Skleroterapia

SkleroterapiaŻylaki to jedna z bardziej uciążliwych dolegliwości, która może dotyczyć nawet 70% kobiet i 40% mężczyzn jeszcze przed 60 rż. Oprócz aspektu estetycznego żylaki często powodują objawy bólowe, pieczenie i uczucie ciężkości nóg. Jest to problem, którego nie należy bagatelizować, ponieważ przedłużający się zastój krwi w żyłach sprzyja jej nadmiernemu wykrzepianiu. Jedną ze sprawdzonych niechirurgicznych metod leczenia żylaków jest skleroterapia.

Co to jest skleroterapia?

Skleroterapia jest nieoperacyjną metodą leczenia chorób żył polegającą na nastrzykiwaniu naczyń specjalnym preparatem w celu ich obkurczenia i zamknięcia. Jest metodą z wyboru w terapii różnych objawów niewydolności żylnej – choroby, w której zastawki żylne przestają spełniać swoją funkcję, wskutek czego dochodzi do zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych. To powoduje ich rozpychanie i poszerzenie średnicy, co uwidacznia się na powierzchni skóry najczęściej jako żylaki lub pajączki. Celem skleroterapii jest zamknięcie światła zmienionych chorobowo żył. W tym celu do naczynia podaje się lek oddziałujący na śródbłonek i powodujący jego kontrolowane uszkodzenie i obrzęk. Dzięki temu naczynie niemal natychmiast ulega obkurczeniu. W odpowiedzi rozwija się miejscowy stan zapalny i dochodzi do powstawania tkanki bliznowatej. Ostatecznie ulega ona retrakcji, co powoduje zanik poszerzonego naczynia w ciągu kilku tygodni.

Skleroterapia żylaków – dla kogo?

Skleroterapia to metoda o potwierdzonej skuteczności w leczeniu różnych dolegliwości w obrębie układu żylnego. Stosuje się ją do usuwania zmian takich jak:

  • żylaki powierzchowne
  • żylaki głębokie
  • wrzodziejące zmiany żylne
  • teleangiektazje (pajączki naczyniowe)
  • naczyniaki
  • żyły siateczkowate
  • malformacje żylne i limfatyczne
  • żylaki pooperacyjne

Kiedy skleroterapia a kiedy laser?

Zarówno skleroterapia jak i laser odznaczają się bardzo dobrą skutecznością w usuwaniu żylaków i innych zmian żylnych. To, która metoda okaże się skuteczniejsza w przypadku konkretnego pacjenta, zależy od kilku czynników. Podstawowym jest lokalizacja, wielkość i rozległość zmian. Przede wszystkim skleroterapię wykonuje się wyłącznie w obrębie żył kończyn dolnych, podczas gdy laseroterapię wykorzystuje się również w innych obszarach zabiegowych, w tym na twarzy. Ważna jest też głębokość, na jakiej położone są zmienione chorobowo naczynia. W przypadku powierzchownych naczynek widocznych pod skórą można z bardzo dobrym efektem zastosować laserowe zamykanie naczynek na nogach laserem Nd Yag. Jeśli zmiany znajdują się na większej głębokości, stosowanie lasera nie jest już rekomendowane. W tym przypadku lepsza będzie właśnie skleroterapia pajączków i żylaków. Ostateczny wybór metody warto pozostawić do decyzji lekarza. W naszej Klinice w Krakowie oferujemy obydwie metody usuwania żylaków.

Skleroterapia w Krakowie – jak wygląda zabieg?

Zabieg usuwania żylaków powinien zawsze być poprzedzony konsultacją lekarską. W jej trakcie specjalista ocenia stan żył oraz wielkość i głębokość zmian naczyniowych, aby móc dobrać najlepszą metodę leczenia. Często specjaliści decydują się też na wykonanie badania USG Doppler, które pozwala szczegółowo ocenić przepływy w naczyniach oraz lokalizację anatomiczną żylaków. Wizyta przedzabiegowa to również okazja, aby dowiedzieć się, jak wygląda i na czym polega skleroterapia. Kto wykonuje zabiegi? Powinni być to wyłącznie lekarze z odpowiednim przeszkoleniem w zakresie leczenia żylaków. Sama procedura trwa kilkadziesiąt minut i jest przeprowadzana w pozycji leżącej. W pierwszej kolejności specjalista dokładnie dezynfekuje pole zabiegowe. Następnie za pomocą cienkich igieł ostrzykuje chorobowo zmienione naczynia płynnym związkiem obliterującym. Najczęściej jest to polidokanol – lek z grupy makrogoli. Na koniec na kończynę zakładany jest specjalny opatrunek uciskowy.

Skleroterapia cena

1 ampułka preparatu
700 pln
Każda następna ampułka preparatu
400 pln

Skleroterapia Kraków – efekty

Zabiegi skleroterapii są coraz bardziej dostępne, dlatego naturalne wydaje się pytanie o to, czy ostrzykiwanie żylaków jest skuteczne. Na ten temat przeprowadzono setki badań naukowych, w których porównywano tę metodę głównie z inwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi. Wnioski są jednoznaczne – w nowoczesnej medycynie skleroterapia jest skuteczną metodą usuwania żylaków i pękających naczynek. W przypadku mniejszych żyłek na ostateczne rezultaty należy poczekać do 2-4 tygodni, a jeśli skleroterapii były poddane duże naczynia – nawet do kilku miesięcy. Tyle czasu potrzeba na zamknięcie naczynia i ostatecznie jego wchłonięcie się.

Skleroterapia – co ile powtarzać?

Niekiedy zdarza się, że potrzebna jest więcej niż jedna skleroterapia. Kiedy efekty będą już widoczne, lekarz wspólnie z klientką podejmą decyzję o ewentualnej kontynuacji leczenia. W takim przypadku co kilka tygodni odbywa się kolejna skleroterapia. Jak długo utrzymuje się efekt skleroterapii? Jest duża szansa, że żylaki nie pojawią się po raz kolejny w tym samym miejscu. U osób ze skłonnością do ich powstawania mogą jednak uwidocznić się w innych miejscach, dlatego może okazać się konieczne powtarzanie zabiegu co kilka lat.

Jak się przygotować do zabiegu skleroterapii?

Skleroterapia nie jest wymagająca, jeśli chodzi o przygotowanie do zabiegu. Przestrzeganie kilku zaleceń znacznie ułatwi jednak pracę lekarza i skróci okres rekonwalescencji. Przede wszystkim przed wizytą nie stosujemy kremów, maści, balsamów ani perfum na skórę w obszarze, gdzie lekarz wykona skleroterapie. Powinno się również zrezygnować z depilacji oraz opalania. Oprócz tego zazwyczaj zaleca się przyjmowanie preparatów z rutyną na około 2 tygodnie przed zabiegiem w celu wzmocnienia ścian naczyń. Przed zabiegiem dobrze jest zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, a także ograniczyć spożycie kawy i palenie tytoniu.

Skleroterapia – co po zabiegu?

Tuż po zabiegu na kończynę nakładana jest specjalna pończocha uciskowa. Jej zadaniem jest usprawnienie krążenia krwi, co jest szczególnie ważne po procedurze takiej jak skleroterapia. Jak długo nosić pończochy po zabiegu skleroterapii? Najczęściej przez okres 5-7 dni, przy czym w pierwszej dobie należy pozostawić je również na noc, a później wystarczy nosić je w dzień. Inne ważne zalecenia pozabiegowe to unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej, korzystania z sauny, gorących kąpieli i opalania. Ich przestrzeganie przez pierwszy miesiąc po zabiegu sprawi, że szybciej odniesiemy korzyści, jakie niesie ze sobą skleroterapia. Co robić po zabiegu? Tuż po podaniu preparatu lekarz najczęściej zaleci kilkudziesięciominutowy spacer. Przez pierwsze dni warto odbywać spokojne marsze w wolnym tempie na poprawę krążenia oraz spożywać dużo płynów. Jeśli chodzi o często poruszaną kwestię „skleroterapia a alkohol”, to przez pierwszy tydzień po zabiegu należy zrezygnować z jego spożywania.

