Czerwona twarz – kłopotliwy problem natury estetycznej, objaw dermatozy, poważnej choroby czy niewłaściwych nawyków?
Czerwone poliki, zaróżowiony nos, broda czy czoła nie dodają uroku. Jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak świąd, wysuszenie, wysypka, a niekiedy ogólne rozbicie i zmęczenie, mogą skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Jak się okazuje, czerwona twarz jest bowiem problemem nie tylko natury estetycznej. Na szczęście dzięki medycynie estetycznej można skutecznie go zniwelować. Jakie są zatem powody zaczerwienia twarzy i jak sobie z nim radzić?
Przyczyny zaczerwienia na twarzy
Czerwona twarz to dość powszechny problem, którego przyczyn nie sposób niemal zliczyć. Dotyka on zarówno kobiet, jak i mężczyzn, bez względu na wiek i pochodzenie. Warto zaznaczyć, że zaczerwienienie na twarzy znacznie bardziej widoczne jest u osób z jasną karnacją. Aby wskazać na sposoby walki z czerwonymi plamami na twarzy, trzeba najpierw usystematyzować źródło problemu. Jakie są zatem przyczyny zaczerwienienia?
1. Cera naczynkowa
Zaczerwienie na twarzy towarzyszy niemal zawsze cerze naczynkowej, czyli skórze twarzy, szyi i dekoltu, na której czasowo lub trwale występują zmiany rumieniowe i plamy naczyniowe. Cera naczynkowa jest przy tym niezwykle delikatna, cienka i przez to właśnie naczynka krwionośne są w jej przypadku bardziej widoczne. Jednocześnie znacznie mocniej wyeksponowane jest także każde ich rozszerzenie, co powoduje efekt zaczerwienia twarzy.
Do rozszerzania naczynek krwionośnych dochodzi najczęściej z powodu zmian zewnętrznych warunków np. na skutek dużych mrozów, wysokich temperatur, silnego wiatru, intensywnych promieni słonecznych. Na zaczerwienie wpływają także silne emocje i stres.
2. Czerwona twarz jako objaw choroby i kondycji organizmu
Zaczerwienienie na twarzy może być także wynikiem problemów ze zdrowiem. Rumień towarzyszy często zbyt wysokiemu ciśnieniu tętniczemu. Jeżeli przybiera charakterystyczny kształt motyla może być objawem tocznia rumieniowatego, czyli przewlekłej choroby autoimmunologicznej, a niekiedy jest też wynikiem nieleczonej cukrzycy (tzw. rumień cukrzycowy).
Warto pamiętać, że jeżeli nagłemu zaczerwieniu policzków towarzyszy uczucie gorąca, najprawdopodobniej jest to wynik menopauzy. Czerwone plamy mogą pojawiać się także w przypadku innych wahań hormonalnych np. w okresie dojrzewania czy u kobiet ciąży.
3. Dermatozy
Czerwona twarz – zwłaszcza w jej środkowej części – jest także jedną z pierwszych oznak trądziku różowatego, czyli niezwykle uciążliwej dermatozy o charakterze przewlekłym. Zaczerwienie policzków często towarzyszy też przebiegowi trądziku pospolitego, ale jest również charakterystyczne dla przebiegu wielu innych chorób skóry. Obserwuje się je ponadto w przypadku atopowego zapalenia skóry oraz łuszczycy, przy czym wówczas zmiany pojawiają się nie tylko na twarzy, ale także innych częściach ciała.
4. Zaczerwienienie a alergie, pielęgnacja, nawyki
Zaczerwienie na twarzy, któremu dodatkowo towarzyszy także świąd i nadmierne wysuszenie skóry jest częstym objawem alergii. Wyróżnia się tzw. alergię pokarmową, definiowaną jako nieprawidłową i niewspółmierną do bodźca reakcję układu odpornościowego na dowolny zjedzony produkt oraz tzw. alergię kontaktową, czyli nadmierną wrażliwość na substancję, która może jedynie zewnętrznie stykać się ze skórą.
Jak się okazuje, uczulać może niemal wszystko – metale, tworzywa sztuczne, środki piorące, składniki perfum lub kosmetyków. To właśnie dlatego czerwoną twarz możesz zaobserwować u siebie po zastosowaniu nowego kremu lub serum. Warto także pamiętać, że zaczerwienie na twarzy może wywołać niewłaściwie dobrana pielęgnacja – zbyt mocne wysuszanie skóry problematycznej, stosowanie zbyt ciężkich kosmetyków do skóry wrażliwej. Niekiedy zaczerwienienie jest także efektem pielęgnacji – to naturalny skutek laseroterapii, peelingów chemicznych lub mechanicznych, dermapenu. Należy jedynie pamiętać, że w takich wypadkach powinno ono samoistnie ustąpić po maksymalnie kilku dniach.
Czerwona twarz może być także wynikiem stosowania używek. Zaczerwienione poliki tuż po spożyciu alkoholu nie są zaskoczeniem.
Jak chronić skórę przed zaczerwienieniem?
Punktem wyjścia jest zdiagnozowanie przyczyny wystąpienia zaczerwienienia na twarzy. Jeśli jest to alergia, konieczne jest odstawienie alergenu. Jeżeli podejrzewasz chorobę ogólnoustrojową, zwróć się o pomoc do lekarza, a gdy twoja twarz staje się rumiana pod wpływem silnych emocji, spróbuj się wyciszyć i uspokoić. Konieczne może być także dokładniejsze przyjrzenie się w swoim nawykom pielęgnacyjnym. Jeśli jesteś posiadaczką cery naczynkowej, musisz odpowiednio o nią zadbać. Warto pamiętać zatem o delikatnych kosmetyka, najlepiej dedykowanych takie skórze, niestosowaniu peelingów mechanicznych, a także o ochronie przed zimnem, wiatrem, nadmiernym promieniowaniem słonecznym.
Jeśli twoja twarz jest czerwona, warto także zwrócić się o pomoc do specjalisty medycyny estetycznej. Odpowiednio dobrane zabiegi pomogą ci zniwelować problem i zmniejszyć zaczerwienienie.
Jak się pozbyć zaczerwienionej skóry twarzy? Profesjonalne zabiegi na czerwoną twarz
Problem zaczerwienienia na twarzy spowodowany pękającymi naczynkami przy cerze naczynkowej można rozwiązać dzięki zastosowaniu laseroterapii. Zabiegi z użyciem lasera pozwalają na zamknięcie problematycznych naczynek, poprzez wywołanie efektu termicznego, który niszczy ich ściany i zamyka światło. W kolejnym etapie dochodzi do wchłonięcia naczynka, a zatem przestaje być ono widoczne.
Kolejną metodą walki z naczynkami wywołującymi zaczerwienienie na policzkach jest wykorzystanie światła IPL. Pulsacyjne światło działa podobnie jak laser podgrzewając tkanki i niszcząc gromadzoną w nich melaninę.
Jeżeli powodem czerwonej twarzy jest trądzik różowaty, warto zastosować działające wspomagająco zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Szczególnie polecane jest m.in. użycie lasera DYE VL, który przenikając w głąb skóry, ale jednocześnie w stosunkowo krótki impulsie zamyka naczynka, zwęża rozszerzone pory i niweluje zaczerwienienie. W przypadku trądziku różowatego stosuje się także niekiedy peelingi chemiczne, które łagodząc stany zapalne i działając przeciwbakteryjnie poprawiają wygląd problematycznej skóry.