Wyszczuplanie twarzy – jakie zabiegi są najskuteczniejsze?

data publikacji:
data aktualizacji:

wyszczuplanie twarzyNa nienaganny wygląd twarzy składa się wiele czynników, z których najważniejsze to zadbana i zdrowa skóra, proporcjonalne rysy twarzy, a także zachowanie odpowiedniego owalu twarzy. Oczywistym jest, że wygląd twarzy zmienia się wraz z wiekiem, ponadto na jej wygląd spory wpływ ma nasza waga. Zmiany wagi najbardziej zauważalne są wówczas, gdy na naszej twarzy przybywa tkanki tłuszczowej lub wręcz przeciwnie – ubywa jej. Także kumulowanie się w tkance podskórnej wody może zmieniać rysy twarzy. Wyszczuplanie twarzy to niełatwe zadanie, gdyż trudno o taką miejscową eliminację tkanki tłuszczowej bądź usuwanie zastojów wody i obrzęków. Na szczęście istnieją profesjonalne zabiegi wyszczuplające twarz, które wykonać można w gabinecie medycyny estetycznej.

Wyszczuplanie twarzy metodą Accent Prime

Accent Prime to zabieg o wszechstronnym zastosowaniu, umożliwiający wymodelowanie i wyszczuplenie twarzy. Zabieg ma całkowicie nieinwazyjny charakter i jest mało bolesny. Ogromna skuteczność zabiegu wynika z połączenia dwóch komplementarnych technologii – fali ultradźwiękowej oraz fali radiowej. Dzięki temu możliwe jest zarówno pozbycie się miejscowych depozytów tkanki tłuszczowej, jak i zaawansowane ujędrnianie skóry.

Ultradźwięki emitowane przez aparaturę to fale podłużne i poprzeczne. Taka kombinacja zapewnia skuteczną walkę z tkanką tłuszczową. Ciepłe ultradźwięki generują zmianę ciśnień i towarzyszące temu drgania ruch cząsteczek wody w komórkach. Wywołany zostaje efekt kawitacji w obrębie komórek tłuszczowych – powstają bąble prowadzące do rozpadu adipocytów. Jednocześnie ultradźwięki zimne przyczyniają się do selektywnego niszczenia błon komórek tłuszczowych. Uwolniona zawartość adipocytów jest następnie usuwana drogą naczyń limfatycznych, a obszar poddany zabiegowi staje się szczuplejszy.

Fala radiowa oddziałuje na skórę i tkankę podskórną. Dochodzi do wprawienia cząsteczek wody w ruch rotacyjny, co wywołuje efekt termiczny. Podgrzaniu skóry i tkanki podskórnej do 45-60 stopni towarzyszy obkurczanie włókien kolagenowych. Stymulowana jest ponadto synteza nowego kolagenu. Accent Prime umożliwia zatem wyszczuplenie linii żuchwy i podbródka, policzków, likwidacje „chomiczków”, a jednocześnie – redukuje wiotkość skóry na tych partiach twarzy.

Zalecane jest wykonanie 4-6 zabiegów powtarzanych co tydzień-dwa tygodnie. Ponieważ zabieg indukuje procesy remodelingu skóry, ostateczny efekt najlepiej jest ocenić około 3 miesiące po ostatniej wizycie w gabinecie. Wśród największych zalet procedury – poza wysoką skutecznością – można wymienić możliwość wykonania w ciągu całego roku oraz brak konieczności rekonwalescencji.

Wyszczuplanie i modelowanie konturów twarzy technologią Hifu

HIFU to technologia zogniskowanych ultradźwięków o dużej mocy. Pozwala na uzyskanie natychmiastowego efektu liftingu skory, co wynika z podgrzania i skrócenia włókien kolagenowych. Podczas zabiegu dochodzi ponadto do powstania termicznych punktów koagulacji, które aktywują procesy regeneracyjne skóry. I taka długoterminowa przebudowa struktury skóry oraz pobudzenie syntezy włókien kolagenowych odpowiadają za efekty zabiegu zauważalne w późniejszym przedziale czasowym. Ostatecznie – poprawiony zostaje owal twarzy, poszczególne jej partie są wymodelowane, odmłodzone i optycznie wyszczuplone.

Ultradźwięki działają na precyzyjnie określoną głębokość, nie naruszając wierzchnich warstw skóry. Oznacza to brak konieczności rekonwalescencji. Ponieważ zabieg cechuje się bardzo wysoką skutecznością, a procesy remodelingu kontynuowane są przez wiele tygodni od wykonania procedury – wystarczy wykonać zaledwie jeden zabieg konturowania twarzy z wykorzystaniem technologii HIFU.

Wyszczuplanie twarzy kwasem hialuronowym

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego wielu osobom kojarzą się wyłącznie z powiększaniem ust. Okazuje się jednak, że ten wypełniacz znajduje wiele innych zastosowań – a jednym z nich jest modelowanie twarzy, które daje efekt optycznego jej wyszczuplenia. Jak wyszczuplić twarz kwasem hialuronowym? Zabieg polega na przywróceniu optymalnych proporcji twarzy, czyli dążenia do zachowania kształtnych, podniesionych policzków, niewielkiego podbródka czy harmonijnej linii żuchwy. Możliwe jest także wyszczuplenie nosa. W celu takiego zauważalnego wysmuklenia twarzy wystarczy wykonać mało inwazyjny zabieg wolumetrii z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Nie są zatem konieczne inwazyjne zabiegi z wykorzystaniem skalpela, takie jak lifting twarzy.

Zabieg modelowania rysów i wyszczuplania twarzy kwasem hialuronowym sprowadza się do wprowadzania niewielkich objętości wypełniacza w określone obszary twarzy. Preparat wprowadzany jest przy pomocy cienkiej igły, zatem zabieg jest w minimalnym stopniu inwazyjny, nie pozostawia blizn ani ran wymagających długotrwałego gojenia. Procedura trwa zaledwie kilkanaście minut i nie wymaga specjalnego przygotowania. Brak jest także skomplikowanych zaleceń pozabiegowych – wystarczy jedynie pamiętać, aby zadbać o utrzymanie miejsc wkłucia w czystości, ograniczyć mimikę twarzy w pierwszych 48 godzinach po zabiegu oraz unikać narażenia na bardzo niskie lub wysokie temperatury.

Zabieg wolumetrii twarzy i optycznego jej wyszczuplenia można wykonać także z wykorzystaniem nici PDO. Są to specjalistyczne nici liftingujące, które wprowadzane są podskórnie przy pomocy cienkich igieł. Nici dają natychmiastowy efekt wymodelowania twarzy, a dodatkowo stymulują procesy syntezy włókien kolagenowych, przez co zapewniają długotrwały efekt odmłodzenia i ujędrnienia skóry.

Endermolift – całkowicie nieinwazyjne wyszczuplanie twarzy

Bardzo często zmiana owalu twarzy i dodanie rysom twarzy ciężkości jest konsekwencją obrzęków zlokalizowanych w tej okolicy. Zastój wody może wynikać z niewłaściwego krążenia limfy; wówczas produkty przemiany materii kumulują się w tkance podskórnej, nie są natomiast odprowadzane drogą naczyń limfatycznych. W takiej sytuacji obrzękowi twarzy i niekorzystnym zmianom w jej rysach może towarzyszyć pogorszenie kondycji skóry – utrata kolorytu, blasku, pojawienie się drobnych zmarszczek. W takiej sytuacji doskonałym zabiegiem wyszczuplającym twarz jest endermologia. Zabieg wykorzystuje technikę dogłębnego masażu, który działa jak drenaż limfatyczny, skutecznie pobudzając krążenie limfy. Taka mechaniczna stymulacja tkanek twarzy prowadzi do pobudzenia metabolizmu komórkowego, zwiększenia syntezy kolagenu i elastyny oraz nasilenia procesów lipolizy. Ostatecznie uzyskujemy efekt odmłodzenia i wysmuklenia twarzy.

Zabieg endermoliftu polega na wykonaniu masażu przy pomocy specjalistycznych głowic masujących generujących podciśnienie o kontrolowanej sile. Dzięki temu zasysany jest fałd skórny i wykonywany jest głęboki masaż skóry i tkanek podskórnych. Masaż trwa około 30 minut i może być powtarzany dwa razy w tygodniu. Dla uzyskania optymalnego efektu drenującego warto zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Poddając się zabiegowi endermologii twarzy zalecane jest wypijanie 2 – 2,5 litra wody dziennie.

Jak jeszcze wyszczuplić twarz?

Jeśli przyczyną niekorzystnego wyglądu twarzy jest miejscowa kumulacja tkanki tłuszczowej, wówczas można zdecydować się na zabieg lipolizy iniekcyjnej. Zabieg umożliwia usuwanie depozytów tkanki tłuszczowej z okolicy podbródka.  Zabieg polega na ostrzykiwaniu okolic twarzy, w których skumulowana jest tkanka tłuszczowa preparatem zawierającym fosfatydylocholinę. Pod wpływem tego związku dochodzi do uwolnienia kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej, co zapewnia lokalny efekt wyszczuplenia twarzy. Po zabiegu możliwe jest wystąpienie jedynie lekkiego zaczerwienienia i obrzęku, które samoistnie ustępują. Brak jest zatem konieczności rekonwalescencji po zabiegu. Dla uzyskania zadowalającego efektu wyszczuplenia twarzy może być konieczne wykonanie kilku zabiegów.

Radiofrekwencja mikroigłowa wyszczuplający lifting twarzy

to zabieg polegający na zaawansowanym odmładzaniu skóry. Kilkanaście igiełek nakłuwa skórę i emituje fale radiową, która podgrzewa tkankę do temperatury 60-7- stopni. Uzyskać można efekt liftingu określonych partii twarzy, przez co wygląda ona nie tylko młodziej, ale także smuklej. Efektywne pobudzenie syntezy włókien kolagenowych i resurfacing skóry możliwe jest dzięki jednoczesnemu nakłuwaniu skóry oraz emitowaniu fali radiowej w głąb skóry. Zarówno nakłuwanie cieniutkimi igiełkami, jak i efekt termiczny generowany przez falę radiową, pozwalają na wzmocnienie struktury włókien kolagenowych i wzmocnienie struktury skóry. Pobudzone zostają fizjologiczne procesy naprawcze, dlatego uzyskany efekt jest bardzo naturalny i nie ingeruje w niepożądany sposób w rysy twarzy.

Toksyna botulinowa na wyszczuplanie dolnych partii twarzy

Za masywny wygląd dolnych partii twarzy i poszerzenie twarzy na linii żuchwy odpowiada bruksizm. Jest to niekontrolowane zgrzytanie zębami, któremu towarzyszy zaciskanie szczęk. W konsekwencji może dojść do rozbudowy mięśni żuchwy. Wówczas idealnym zabiegiem jest toksyna botulinowa. Ostrzykiwanie mięśni żuchwy toksyną botulinową pozwala na ich rozluźnienie. Dzięki temu zredukowany zostaje problem zgrzytania zębami, a jednocześnie – rozluźniony mięsień zmniejsza swoją objętość. Pozwala to uzyskać efekt optycznego wyszczuplenia dolnych partii twarzy. Efekty pojedynczego zabiegu utrzymują się przez 3-6 miesięcy i po tym czasie można powtórzyć zabieg.