Trichoskopia Kraków
Trychologia to specjalizacja stawiająca w centrum zainteresowania włosy oraz skórę głowy. Trycholog dysponuje licznymi badaniami, które umożliwiają szczegółową diagnostykę stanu włosów, a jednym z najważniejszych badań jest trychoskopia. To nieinwazyjne badanie z wykorzystaniem dermatoskopu umożliwia ocenę w powiększeniu strukturę włosów, ujść mieszków włosowych oraz skóry głowy.
Trichoskopia – na czym polega to badanie?
Trichoskopia to proste, nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które wykonywane jest bez konieczności pobierania włosów do analizy. Metoda ta pozwala na ocenę kondycji włosów i skóry głowy, a także diagnostykę różnicową rozmaitych schorzeń trychologicznych. Parametry, które oceniane są podczas trychoskopii to: budowa trzonu włosa, ujścia mieszków włosowych, skóra otaczającej mieszki włosowe oraz mikronaczynia krążenia skórnego.
Prawidłowy trzon włosa ma jednakową grubość oraz kolor na całej długości, a w badaniu widoczne są regularnie rozmieszczone jednostki włosowe zawierające zazwyczaj 3 – 4 łodygi włosów. W badaniu trichoskopii można rozpoznać takie nieprawidłowości w budowie trzonu włosa jak:
- włosy paciorkowate
- nadmierna łamliwość włosów (trichorrhexis nodosa)
- włosy bambusowate (trichorrhexis invaginata)
- dysplazja włosów z ich nadmiernym skręceniem (pili torti)
- włosy obrączkowate
W przypadku analizy ujść mieszków włosowych można stwierdzić obecność tzw. żółtych kropek, czerwonych kropek, białych kropek lub czarnych kropek. Czarne kropki świadczą o zniszczeniach włosów na poziomie skóry głowy i są charakterystyczne dla łysienia, mogą towarzyszyć także grzybicy skóry głowy, utracie włosów po chemioterapii oraz trichotillomanią. Żółte kropki świadczą o obecności pustych ujść mieszków włosowych – taki obraz towarzyszy m. in. łysieniu androgenowemu. Białe kropki reprezentują obszary zwłóknienia i towarzyszą łysieniu bliznowaciejącemu, zaś kropki czerwone występują w przebiegu tocznia układowego. Ocenie podlega także skóra otaczająca mieszki włosowe – analizowany jest m. in. typ złuszczania skóry (rozlane bądź przymieszkowe), a także kolor skóry (przebarwienia naskórka, jaśniejsze obszary); trichoskopia pozwala ponadto na ocenę naczyń krwionośnych mikrokrążenia.
Wskazania do wykonania trichoskopii
Trichoskopia to podstawowe badanie trychologiczne, które powinno być wykonane u każdej osoby, która zauważa pogorszenie się kondycji włosów i skóry głowy. Wskazaniem do badania jest zatem wzmożona łamliwość włosów, ich ścieńczenie, nasilone wypadanie czy spowolniony wzrost. Trichoskopia wykonywana jest ponadto w każdym typie łysienia oraz występowaniu schorzeń skóry głowy. Jest to badanie niezastąpione w różnicowaniu rodzajów łysienia, gdyż umożliwia zaobserwowanie obrazu charakterystycznego dla poszczególnych rodzajów łysienia. W przebiegu łysienia androgenowego najczęściej zauważyć można liczne włosy meszkowe (krótsze i cieńsze od pozostałych), niejednorodną grubość włosów, występowanie jednostek włosowych z jedną łodygą włosa, a także tzw. żółte kropki w obrębie mieszków włosowych. Natomiast łysienie plackowate cechuje się występowaniem tzw. włosów wykrzyknikowych, a łysienie bliznowaciejące – pustymi ujściami mieszków włosowych. Trychoskopia okazuje się być zatem doskonałym narzędziem w różnicowaniu różnicowania łysienia androgenowego kobiet z przewlekłym łysieniem telogenowym, różnicowanie łysienia plackowatego z trichotillomanią oraz różnicowanie różnych postaci łysienia bliznowaciejącego. Ponadto metoda ta daje możliwość łatwego różnicowania włosów wypadających z włosami łamiącymi się. Ponadto trichoskopia być wykorzystana w różnicowaniu chorób zapalnych skóry, w szczególności w różnicowaniu łuszczycy skóry głowy z łojotokowym zapaleniem skóry.
Wskazaniem do badania trichoskopowego jest także monitorowanie skuteczności terapii łysienia – wówczas można uzyskać potwierdzenie efektywności leczenia znacznie wcześniej, niż będzie to zauważalne gołym okiem. Ponadto jest to metoda nieoceniona w diagnostyce genetycznych zaburzeń struktury włosów. Trichoskopia umożliwia także różnicowanie łojotokowego zapalenia skóry od łuszczycy.
Jak przebiega badanie trichoskopii?
Badanie trichoskopowe to nieinwazyjna procedura przeprowadzana z wykorzystaniem dermatoskopu lub videodermatoskopu. Dermatoskop umożliwia ocenę włosów i skóry głowy pod odpowiednim powiększeniem, a videodermatoskopia daje ponadto możliwość przeniesienia obrazu na ekran komputera i jego zapis w postaci cyfrowej. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne oraz pozbawione jakichkolwiek skutków ubocznych. Dlatego badanie może być wykonywany nawet u dzieci i kobiet w ciąży. Przygotowanie do badania trichskopii obejmuje rezygnację z farbowania włosów na dwa tygodnie przed badaniem. Ponadto należy powstrzymać się od mycia głowy w przeciągu trzech dni poprzedzających badanie, nie należy także stosować żadnych kosmetyków do stylizacji włosów. Samo badanie trwa około 30 minut i polega na obejrzeniu włosów i skóry dermatoskopem, w powiększeniu 20 -, a nawet 70 – krotnym. Badana jest okolica czołowa, skroniowa oraz potyliczna. Uzyskane obrazy włosów i skóry głowy mogą być natychmiast ocenione przez trychologa, a w razie niejednoznacznego obrazu może być konieczne wykonanie innych badań. Mowa o trychogramie, czyli badaniu pod mikroskopem włosów pobranych wraz z cebulkami, a także biopsji, czyli pobraniu fragmentu skóry w celu jego oceny histopatologicznej.