Czy skleroterapia żylaków jest bezpieczna?

Skleroterapia jest bezpieczną metodą leczenia objawów niewydolności żylnej, jeśli jest przeprowadzana przez wykwalifikowanego specjalistę. Jest zabiegiem o minimalnej inwazyjności, a preparaty stosowane w skleroterapii płynowej są lekami. Nie ma więc obaw co do ich pochodzenia. Jak w przypadku każdego zabiegu, po skleroterapii mogą zdarzyć się powikłania. Najczęściej są one łagodne – krwiaki po skleroterapii, przebarwienia, obrzęk, zaczerwienienie. Poważne powikłania takie jak reakcja anafilaktyczna, zakrzepica żył głębokich, zmiany niedokrwienne w mózgu i martwica skóry zdarzają się bardzo rzadko.

Czy skleroterapia boli?

Podczas zabiegu do światła rozszerzonej żyły wprowadza się roztwór leku, co wiąże się z koniecznością nakłuwania skóry. Do tego celu wykorzystuje się jednak bardzo cienkie igły, przez co doznania bólowe są minimalne. Zabieg u większości pacjentów nie wymaga więc znieczulenia.

Skleroterapia Kraków – przeciwwskazania

Jednym z celów konsultacji przedzabiegowej jest wykluczenie przeciwwskazań do skleroterapii. Specyficzną kwestią, którą lekarz musi wziąć pod uwagę jest na przykład skleroterapia a karmienie piersią, ponieważ w okresie ciąży i laktacji u kobiety występuje stan nadkrzepliwości. Przeciwwskazania do skleroterapii w Krakowie są następujące:

  • ciąża i karmienie piersią
  • aktywny stan zapalny
  • ostra zakrzepica żył głębokich
  • zatorowość płucna w wywiadzie
  • źle kontrolowane nadciśnienie żylne
  • uczulenie na lek obliterujący
  • zaawansowana miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych
  • ciężkie choroby układowe
  • długi okres unieruchomienia
  • niezdolność do samodzielnego poruszania się
  • powikłania cukrzycy (np. polineuropatia cukrzycowa)
  • zaburzenia krzepnięcia
  • świeża opalenizna

Skleroterapia w Krakowie – ile kosztuje?

Koszt zabiegu zaczyna się od 700 złotych i  jest zależny od rozległości i ilości zmian, które będą usuwane oraz użytego leku. Szczegóły dotyczące ceny zabiegu są ustalane z klientami podczas indywidualnej konsultacji.

Pytania i odpowiedzi

Co to jest skleroterapia?

Skleroterapia jest nieoperacyjną metodą leczenia chorób żył polegającą na nastrzykiwaniu naczyń specjalnym preparatem w celu ich obkurczenia i zamknięcia.

Jak długo nosić pończochy po zabiegu skleroterapii?

Najczęściej przez okres 5-7 dni, przy czym w pierwszej dobie należy pozostawić je również na noc, a później wystarczy nosić je w dzień.

Ile kosztuje skleroterapia w Krakowie?

Koszt zabiegu zaczyna się od 700 złotych i  jest zależny od rozległości i ilości zmian

Jak długo utrzymuje się efekt skleroterapii?

Jest duża szansa, że żylaki nie pojawią się po raz kolejny w tym samym miejscu. U osób ze skłonnością do ich powstawania mogą jednak uwidocznić się w innych miejscach, dlatego może okazać się konieczne powtarzanie zabiegu co kilka lat.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię