fbpx

Szyja – dlaczego warto o nią dbać?

szyja

Starając się jak najdłużej zachować nienaganny, młody wygląd przykładamy ogromną wagę do pielęgnacji twarzy. Bardzo często zapominamy jednak o szyi i dekolcie – a w tych miejscach oznaki upływającego czasu mogą być szczególnie widoczne. Pielęgnacja szyi i dekoltu powinna stać się zatem uzupełnieniem pielęgnacji twarzy. Pomoże to spowolnić procesy starzenia się skóry na szyi i zapobiegnie sytuacji, gdy szyja będzie zdradzać nasz wiek.

 

Jak starzeje się skóra na szyi?

Skóra na całym ciele jest narażona na fizjologiczne procesy starzenia się, będące konsekwencją spadku syntezy kolagenu oraz zaniku lipidowego płaszcza ochronnego skóry. Ponadto odsłonięte obszary ciała, narażone na działanie czynników środowiskowych – zwłaszcza promieniowanie słoneczne – starzeją się nieco szybciej. Wynika to z nadmiernego przesuszenia skóry i narażenia jej na działanie wolnych rodników. A skóra na szyi jest szczególnie podatna na starzenie, co wynika z:

– mniejszej ilości gruczołów łojowych i większej podatności skóry szyi na przesuszenie

– mniejszej ilości włókien kolagenowych i cieńszej skóry

– mniejszej ilości podskórnej tkanki tłuszczowej

Specyfika skóry na szyi w połączeniu z zaniedbaniami pielęgnacyjnymi skutkuje nasilonym starzeniem się okolicy szyi i dekoltu. Pojawia się sucha skóra na szyi, fałdy na szyi będące manifestacją zwiększonej wiotkości skóry, zmarszczki i przebarwienia. A takie zmiany trudno ukryć – i wówczas szyja bezlitośnie zdradza nasz wiek. Na szczęście można temu zapobiec. Postawą jest oczywiście codzienna pielęgnacja skóry szyi. Mowa o stosowaniu kremu ujędrniającego szyję i dekolt, codziennym oczyszczaniu skóry szyi podczas demakijażu, a także aplikowaniu kremów anty UV przed każdym wyjściem na słońce. Warto ponadto zwrócić uwagę na właściwą pozycję podczas snu – skóra szyi najbardziej lubi sen na wyprofilowanej poduszce. A w celu ujędrnienia skóry można wykonywać masaże szyi i specjalną gimnastykę. Najskuteczniejsze okazują się jednak profesjonalne zabiegi ujędrniające szyję, wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej i kosmetologii.

 

Jak poprawić wygląd skóry szyi – najskuteczniejsze zabiegi

W ofercie gabinetów piękności nie brakuje zabiegów na twarz, szyję i dekolt. Pomagają zachować nienaganny wygląd skóry, zredukować oznaki starzenia się szyi, pozbyć się podwójnego podbródka. Już wykonanie pojedynczego zabiegu poprawia wygląd szyi, zaś wykonanie serii kilku zabiegów zauważalnie odmładza okolice szyi i spowalnia dalsze procesy starzenia się skóry. Szczególnie skuteczne okazują się być następujące zabiegi:

– maski odżywcze na skórę szyi, które zapewniają jej odżywienie i nawilżenie

– mezoterapia igłowa z wykorzystaniem odżywczych i przeciwstarzeniowych preparatów; związki aktywne wprowadzane są podskórnie przy pomocy iniekcji wykonywanych cieniutką igłą

osocze bogatopłytkowe na szyję, czyli ostrzykiwanie skóry szyi koncentratem płytek krwi, peptydów i czynników wzrostu pozyskanych na drodze odwirowania próbki krwi pacjenta

– laseroterapia stymulująca syntezę włókien kolagenowych i zapewniająca efekt ujędrnienia skóry

W przypadku znacznej wiotkości skóry szyi i pojawieniu się tzw. obręczy, czyli poziomych zmarszczek otaczających szyję można zastosować nici PDO. Są to cieniutkie nici z polidioksanonu, które podciągają wiotką szyję zapewniając natychmiastowy lifting szyi, a ponadto stymulują syntezę włókien kolagenowych. Dzięki temu zapewniają długotrwały efekt ujędrnienia i odmłodzenia skóry na szyi. Nici liftingujące znakomicie sprawdzą się także w celu redukcji drugiego podbródka powstałego na skutek utraty jędrności skóry.

Regularne wykonywanie zabiegów na szyję w połączeniu z codzienną pielęgnacją zapewnia nienaganny wygląd szyi i pomaga zachować młody wygląd. To najskuteczniejszy sposób na to, aby uniknąć efektu: „młoda twarz – stara szyja”.

Zobacz również:

Usuwanie przebarwień

usuwanie przebarwieńPrzebarwienia skórne to plamy na skórze, najczęściej o barwie brązowej, które mogą powstać pod wpływem działania promieni UV, miejscowych stanów zapalnych skóry czy zaburzeń hormonalnych. Szczególnie kłopotliwe są przebarwienia na twarzy czy dłoniach, a zatem w widocznych partiach skóry. Medycyna estetyczna umożliwia skuteczne usuwanie przebarwień skóry – plam soczewicowatych, przebarwień potrądzikowych czy przebarwień posłonecznych.

Usuwanie przebarwień

Skuteczne usuwanie przebarwień powinno koncentrować się na usuwaniu nadmierne skumulowanego w skórze barwnika – melaniny. Wiele osób zastanawiając się, co na przebarwienia działa najlepiej, sięga po maści czy kremy rozjaśniające. Zazwyczaj jednak stosowanie tego typu kosmetyków na przebarwienia nie przynosi zadowalającego efektu. Bardzo skuteczne okazują się natomiast profesjonalne metody usuwania przebarwień w gabinecie medycyny estetycznej. Co na przebarwienia oferują kliniki urody? Skutecznym sposobem usuwania przebarwień skóry o rozmaitym charakterze jest laseroterapia. Inną metodą usuwania przebarwień jest złuszczanie skóry peelingami medycznymi lub mikrodermabrazją diamentową. Tego typu metody są bezpieczne i dają szybko zauważalne efekty – zazwyczaj wystarczy kilka krótkich zabiegów, aby skóra odzyskała zdrowy koloryt.
W skrócie
Cena: od 200 pln
Czas trwania zabiegu: 30-60 min
Znieczulenie: nie
Wymagana seria: 3-6 zabiegów
Zdolność do pracy: tak

Usuwanie przebarwień po trądziku

Przebarwienia potrądzikowe powstają na skutek towarzyszących trądzikowi zmian zapalnych skóry. Nierzadko występują razem z bliznami potrądzikowymi, które są bliznami o charakterze zanikowym. Najskuteczniejszą terapią gwarantującą usuwanie przebarwień po trądziku jest laseroterapia. Doskonałe efekty przynosi terapia skojarzona dwoma typami lasera – Dye VL oraz iPIXEL. Laser Dye VL emituje wiązkę lasera o długości 500 – 600 nm; światło to pochłaniane jest przez melaninę, która ulega rozpadowi i usunięciu z organizmu. Z kolei laser iPIXEL to laser emitujący wiele mikrowiązek, które prowadzą do powstania mikrourazów termalnych. Ich gojeniu się towarzyszy przebudowa skóry, redukcja niewielkich blizn potrądzikowych oraz wygładzenie skóry.

Zabiegi na przebarwienia – kwasy na przebarwienia i usuwanie przebarwień laserem

Przebarwienia posłoneczne i przebarwienia soczewicowate mogą być z powodzeniem usuwane przy pomocy lasera lub peelingów medycznych. Specjalistyczne peelingi z wykorzystaniem kwasów umożliwiają złuszczanie skóry, co redukuje przebarwienia i wygładza skórę. Najskuteczniejszy kwas na przebarwienia to kwas ferulowy i kwas migdałowy. Skuteczność peelingów medycznych jest znacznie wyższa niż peelingów drogeryjnych wykonywanych w domowym zaciszu. Z racji efektywnego oddziaływania na skórę, kwasy na przebarwienia powinny być wykonywane wyłącznie przez doświadczonego kosmetologa. Z wykorzystaniem peelingów chemicznych możliwe jest usuwanie przebarwień na twarzy, dłoniach, dekolcie i szyi. Wykonanie serii kilku zabiegów zapewni efekt gładkiej, rozjaśnionej i odmłodzonej skóry. Usuwanie przebarwień na twarzy oraz skórze w innych lokalizacjach ciała możliwe jest także dzięki zabiegom laserowym. Laserowe usuwanie przebarwień wymaga najczęściej kilku zabiegów i umożliwia jednoczesne odmłodzenie skóry czy usuwanie zmian naczyniowych. Laser na przebarwienia emituje wiązkę światła, która pochłaniana jest selektywnie przez melaninę, czyli barwnik tworzący przebarwienia. Dzięki takiemu selektywnemu działaniu prawidłowe komórki nie są poddawane działaniu lasera, co minimalizuje ryzyko poparzeń. Ponadto możliwe jest redukowanie innych oznak fotostarzenia, takich jak niewielkie zmarszczki, naczynka, rozszerzone pory skórne czy rumień.

