Jakie są najskuteczniejsze zabiegi na rzadkie włosy?

data publikacji:
data aktualizacji:

rzadkie włosyPrzerzedzone, cienkie włosy to coraz częstsza przypadłość, dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn – i to w każdym wieku. Kiedyś rzadkie włosy kojarzone były głównie z panami w starszym wieku, dziś natomiast problem ten dotyczy coraz większej grupy młodych osób. Istnieje wiele czynników przyczyniających się do przerzedzenia włosów. Aby przywrócić nienaganny wygląd fryzury, konieczne jest wyeliminowanie czynników sprzyjających osłabieniu włosów, a także kompleksowe wzmocnienie mieszków włosowych. A w tym celu warto zgłosić się to lekarza dermatologa- trychologa który po badaniu trichokopem określi przyczynę wypadania włosów.

Jakie są przyczyny przerzedzenia włosów?

Przerzedzenie włosów spowodowane jest ich nadmiernym wypadaniem. Rzadkie włosy bardzo często pojawiają się u osób starszych, co wynika ze spowolnienia metabolizmu mieszków włosowych, spowolnionej syntezy białek budulcowych oraz mniej sprawnego krążenia krwi w skórze głowy. Ale to nie jedyna przyczyna, gdyż przerzedzenie włosów często dotyka osób młodych. Niekiedy przerzedzenie fryzury jest konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji włosów – nadużywania zabiegów farbowania i rozjaśniania włosów, zbyt częstego stosowania suszarki czy niewłaściwego dopasowania kosmetyków do potrzeb włosów i skóry głowy. Kolejną przyczyną może być niezdrowy tryb życia – źle zbilansowana dieta, stosowanie używek, stres.

Coraz częściej rzadkie włosy stanowią jeden z symptomów rozmaitych schorzeń. Jednymi z najczęstszych nieprawidłowości, którym towarzyszy nadmierne wypadanie włosów są zaburzenia hormonalne. Niedoczynność tarczycy, menopauza, ciąża – to stany przebiegające z przerzedzeniem fryzury. Jedną z najczęstszych postaci łysienia o podłożu hormonalnym jest łysienie androgenowe, które prowadzi u mężczyzn do postępującego przerzedzenia włosów nad czołem i z tyłu głowy, zaś u kobiet pojawiają się rzadkie włosy na przedziałku. W przebiegu łysienia androgenowego dochodzi do zwiększenia wrażliwości mieszków włosowych na działanie dihydrotestosteronu DHT, czyli aktywnej pochodnej testosteronu. U mężczyzn występowanie łysienia androgenowego uwarunkowane jest genetycznie i może pojawić się już po 20 roku życia. Z kolei u kobiet łysienie androgenowe może pojawić się w przebiegu menopauzy, zespołu policystycznych jajników czy po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Przerzedzenie włosów może ponadto towarzyszyć takim innym postaciom łysienia jak łysienie plackowate czy polekowe.

Domowe sposoby na przerzedzone włosy – dlaczego są mało skuteczne?

Osoby, które zauważają u siebie nadmierne wypadanie i przerzedzenie włosów, bardzo często decydują się na samodzielne próby wzmocnienia włosów. Wśród bogatego arsenału domowych metod na wzmocnienie włosów wymienić należy m. in. Masaże skóry głowy, wcierki, kosmetyki wzmacniające włosy, suplementy diety na włosy to te najczęściej wybierane. Niestety – to zazwyczaj działanie na oślep, które nie zawsze odpowiada na aktualne potrzeby włosów. Ponadto kompleksowe wzmocnienie włosów wymaga oddziaływania na poziomie mieszków włosowych. Są to te struktury skóry, w których umieszczone są cebulki włosowe, czyli jedyne żywe elementy włosa. Aplikowanie kosmetyków na włosy, które są w rzeczywistości martwymi strukturami – nie przynosi pożądanego efektu. Konieczne jest pokonanie bariery skóry i dostarczenie związków odżywczych bezpośrednio w okolicę mieszków włosowych. A to możliwe jest jedynie w warunkach profesjonalnego gabinetu medycyny estetycznej.

Jakie zabiegi wzmacniają włosy i powstrzymują ich wypadanie?

Aby określić przyczyny przerzedzenia włosów i zastosować odpowiednie leczenie – najlepiej jest odwiedzić trychologa. Ten specjalista od włosów i skóry głowy dysponuje specjalistycznymi badaniami, które umożliwiają określenie przyczyn osłabienia włosów i rodzaju łysienia. Natomiast specjalistyczne zabiegi trychologiczne pozwalają na kompleksowe odżywienie mieszków włosowych, co przekłada się na poprawę kondycji włosów.

 

Najskuteczniejsze zabiegi na przerzedzone włosy sprowadzają się do nakłuwania skóry w celu wprowadzenia w jej głąb związków aktywnych. Dzięki temu możliwe jest aktywowanie mieszków włosowych, pobudzenia krążenia krwi w skórze głowy oraz pobudzenia procesów regeneracyjnych. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów na przerzedzone włosy jest karboksyterapia, czyli śródskórne wstrzykiwanie dwultenku węgla. Gaz ten wyróżnia się kilkoma unikatowymi właściwościami, z których najistotniejsze to stymulowanie syntezy włókien kolagenowych, poszerzenie naczyń krwionośnych i usprawnienie przepływu krwi, a także aktywowanie procesu angioneogenezy, czyli powstawania nowych naczyń krwionośnych. Dzięki ostrzykiwaniu skóry głowy dwutlenkiem węgla możliwe jest lepsze dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych, co przekłada się na wzmocnienie i pogrubienie włosów, szybszy ich wzrost oraz ograniczenie ich wypadania. Aby uzyskać efekt kompleksowego wzmocnienia włosów, zalecane jest wykonanie serii kilku zabiegów.

Zabiegi iniekcyjne na porost włosów

Kolejny zabieg wzmacniający rzadkie włosy i umożliwiający odzyskanie gęstej fryzury to terapia peptydowa Dr Cyj. Jest to zabieg ostrzykiwania skóry głowy specjalistycznym preparatem, który wyróżnia się starannie skomponowanym składem, a także długotrwałym działaniem. W skład preparatu wchodzi kwas hialuronowy oraz 7 unikatowych peptydów, które wykazują następujące działanie:

 

  • Aktywują wzrost włosa
  • Pobudzają komórki macierzyste mieszków włosowych
  • Ograniczają wypadanie włosów
  • Minimalizują niepożądany wpływ dihydrotestosteronu na mieszki włosowe
  • Pobudzają powstawanie naczynek krwionośnych wokół mieszków włosowych

 

Unikatowa formuła preparatu zapewnia długotrwałe, stopniowe uwalnianie związków aktywnych, co zapewnia utrzymywanie się efektu przez długi czas. Pełna terapia trwa 2 miesiące i wymaga wykonania czterech zabiegów w dwutygodniowych odstępach.

Jak jeszcze pogrubić włosy?

Rzadkie włosy doskonale reagują na zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Pozyskiwane jest ono z krwi pacjenta i stanowi koncentrat płytek krwi, komórek macierzystych oraz czynników wzrostu. Wprowadzenie osocza bogatopłytkowego w głąb skóry stymuluje pracę mieszków włosowych, pobudza tempo ich wzrostu, a także ogranicza nadmierne wypadanie włosów. Tak jak w przypadku innych zabiegów wzmacniających włosy, także w przypadku osocza bogatopłytkowego konieczne jest wykonanie serii zabiegów.

 

W celu wzmocnienia włosów wykonać można także zabiegi mezoterapii, czyli ostrzykiwania skóry głowy koktajlami odżywczymi, a także zabieg Dermapen 4. W tym zabiegu wykorzystywane jest urządzenie wyposażone w kilkanaście igiełek, które intensywnie nakłuwają skórę, pobudzając w ten sposób krążenie krwi, aktywując procesy regeneracyjne i umożliwiając penetrację składników odżywczych w głąb skóry.

Rzadkie włosy, wypadające w nadmiarze, cienkie i łamliwe – to poważny problem, który wymaga zdecydowanych działań. Nie wystarczy sięgnąć po szampon wzmacniający czy witaminy na włosy. Konieczna jest konsultacja z trychologiem, który zdiagnozuje przyczynę problemów z włosami i zaproponuje specjalistyczną terapię wzmacniającą włosy.