Cera naczynkowa – przyczyny, pielęgnacja, zabiegi
Cera naczynkowa to uciążliwy problem estetyczny, z którym nie sposób poradzić sobie samodzielnie domowymi sposobami. Zaczerwieniona, podatna na podrażnienia skóra naczynkowa wymaga specjalnego podejścia leczniczego i odpowiedniej codziennej pielęgnacji. Specjaliści medycyny estetycznej doskonale wiedzą, co to cera naczynkowa i co zrobić z cerą naczynkową, aby pomóc swoim klientkom odzyskać piękny wygląd i pewność siebie.
Jak wygląda cera naczynkowa?
Do cech charakterystycznych cery naczynkowej należą przede wszystkim cienkie, prześwitujące przez skórę naczynka krwionośne. Ze względu na płytkie położenie pod skórą są one narażone na działanie czynników zewnętrznych i bardzo łatwo ulegają rozszerzeniu. W efekcie u osoby z cerą naczynkową możemy zauważyć charakterystyczne pajączki naczyniowe oraz zaczerwienienie w postaci plamek i rozlanych rumieńców, szczególnie w środkowej części twarzy (policzki, okolica nosa). Najbardziej uciążliwe problemy dermatologiczne to takie, które mają charakter nawrotowy. Niestety należy do nich właśnie cera naczynkowa. Czerwona twarz często pojawia się nagle, na przykład przy szybkiej zmianie temperatury czy po spożyciu ostrego jedzenia. Oprócz tego cerze naczynkowej zazwyczaj towarzyszy nadmierna suchość skóry, uczucie pieczenia i podatność na podrażnienia.
Cera naczynkowa – dlaczego powstaje?
Cera naczynkowa to złożony problem o wielu przyczynach. Wiadomo, że u podłoża tej dolegliwości znajduje się płytkie położenie naczyń włosowatych w skórze. Kapilary zlokalizowane w powierzchownych warstwach skóry są znacznie bardziej podatne na działanie uszkadzających czynników zewnętrznych takich jak wysoka i niska temperatura. Poza tym płytka lokalizacja sprawia, że naczynka stają się widoczne pod wpływem różnych endogennych czynników rozszerzających takich jak chociażby stres czy wysiłek fizyczny. Cera zaczerwieniona naczynkowa jest więc pewną predyspozycją wynikającą ze specyficznej budowy skóry i naczyń. Prawdopodobnie w dużym stopniu jest po prostu warunkowana genetycznie. Zazwyczaj nie da się też wskazać jednej konkretnej przyczyny odpowiedzialnej za pękanie naczynek u klientki. Do najczęstszych czynników powodujących powstawanie zmian na skórze naczynkowej należą:
- przebywanie w skrajnie wysokich temperaturach (np. sauna)
- ekspozycja słoneczna (solarium, opalanie na słońcu)
- przebywanie w skrajnie niskich temperaturach (morsowanie, mróz)
- stres i silne emocje
- wysiłek fizyczny
- spożywanie mocnej kawy i herbaty
- spożywanie alkoholu
- jedzenie ostrych i kwaśnych potraw
- picie gorących napojów
- stosowanie leków hormonalnych (np. antykoncepcja hormonalna)
- zaburzenia hormonalne (np. ciąża, okres okołomenopauzalny)
- stosowanie kosmetyków o działaniu podrażniającym
- alergie
Skóra naczynkowa – czego unikać?
Ze względu na szczególną wrażliwość cery naczynkowej, jedną z kluczowych kwestii jest unikanie w miarę możliwości czynników, które nasilają pękanie naczynek. Oczywiście zazwyczaj nie jest to w pełni możliwe. Osoby z cerą naczynkową odniosą jednak dużą korzyść, jeśli zrezygnują z korzystania z sauny i solarium. Warto też zredukować ilość spożywanego alkoholu i kofeiny. A czy istnieje dieta na cerę naczynkową? Z całą pewnością warto dbać o odpowiedni poziom witaminy C, najlepiej z naturalnych źródeł takich jak owoce i warzywa ze względu na lepszą przyswajalność. Dużą rolę w utrzymaniu prawidłowej kondycji naczynek odgrywają również witamina E i niektóre minerały takie jak miedź czy cynk. Niekorzystnie działają natomiast ostre przyprawy i nadmiar soli w diecie.
Cera naczynkowa – pielęgnacja
Odpowiednia codzienna pielęgnacja jest bardzo ważna w utrzymaniu optymalnej kondycji skóry, szczególnie w przypadku tak wymagających typów cer jak cera naczynkowa. Rumień bardzo często pojawia się właśnie z powodu zastosowania nieodpowiednich kosmetyków. Co stosować, kiedy mamy problem z pękającymi naczynkami? Przede wszystkim trzeba postawić na kosmetyki o łagodnej formule, najlepiej hipoalergiczne. Jeśli chodzi o mycie i demakijaż twarzy, należy wybrać preparaty o możliwie prostym składzie, pozbawione potencjalnie alergizujących związków zapachowych, barwników i alkoholi, a także unikać intensywnego pocierania twarzy, na przykład ręcznikiem, gąbeczką czy szczoteczką.
W przypadku kremów warto zdecydować się na takie dedykowane skórze naczynkowej. W ich składzie zazwyczaj znajdują się związki znane ze swojego korzystnego wpływu na stan naczyń takie jak witamina C, alantoina, arnika górska, miłorząb japoński i kasztanowiec. Przy cerze naczynkowej szczególną uwagę trzeba zwrócić na ochronę anty-UV. Kremy z wysokim filtrem stosujemy w tym przypadku przez cały rok. Coraz więcej kremów do cery naczynkowej ma w swoim składzie komponentę UVA/UVB. Kupując kosmetyki do makijażu, również należy zapoznać się z ich składem i raczej unikać tych o formule wodoodpornej.
Cera naczynkowa – jak się pozbyć?
Cera naczynkowa to uciążliwa dolegliwość o charakterze przewlekłym dotycząca w sposób szczególny kobiet. Jedno z częściej zadawanych pytań w gabinetach medycyny estetycznej dotyczy właśnie tego, jak wyleczyć cerę naczynkową. Ponieważ cera naczynkowa nie jest chorobą, tylko pewną wrodzona predyspozycją naczynek w skórze do pękania, nie da się jej całkowicie wyleczyć. Nie oznacza to jednak, że osoby dotknięte tym problemem są już na zawsze skazane na dyskomfort. Na szczęście specjaliści medycyny estetycznej mają w tym przypadku do zaproponowania konkretne skuteczne rozwiązania. Bardzo dobrze sprawdzają się zabiegi laserowe oraz peelingi chemiczne. Regularnie powtarzane zabiegi pozwalają złagodzić dolegliwość i poprawić kondycję skóry.
Laser na cerę naczynkową
Spośród różnych metod leczenia cery naczynkowej laseroterapia wyróżnia się tym, że działa na samą przyczynę problemu – rozszerzone naczynka. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się zabiegi laserem w technologii Dye VL. Urządzenie jest źródłem promieniowania o długości fali z zakresu 500-600 nm. Po przyłożeniu głowicy lasera do skóry twarzy objętej zmianami naczynkowymi dochodzi do pochłaniania promieniowania przez barwnik krwi – hemoglobinę, co prowadzi do jej rozpadu z jednoczesnym miejscowym efektem termicznym. W efekcie takiego kontrolowanego wzrostu temperatury ściany naczynek ulegają obkurczeniu. Po kilku tygodniach kapilary przestają w ogóle być widoczne. Najczęściej dla osiągnięcia pełnych rezultatów wykonuje się serię 3-4 zabiegów w odstępie 3-4 tygodni. Ponieważ cera naczynkowa to dolegliwość o charakterze nawrotowym, warto raz do roku wykonywać zabieg przypominający. Dodatkową korzyścią z laseroterapii jest ujędrnienie i wygładzenie skóry. Laserowe zamykanie naczynek jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, ponieważ nie wymaga naruszania ciągłości skóry. Nie wymaga też rekonwalescencji.
Peelingi do cery naczynkowej – jak rozjaśnić cerę naczynkową
Peelingi chemiczne to zabiegi przeprowadzane z wykorzystaniem specjalnie dobranych kwasów medycznych. U osób, których problemem jest skóra naczynkowa z przebarwieniami, bardzo dobrze sprawdzają się chociażby kwas azelainowy, kwas fitowy i kwas laktobionowy. Efektem ich działania jest delikatne obkurczenie ścian naczyń, redukcja zaczerwienienia i poprawa jędrności skóry. Zabiegi z kwasami medycznymi wykonuje się w serii obejmującej najczęściej 4-6 powtórzeń w kilkutygodniowych odstępach. Należy wykonywać je wyłącznie w sprawdzonych miejscach pracujących na certyfikowanych preparatach.