrost włosów u kobiet. Postępowanie opiera się na dwóch filarach – poszukiwaniu przyczyny i skutecznym regularnym usuwaniu owłosienia. Lekarz może zalecić także zmiany stylu życia. Szczególnie ważne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Niezbędne może okazać się także zrewidowanie dotychczasowej terapii, jeśli pacjentka przyjmowała leki mogące zaostrzać problem.

Zabiegi na nadmierne owłosienie u kobiet

Poprawa wyglądu i samopoczucia kobiet z problemem nadmiernego owłosienia jest możliwa dzięki stosowaniu profesjonalnej depilacji laserowej. Zabiegi wykonywane w klinikach laseroterapii mają szereg zalet względem metod tradycyjnych. Należą do nich bezpieczeństwo, trwałość efektów i skuteczność bez względu na kolor owłosienia i karnację.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię