Tłuszcz na kolanach – jak się go pozbyć kiedy ćwiczenia nie działają?
Dieta odchudzająca i ćwiczenia pozwalają pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Niekiedy jednak na ciele pozostają depozyty tkanki tłuszczowej, które bardzo trudno jest zredukować. Mowa zwłaszcza o takich uciążliwych lokalizacjach jak okolica nad kolanem. Otłuszczone kolana wyglądają nieestetycznie i wpływają negatywnie na wygląd całych nóg. Fakt, iż tego defektu estetycznego nie można zazwyczaj pozbyć się przy pomocy ćwiczeń nie oznacza, że nie ma skutecznych metod walki z tłuszczem na kolanach. Z pomocą przychodzą profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, takie jak Accent Prime, Kriolipoliza, hifu czy lipoliza iniekcyjna.
Tłuszcz nad kolanami – przyczyny
Tłuszcz nad kolanami to dość częsta lokalizacja tkanki tłuszczowej, której bardzo trudno jest pozbyć się w tradycyjny sposób. Jest to lokalne otłuszczenie nie reagujące na ćwiczenia czy dietę, które powstaje w efekcie kumulowania się tłuszczu, a także powstawania w tej okolicy obrzęków. Obrzęki na nogach występują stosunkowo często, co wynika ze specyfiki krążenia krwi i limfy w tym obszarze ciała. Kolejną przyczyną powstawania otłuszczonych kolan jest wiotkość skóry w tej okolicy. Nadmiar luźnej skóry nad kolanami przypomina tkankę tłuszczową zgromadzoną w okolicy kolan.
Powstawaniu tłuszczowych poduszeczek przy kolanach czy luźnej skóry nad kolanami sprzyja m. in. siedzący tryb życia, praca biurowa czy brak regularnych ćwiczeń fizycznych. Kolejną przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja skóry – brak jej nawilżania i odżywiania, unikanie kosmetyków ujędrniających czy masaży, a także częste kąpiele w gorącej wodzie.
Częstą przyczyną nadmiaru luźnej skóry nad kolanami jest utrata wagi – odchudzaniu towarzyszyć może utrata elastyczności skóry i jej wiotkość. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy waga spada szybko, a skóra nie jest w tym czasie intensywnie pielęgnowana.
Problem kumulowania się tłuszczu nad kolanami i wiotkości skóry w tej okolicy jest ponadto naturalną konsekwencją upływającego czasu. Starzenie się skóry i zmniejszona synteza włókien kolagenowych, a także większa tendencja do odkładania się podskórnej tkanki tłuszczowej prowadzą do pogłębiania się nieestetycznego wyglądu kolan.
Tłuszcz na kolanach i luźna skóra w tej okolicy wpływają negatywnie na wygląd całych nóg. Nawet szczupłe nogi nie będą wyglądały atrakcyjnie, gdy nad kolanami pojawiają się takie defekty estetyczne. Na szczęście istnieją skuteczne metody na ich trwałe zredukowanie. Nie jest konieczne przeprowadzanie inwazyjnych i bolesnych procedur, wymagających rekonwalescencji i ograniczających czasowo ruchomość kolan. Jak zatem szybko i bezpiecznie wyszczuplić kolana? Zabiegi o największej skuteczności to Accent Prime, Krilipoliza czy Hifu.
Usuwanie tłuszczu z kolan zabiegiem Accent Prime
Accent Prime to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych zabiegów, wykorzystujących dwie technologie – fal radiowych oraz ultradźwięków. Dzięki takiej kombinacji możliwe jest jednoczesne spalanie tkanki tłuszczowej oraz ujędrnianie skóry. Pozwala to na kompleksowe zadbanie okolicy kolan i pozbycie się wszelkich defektów estetycznych. Przy pomocy jednej głowicy możliwe jest jednoczesne emitowanie zimnych i ciepłych ultradźwięków. Zimne fale ultradźwiękowe generują wibracje, które przyczyniają się do rozpadu błon komórek tłuszczowych, z kolei ciepłe ultradźwięki wywołują termiczny efekt kawitacji, czyli niszczenia komórek tłuszczowych. Z kolei fala radiowa podgrzewa włókna kolagenowe do temperatury 45 – 60 stopni. To prowadzi do obkurczania włókien i stymulowania fibroblastów do syntezy nowych włókien kolagenowych. Efektem zabiegu jest zatem redukcja tkanki tłuszczowej, a jednocześnie – ujędrnienie skóry i zwiększenie jej gęstości.
Zabieg Accent Prime na tłuszcz nad kolanami trwa kilkanaście minut i jest bezbolesny. Dzięki zaawansowanemu systemowi chłodzenia zwiększony jest komfort zabiegu podczas stosowania technologii fali radiowej, generującej efekt cieplny. Zabieg nie pozostawia żadnych widocznych śladów na powierzchni skóry, nie jest konieczna rekonwalescencja czy specjalne postępowanie pozabiegowe. Bezpośrednio po zabiegu można powrócić do codziennej aktywności. W zależności od stopnia zaawansowania problemu estetycznego w okolicy kolan, należy wykonać kilka zabiegów w odstępach dwutygodniowych.
Najważniejsze przeciwwskazania do zabiegu Accent Prime to ciąża i karmienie piersią, infekcje i stany zapalne skóry, choroby wątroby i nerek, przebyty zawał serca oraz nowotwory.
Pozbycie się tłuszczu z kolan kriolipolizą
Jak pozbyć się tłuszczu z wewnętrznej strony kolan? Wewnętrzna strona kolana jest wyjątkowo oporna na tradycyjne metody odchudzania, obejmujące dietę oraz ćwiczenia. Z taką miejscową kumulacją tkanki może sobie natomiast świetnie poradzić zabieg kriolipolizy. Polega on na selektywnym wymrażaniu komórek tłuszczowych i nie wymaga przerwania ciągłości skóry. Idealnie wyprofilowana głowica ochładza tłuszcz nad kolanami do temperatury -9 stopni. Taka temperatura osiągana jest bardzo szybko i utrzymywana przez cały czas trwania zabiegu. Znacznie skraca to czas trwania całej procedury i znacznie zwiększa jej skuteczność.
Pod wpływem niskich temperatur błony komórek tłuszczowych ulegają zniszczeniu, a zawartość adipocytów jest uwalniana. Kwasy tłuszczowe są następnie usuwane z miejsca zabiegowego drogą naczyń limfatycznych. Przez kilka tygodni po zabiegu kriolipolizy ma miejsce stopniowa degradacja komórek tłuszczowych. Jednocześnie – skóra ulega obkurczeniu, przez co można uzyskać nienaganny wygląd okolicy nad kolanami.
Kriolipoliza Clatuu to najnowocześniejszy zabieg tego typu oferowany na rynku. Umożliwia bezpieczne i szybkie wymodelowanie okolicy nad kolanami. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zredukowany zostaje dyskomfort towarzyszący wychładzaniu tkanki tłuszczowej. Liczba wymaganych zabiegów zależy m. in. od wielkości depozytów tkanki tłuszczowej. Pojedynczy zabieg pozwala pozbyć się około 30% tkanki tłuszczowej, dlatego bardzo często wystarczy jeden zabieg.
Zabieg Hifu na grube kolana
HIFU to zabieg wykorzystujący skoncentrowaną falę ultradźwiękową. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie całkowicie nieinwazyjnego liftingu, który bardzo skutecznie napina i ujędrnia skórę. Dlatego tego typu zabieg idealnie sprawdza się wówczas, gdy nad kolanami pojawia się luźna, wiotka skóra. Takiego defektu estetycznego nie można pozbyć się na dzięki ćwiczeniom czy masażom.
HIFU polega na przyłożeniu głowicy aparatury do miejsca zabiegowego. Emitowaniu fali ultradźwiękowej docierającej na określoną głębokość skóry towarzyszy podgrzanie tkanek do 60-70 stopni. Efektem takiego działania jest obkurczanie włókien kolagenowych oraz aktywowanie syntezy nowego kolagenu. Takim zaawansowanym procesom regeneracji skóry towarzyszy wzmocnienie jej struktury, przywrócenie jędrności i gładkości. Przebudowa skóry trwa jeszcze wiele tygodni po wykonaniu procedury. Wystarczy wykonanie jednego zabiegu, aby przywrócić nienaganny wygląd kolan, a efekty zabiegu utrzymują się przez kilka lat.
Wyszczuplanie kolan karboksyterapią
Karboksyterapia to zabieg ostrzykiwania tkanki podskórnej dwutlenkiem węgla, który w kontakcie z wodą przekształca się do kwasu węglowego. Karboksyterapia generuje szereg korzystnych efektów prowadzących do odchudzenia i ujędrnienia okolicy kolana. W efekcie zabiegu karboksyterapii dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych oraz powstawania nowych naczynek – a to przekłada się na lepsze odżywienie i dotlenienie skóry. W efekcie powstania lokalnego stanu zapalnego dochodzi do stymulowania syntezy włókien kolagenowych – a to oznacza bardziej jędrną i zagęszczoną skórę. Karboksyterapia służy także efektywnemu spalaniu tkanki tłuszczowej, gdyż wykonaniu zabiegu towarzyszy rozpad komórek tłuszczowych.
Tłuszczowe poduszeczki przy kolanach ostrzykiwane są dwutlenkiem węgla przy pomocy cieniutkiej igły, a nakłuciom towarzyszy dyskomfort w postaci uczucia rozpierania. Nie ma jednak konieczności znieczulenia skóry kremem. Po zabiegu skóra może być nieco obrzęknięta i zaczerwieniona; objawy te ustępują samoistnie. Cała terapia obejmuje serię kilku zabiegów powtarzanych co tydzień.
Przeciwwskazaniami do karboksyterapii są przede wszystkim ciąża i laktacja, infekcje skóry i stany zapalne, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory bądź niewyrównana cukrzyca.
Usuwanie tłuszczu z kolan zabiegiem lipolizą iniekcyjną
Tkankę tłuszczową skumulowaną nad kolanami można skutecznie redukować zabiegiem lipolizy iniekcyjnej. Zabieg ten sprowadza się do ostrzykiwania tkanki tłuszczowej preparatem zawierającym fosfatydylocholinę oraz deoksycholan sodu. Związki te oddziałują na błony komórek tłuszczowych, prowadząc do ich rozpadu i uwolnienia tłuszczu. Zabieg trwa kilkanaście minut i może być poprzedzony wykonaniem miejscowego znieczulenia. Po zabiegu w miejscach iniekcji może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk. Należy pamiętać o przyjmowaniu co najmniej 2 litrów wody dziennie, co ułatwia usuwanie z organizmu kwasów tłuszczowych, które uwolnione zostały z komórek tłuszczowych.
Tak jak w przypadku pozostałych zabiegów na tłuszcz nad kolanami, także lipolizę iniekcyjną warto powtórzyć. Ilość zabiegów uzależniona jest od wielkości depozytów tkanki tłuszczowej. Niekiedy jednak wystarczy jeden zabieg.
Przeciwwskazaniem do wykonania lipolizy iniekcyjnej jest stany zapalne skóry, choroby wątroby i nerek, ciąża i laktacja, cukrzyca, padaczka, schorzenia autoimmunologiczne oraz zaburzenia krzepnięcia krwi.
Endermologia na cellulit nad kolanami
Godnym polecenia zabiegiem jest endermologia, czyli specjalistyczny masaż skóry i tkanki podskórnej, który wykonywany jest przy użyciu unikatowej głowicy. Głowica wyposażona jest w rolki masujące, zasysające skórę dzięki efektowi podciśnienia. Masaż endermologiczny przynosi szereg korzyści w postaci stymulowania syntezy włókien kolagenowych, intensyfikowania procesów spalania tkanki tłuszczowej, a także usprawnienia krążenia krwi i limfy. Dzięki temu możliwe jest ujędrnienie wiotkiej skóry, a także redukowanie obrzęków czy depozytów tłuszczu. Zabieg endermologii wykonujemy samodzielnie, a także w ramach terapii łącznej z omówionymi uprzednio zabiegami. Wówczas usprawnia on pozbywanie się uwolnionych z komórek tłuszczowych cząsteczek tłuszczu.
Endermologia to zabieg całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny, który może wykonać nawet dwa razy w tygodniu. W celu zwiększenia efektywności zabiegu należy pamiętać o zaleceniach pozabiegowych. Najważniejsze z nich to przyjmowanie dwóch litrów płynów dziennie, a także regularne wykonywanie ćwiczeń na szczupłe kolana.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu endermologii są przede wszystkim infekcje i stany zapalne skóry, zapalenie żył, skłonność do powstawania żylaków czy aktywna choroba nowotworowa.