Zaskórniki – dlaczego powstają i jak pozbyć się nieestetycznych wągrów
Zaskórniki, potocznie nazywane wągrami, są zmorą zarówno nastolatków, jak i dojrzałych osób. Powstają z powodu gromadzenia się sebum w gruczołach łojowych. Mimo że zaliczamy je do zmian charakterystycznych dla łagodnego przebiegu trądziku, mogą one przerodzić się w poważniejsze stany zapalne. W walce z zaskórnikami kluczowe jest dokładne oczyszczania skóry. Jak to zrobić w profesjonalnym gabinecie?
Co to są zaskórniki i jak powstają?
Zaskórniki to rodzaj niezapalnych wykwitów, które towarzyszą łagodnej postaci trądziku nazywanej często trądzikiem zaskórnikowym, ale i innym jego postaciom. Stanowią one duży problem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn bez względu na wiek. Pojawiają się najczęściej na brodzie, nosie i czole, a niekiedy także na dekolcie i plecach.
Bezpośrednią przyczyną powstawania wągrów jest gromadzenie sebum i zatkanie ujścia gruczołu, które spowodowane jest patologicznymi zmianami tj. nadmierną aktywnością gruczołów łojowych i zaburzeniami w procesie rogowacenia przewodów wyprowadzających.
Powstawanie zaskórników związane jest także z zaburzeniami hormonalnymi, ale wynika również z niewłaściwej pielęgnacji np. niedokładnego demakijażu.
Jakie są rodzaje zaskórników?
Wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników, które różnią się między sobą znacząco wyglądem. Zaskórniki otwarte to zaskórniki, które mają charakterystyczny ciemnobrązowy lub czarny kolor. Wynika on z tego, że ujścia gruczołów łojowych są wypełnione utlenioną keratyną. W tym wypadku łój oraz inne ewentualne produkty jego rozpadu lub ścianek gruczołu wydzielane są na zewnątrz. Zaskórniki zamknięte mają zaś biały kolor, często przekształcają się w grudki, krostki lub niewielkie guzki.
Dlaczego z zaskórnikami należy walczyć? Bo od powstania mikrozaskórników, krótka droga do zaskórników otwartych i zamkniętych, a co gorsza – łatwo o pojawienie się w nich także stanu zapalnego, a w konsekwencji ropnych zmian.
Czy domowe sposoby na zaskórniki są skuteczne?
Bardzo wiele osób próbuje poradzić sobie z zaskórnikami domowymi sposobami. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają to ułatwić. Peelingi, plastry oczyszczające, maski – w tym z węglem aktywnym – czy specjalne urządzenia służące pozbyciu się nieestetycznych zmian np. działające próżniowo pompki. Niestety większość z nich nie przynosi spektakularnych rezultatów, a co więcej mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Podczas samodzielnych prób usuwania zaskórników łatwo bowiem o ich nadkażenie, a nawet powstanie niewielkich blizn.
W warunkach domowych warto jednak pamiętać o dokładnym demakijażu i oczyszczaniu skóry, złuszczaniu i dostosowaniu pielęgnacji do potrzeb skóry. Często powielany jest bowiem mit, że skóra tłusta, czyli z tendencją do tworzenia się zaskórników, musi być mocno wysuszana. To nieprawda, należy zadbać przede wszystkim o jej nawilżenie i lekką formułę kosmetyków.
Profesjonalne usuwanie zaskórników
Aby skutecznie usunąć zaskórniki, a także po to, aby przeciwdziałać ich powstawaniu, warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe oczyszczanie skóry, do czego doskonale sprawdzi się oczyszczanie wodorowe, wykorzystujące cząsteczki wodoru. Wprowadzane są one pod skórę przy pomocy strumienia wody, usuwają nadmiar sebum i zanieczyszczenia z kanałów łojowych, udrażniając je i pozostawiając skórę świeżą. Zabieg wodorowego oczyszczania przebiega wieloetapowo, jest bezbolesny, małoinwazyjny, a efekty widoczne są natychmiast po jego wykonaniu.
Do walki z zaskórnikami wykorzystuje się również peelingi chemiczne, czyli specjalne peelingi medyczne oparte o kwasy i substancje pomocnicze, które złuszczają kolejne warstwy naskórka. Na szczególną uwagę zasługuje kwas pirogowy i glikolowy, które działają bardzo intensywnie. Jeśli zaś zmiany nie są tak duże, warto sięgnąć po łagodniejszy kwas migdałowy lub salicylowy. W przypadku zastosowania peelingów chemicznych należy jedynie pamiętać, że bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, a dla osiągnięcia zadowalających efektów konieczne jest wykonanie serii peelingów – od trzech do pięciu.
Niektóre gabinety oferują także laserowe usuwanie zaskórników. Taki zabieg wykonujemy w naszej klinice, wykorzystując laser CO2. Jak działa? Opiera się on na skupionej wiązce światła o długości fal około 1600 nm. Ulega ona selektywnej absorbcji przez wodę znajdującą się w tkankach. Cechą charakterystyczną lasera CO2 jest specjalna mieszanka gazowa. Składa się ona z dwutlenku węgla, helu, azotu i wodoru, która umożliwia skuteczną emisję promieniowania. Efektem zastosowania lasera CO2 jest dogłębne oczyszczenie skóry, a dodatkowo jej przebudowa, ujędrnienie i wyrównanie.