Żylaki i pajączki na nogach – czym się różnią?

data publikacji:
data aktualizacji:

pajączki i żylaki na nogachPajączki i żylaki to bardzo częste zmiany naczyniowe pojawiające się na nogach. Są to zmienione naczynka, widoczne pod powierzchnią skóry. Nie stanowią one jednak problemu jedynie natury estetycznej. Pajączki, czyli poszerzone naczynka krwionośne mogą przekształcać się w żylaki – a te ewoluują do przewlekłej niewydolności żylnej. Dlatego tak ważne jest zapobieganie powstawaniu pajączków czy żylaków, a gdy jednak się pojawią – jak najwcześniejsze usuwanie wszelkich zmian naczyniowych w gabinecie medycyny estetycznej.

 

Skąd się biorą pajączki na nogach?

Pajączki (teleangiektazje) to poszerzone naczynka krwionośne, które widoczne są jako czerwono – niebieskie żyłki. Najczęściej pajączki widoczne są w okolicy ud i podudzi, w okolicy podkolanowej oraz wokół kostek. Początkowo są to zmiany pojedyncze, które z czasem mogą tworzyć rozległą sieć naczynek. Tego typu zmiany skórne mogą występować u kobiet w każdym wieku i dotyczą niemal 80% wszystkich kobiet. Należy zachować czujność – te niepozorne zmiany naczyniowe stanowią najczęściej pierwszą manifestację zaburzeń krążenia żylnego. Niestety – pajączki na nogach często są bagatelizowane, gdyż ich pojawieniu się najczęściej nie towarzyszą objawy dodatkowe, takie jak ból czy obrzęki nóg. Pojawiają się one wówczas, gdy dojdzie do rozwoju żylaków.

Pajączki powstają w konsekwencji wzmożonej kruchości ścian naczynek krwionośnych. Wówczas naczynka częściej pękają tuż pod powierzchnią naskórka. Najczęstsze przyczyny powstawania pajączków to predyspozycje genetyczne, zaburzenia krążenia oraz zaburzenia hormonalne. Najczęściej zaburzenia hormonalne, w przebiegu których może dojść do powstania pajączków dotyczą zmian w poziomie estrogenów. Poziom tych żeńskich hormonów płciowych zmienia się m. in. podczas ciąży czy menopauzy, a także w czasie zażywania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Pajączki na nogach moa powstawać więc w młodym wieku. Dlatego też warto pozamykać je laserowo. Do powstawania pajączków przyczyniać się także długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej czy siedzącej, brak regularnej aktywności fizycznej, zakładanie nogi na nogę. Czynnikiem ryzyka jest także podwyższone ciśnienie krwi, ekspozycja skóry na słońce, przegrzewanie nóg w saunie, palenie papierosów i spożywanie alkoholu, nadmierna masa ciała oraz noszenie obcisłych strojów, uciskających na naczynia krwionośne.

 

A jak powstają żylaki?

Żylaki kończyn dolnych to najpoważniejsza manifestacja przewlekłej choroby żylnej. Żylaki widoczne są jako uwypuklone pod powierzchnią skóry, poszerzone żyły. Dlaczego żylaki dotyczą właśnie kończyn dolnych? Żyły nóg są bardzo elastyczne i mają możliwość rozciągania i gromadzenia większych objętości krwi. Potem żyły kurczą się do stanu wyjściowego, a krem odpływa dalej. Jeśli jednak dojdzie do zbyt długiego poszerzania się naczyń krwionośnych – wówczas dochodzi do utrwalenia takiego stanu. I właśnie te poszerzone żyły kończyn dolnych to żylaki.

Do rozwoju żylaków przyczyniają się nieprawidłowości w funkcjonowaniu zastawek żylnych. W prawidłowo pracujących żyłach zastawki zapobiegają cofaniu się krwi „w dół” kończyny, co umożliwia płynny przepływ krwi w kierunku serca. Pracę zastawek wspomagają skurcze mięśni nóg, aktywowane ruchem. Zaburzenie pracy zastawek sprzyja zastojowi krwi, a nawet jej cofaniu się – a wtedy krew gromadzi się w żyłach prowadząc do rozwoju żylaków. A szczególnie na rozwój takich nieprawidłowości narażone są żyły powierzchniowe, pozbawione są takiego wsparcia ze strony tzw. „pompy mięśniowej”.

Najważniejsze przyczyny powstawania żylaków to:

  • rodzinne występowanie żylaków
  • siedzący tryb życia
  • nadmierna masa ciała
  • ciąża
  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu
  • zaparcia
  • noszenie butów na wysokich obcasach
  • gorące kąpiele i opalanie

Żylakom może towarzyszyć występowanie takich objawów jak obrzęki i bóle nóg, przebarwienia i stwardnienia skóry, a także świąd.

Konsekwencją nieleczonych żylaków może być powstanie owrzodzeń żył, a także zakrzepicy. Żylaki należy potraktować zatem jako chorobę, którą bezwzględnie należy leczyć.

 

Jak pozbyć się pajączków i żylaków?

Jak najwcześniejsze pozbycie się żylaków i pajączków na nogach przywraca nienaganny wygląd nóg, ale także eliminuje nieprawidłowości w żylnym układzie krwionośnym. W przypadku poszerzonych i popękanych naczynek doskonale sprawdza się zamykanie pajączków na nogach laserem neodymowo – yagowym. Laser emituje wiązkę światła o długości 1064 nm, która pochłaniana jest przez hemoglobinę krwi. Wywołany w ten sposób efekt fototermiczny prowadzi do obkurczenia i zaniku naczynek.

Drobne żylaki usuwamy skleroterapią. W światło naczynia wstrzykujemy preparat wywołujący miejscowy stan zapalny w obrębie poszerzonego naczynia, jego włóknienie i obkurczanie. Natomiast rozległe żylaki muszą być usunięte chirurgicznie – stosowane jest tradycyjnie wycinanie żylaków bądź wprowadzanie światłowodów w głąb naczynia i jego obkurczenie pod wpływem działania wiązki lasera.

Profilaktyka rozwoju żylaków oraz ich nawrotów obejmuje regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną, ograniczenie ekspozycji na słońce, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, ograniczenie palenia papierosów i alkoholu, a także unikania obcisłych strojów i obuwia na wysokim obcasie.