Usuwanie piegów

Piegi to plamy barwnikowe o niewielkiej średnicy oraz barwie od żółtej do ciemnobrunatnej. Ich główna lokalizacja to odsłonięte partie skóry – twarz, dekolt, dłonie i ramiona. Niektórzy traktują piegi jako uroczy akcent dodający urody, inni – jako niechciany defekt estetyczny. Ci drudzy poszukują sposobów na usuwanie piegów. Na pewno niepolecaną metodą są domowe sposoby na piegi i przebarwienia, gdyż ich skuteczność jest znikoma. Jeśli decydujemy się na usuwanie piegów, domowe sposoby powinny ograniczyć się do unikania ekspozycji na słońce oraz stosowanie kremów z filtrami UV oraz substancjami o działaniu antyoksydacyjnym. Takie postępowanie minimalizuje powstawanie kolejnych piegów, jednak nie umożliwi usuwanie przebarwień już istniejących. Jedyną metodą na pozbycie się piegów, zapewniającą szybki efekt zauważalny już po pierwszym zabiegu jest usuwanie piegów w gabinecie medycyny estetycznej i kosmetologii. Najbardziej polecanym zabiegiem jest laserowe usuwanie piegów. Ten profesjonalny zabieg polega na kierowaniu wiązki lasera na obszar skóry pokryty piegami, co prowadzi do efektu termicznego w komórkach zawierających skumulowaną melaninę. Barwnik ulega rozpadowi, a piegi zanikają. Zabieg usuwania przebarwień (piegów) laserem jest bezpieczny i bezbolesny, nie wymaga rekonwalescencji. Zazwyczaj wystarcza wykonanie serii kilku zabiegów w odstępach 3 – 6 tygodni. Inne zabiegi redukujące widoczność piegów to mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie wierzchnich warstw skóry, a także peelingi chemiczne. Kwasy wybielające piegi to m. in. kwas azelainowy, kwas fitowy, kwas migdałowy oraz kwas kojowy. Takie peelingi medyczne na przebarwienia dają efekt ich rozjaśnienia i zredukowania ich widoczności. Zarówno złuszczanie skóry mikrodermabrazją, jak i peelingami w celu usuwania piegów powinno być powtórzone. Dla uzyskania zadowalającego efektu wystarczy wykonać kilka zabiegów w odstępach 2 – 3 tygodni.

Przebarwienia skórne to plamy na skórze, najczęściej o barwie brązowej, które mogą powstać pod wpływem działania promieni UV, miejscowych stanów zapalnych skóry czy zaburzeń hormonalnych. Szczególnie kłopotliwe są przebarwienia na twarzy czy dłoniach, a zatem w widocznych partiach skóry. Medycyna...

Zobacz więcej

Dermapen 4

Dermapen

Dermapen to technologia mikronakłuwania skóry o wszechstronnym zastosowaniu. Zabieg mikromezoterapii wykorzystuje innowacyjne urządzenie umożliwiające kontrolowane nakłuwanie skóry na określoną głębokość. Sam proces nakłuwania przyczynia się do pobudzenia fizjologicznych mechanizmów regeneracji skóry, a możliwość zwiększenia stopnia penetracji koktajli odżywczych aplikowanych na...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Joanna Godwin

Kosmetolog

Ekspert i pasjonat pielęgnacji ciała i modelowana sylwetki. Ma kilka tysięcy wykonanych zabiegów endermologii oraz wieloletnie doświadczenie w masażach podciśnieniowych i urządzeniach modelujących sylwetkę. Pracowała między innymi na Endermologie integral, Endermologie Alliance, fali akustycznej Storz, Accent Prime i inne.

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję