Rozszerzone naczynka krwionośne – jak się ich pozbyć?
Rozszerzone naczynka to niepozorny, chociaż bardzo uciążliwy problem estetyczny dotyczący wielu osób, zwłaszcza kobiet ze względu na wpływ hormonów. Pojawiają się w różnych miejscach na ciele, w szczególności jednak na twarzy. Wpływają negatywnie na wygląd oraz na samopoczucie, a ciężko jest nad nimi zapanować bez wsparcia profesjonalisty. Jedynym sposobem, żeby trwale pozbyć się takich zmian są bowiem zabiegi medycyny estetycznej.
Rozszerzone naczynka – objawy
Rozszerzone naczynka to drobne naczynia krwionośne położone w warstwie brodawkowatej skóry właściwej, które ulegają uwidocznieniu i prześwitują przez skórę. Najczęściej takie zmiany można zaobserwować na twarzy, zwłaszcza na policzkach, czole i wokół nosa. Jest to najbardziej widoczna, a przez to również najbardziej kłopotliwa lokalizacja rozszerzonych naczynek, ale nie jedyna. U bardzo wielu osób naczynka pojawiają się na nogach. W pewnym wieku większość kobiet posiada drobne pajączki naczyniowe (teleangiektazje) na łydkach czy pod kolanami. U niektórych występują one jednak szczególnie obficie i istotnie pogarszają wygląd nóg. Poza tym naczynka lubią uwidaczniać się wszędzie tam, gdzie skóra jest cienka, czyli na szyi, dekolcie czy dłoniach.
Rozszerzone naczynka – przyczyny
U osób zdrowych drobne naczynka nie prześwitują przez skórę, ponieważ ich średnica jest mała i nie ulega istotnym zmianom pod wpływem czynników zewnętrznych. Co sprawia, że dochodzi do nieestetycznego poszerzenia naczynek? Bardzo ważne są predyspozycje genetyczne, które często określa się mianem cery naczynkowej. Na poziomie molekularnym jest to bardzo złożone. Nie do końca wiadomo, dlaczego niektórzy mają skłonność do tworzenia bardziej wrażliwych naczynek, jednak często widzi się występowanie tego problemu w obrębie rodziny. Takie naczynka są podatne na działanie wielu czynników uszkadzających i podrażniających. Dolegliwość nasila się pod wpływem:
- wysokiej temperatury (upały, sauna, gorące napoje)
- ekspozycji słonecznej (opalanie, solarium)
- niskiej temperatury (przebywanie na mrozie, kąpiel w zimnym basenie)
- spożywania ostrych potraw
- silnych emocji
- stresu
- nadmiaru kofeiny
- palenia tytoniu
- leków o działaniu hormonalnym
- błędów w pielęgnacji skóry
Poza tym rozszerzone naczynka występują częściej u osób z niektórymi chorobami przewlekłymi takimi jak toczeń rumieniowaty układowy, zaburzenia endokrynologiczne, choroby układu krążenia, choroby wątroby i jelit czy alergie. W przypadku naczynek na nogach ważnym czynnikiem sprawczym może być przebywanie przez długi czas w jednej pozycji, na przykład praca stojąca.
Jak usunąć rozszerzone naczynka?
Rozszerzone naczynka to bardzo uciążliwy problem. Zazwyczaj nie występują pojedynczo, tylko w większej ilości. U większości osób mają charakter nawrotowy z okresowymi nasileniami. Niestety pozbycie się ich czy chociaż skuteczne zamaskowanie na własną rękę bardzo często okazuje się nieskuteczne. Nawet najlepszy makijaż nie zawsze poradzi sobie z ukryciem naczynek na twarzy, a przy tym w ogóle nie działa na przyczynę problemu. Z kolei kosmetyki do cery naczynkowej nie mają na tyle silnego działania, żeby skutecznie wzmocnić naczynka i zahamować ich rozszerzanie się. Nasze klientki często pytają, czy istnieje dobry sposób na zamknięcie rozszerzonych naczynek. Nie ma drugiej tak skutecznej metody jak laseroterapia.
Jak zamknąć naczynka na twarzy?
W przypadku rozszerzonych naczynek na twarzy złotym standardem jest laseroterapia urządzeniem w technologii Dye. Laser emituje promieniowanie świetlne, które ulega pochłonięciu przez hemoglobinę obecną w obrębie poszerzonych naczynek. Taka reakcja prowadzi do miejscowej koagulacji naczynka, czyli jego obkurczenia i ostatecznie zamknięcia. Na przestrzeni kilku tygodni zdegradowana kapilara ulega całkowitemu wchłonięciu i nieestetyczne czerwone zmiany całkowicie znikają. Jednocześnie dochodzi do delikatnego liftingu twarzy, co dodatkowo poprawia jej wygląd. Ile zabiegów trzeba wykonać na rozszerzone naczynka? Najczęściej wystarczą 3-4 wizyty z przerwami wynoszącymi około 1 miesiąc. Powtarzanie laseroterapii pozwala stopniowo objąć działaniem lasera wszystkie rozszerzone naczynka w wybranym obszarze. Jeśli mamy skłonność do zmian naczynkowych, to mogą one nawracać, dlatego warto poddawać się regularnym zabiegom przypominającym.
Laseroterapia naczynek na nogach
Na nogach mogą występować różne zmiany naczyniowe – od drobnych pajączków po powierzchowne i głębokie żylaki. Każdy z tych problemów ma swój optymalny schemat postępowania, dlatego usuwanie takich zmian powinno się zawsze rozpocząć od wizyty u lekarza medycyny estetycznej. Jeśli chodzi o rozszerzone naczynka, to wiodącą metodą jest laser Nd:Yag. Zasada działania jest podobna jak w laserze Dye VL, ale w tym przypadku wykorzystuje się promieniowanie o większej długości pochłaniane zarówno przez hemoglobinę, jak i jej utlenowaną formę – HbO2. W zależności od rozległości i lokalizacji zmian wykonuje się jeden lub więcej zabiegów. Cena zależy od tego, czy usuwamy pojedyncze naczynko, czy też obejmujemy laseroterapią całe łydki lub uda.