Skleroterapia, laser czy chirurgiczne usuwanie żylaków?

data publikacji:
data aktualizacji:

żylaki na nogachZmiany naczyniowe na nogach mogą dotyczyć zarówno osób młodych, jak i w podeszłym wieku. Powszechne występowanie zmian naczyniowych wynika z ich różnorodności – mowa bowiem zarówno o niewielkich pajączkach, ale także bardziej rozległych teleangiektazjach czy żylakach. W przypadku pojawienia się pękających naczynek na nogach, domowe sposoby nie zawsze okazują się być skuteczne. Stosowanie kremów na naczynka czy preparatów doustnych pomaga co prawda uszczelnić ściany naczynek krwionośnych, jednak nie przyczyni się do usuwania już powstałych zmian. Ponadto takie domowe metody nie zawsze sprawdzają się w profilaktyce powstawania kolejnych naczynek i pogłębiania się już istniejących naczynek. Najlepiej jest usunąć poszerzone naczynka na nogach w gabinecie medycyny estetycznej. Do wyboru mamy metody mniej i bardziej inwazyjne, sprowadzające się do oddziaływania mechanicznego, chemicznego lub termicznego na naczynia. Którą z tych metod wybrać? Wszystko zależy od rozległości zmian naczyniowych na nogach oraz głębokości, na której zmiany te są zlokalizowane.

Chirurgiczne usuwanie żylaków

Żylaki to rozległe zmiany naczyniowe, wskazujące na obecność przewlekłej choroby żylnej. Przyjmują one postać poszerzonych, wydłużonych żył o krętym przebiegu. Żylaki zauważalne są pod powierzchnią skóry jako sinawe, miękkie uwypuklenia. Żylakom najczęściej towarzyszy ból nóg, uczucie ciężkości i obrzęki. Wraz z rozwojem coraz rozleglejszych żylaków wzrasta ryzyko powstania groźnych dla zdrowia powikłań, takich jak zapalenie żył powierzchniowych bądź zapalenie żył głębokich, czyli zakrzepica żylna. Żylaki nie stanowią zatem problemu wyłącznie estetycznego – i dlatego konieczne jest ich usuwanie.

Rozległe zmiany naczyniowe muszą być usunięte chirurgicznie. Operacyjne leczenie żylaków, czyli flebektomia polega na wycięciu niewydolnej żyły piszczelowej i żylaków. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, przewodowym lub ogólnym. Pierwszym etapem zabiegu jest wykonanie nacięcia w pachwinie, gdzie żyła odpiszczelowa uchodzi (wpada) do żył głębokich. Naczynie przecina się i podwiązuje koniec od strony żył głębokich. Następnie wykonuje się drugie nacięcie skóry ponad żyłą (w zależności od rozległości zmian: albo w okolicy kolana, albo w okolicy kostki). Do żyły wprowadza się długą metalową sondę i za jej pomocą wyciąga się żyłę – ten etap zabiegu określany jest mianem strippingu. Żylaki usuwane są natomiast a drodze nacięcia skóry i usunięcia ich specjalnymi haczykami i szczypczykami.

Modyfikacją klasycznej metody chirurgicznego usuwania żylaków jest laserowe leczenie żylaków. Nie należy mylić go z przezskórnym usuwaniem teleangiektazji na nogach. Laserowe usuwanie żylaków polega na wprowadzeniu światłowodu o grubości 1 mm do światła żyły odpiszczelowej; emitowana przez światłowód wiązka laserowa prowadzi do obkurczenia światła naczynia. Uzupełnieniem laserowego zamknięcia żyły odpiszczelowej powinno być usuwanie żylaków zabiegiem miniflebektomii lub skleroterapii. Metoda laserowego usuwania rozległych zmian naczyniowych jest mniej inwazyjna niż metoda chirurgiczna, wiąże się ze znacznie krótszym okresem rekonwalescencji oraz znikomym ryzykiem wystąpienia powikłań. Ponadto dzięki takiej metodzie uniknąć można powstania blizn.

Leczenie żylaków – skleroterapia

Skleroterapia to metoda leczenia żylaków o minimalnej inwazyjności, wyróżniająca się wysoką skutecznością oraz  bezpieczeństwem. Celem skleroterapii jest zredukowanie lub całkowite zlikwidowanie przepływu krwi przez zmienione chorobowo naczynie krwionośne. Zabieg sprowadza się do wprowadzenia do światła naczynia krwionośnego substancji obkurczającej naczynie, w którym następnie rozwija się stan zapalny prowadzący do niedrożności naczynia i jego wchłonięcia. Wprowadzenie substancji obkurczającej odbywa się przy pomocy cieniutkiej igły, nie ma zatem potrzeby nacinania skóry czy stosowania znieczulenia. Poza tymi zaletami skleroterapii, wymienić należy ponadto wysoką skuteczność metody i możliwość uzyskania całkowitego wyleczenia. Należy jednak pamiętać, że niekiedy konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu skleroterapii w odstępach około 3 tygodni.  Zabieg powinien być poprzedzony badaniem dopplerowskim USG. Cała procedura trwa kilkanaście minut, a po zabiegu mogą pojawić się przejściowe zasinienia, przebarwienia czy umiarkowana bolesność naczynia żylnego.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu skleroterapii?

Zabieg skleroterapii doskonale sprawdza się jako uzupełnienie zabiegu chirurgicznego bądź laserowego usuwania żylaków. Skleroterapia umożliwia ponadto usuwanie teleangiektazji drobnych żylaków kończyn dolnych; naczynia poddawane zabiegowi nie powinny mieć średnicy przekraczającej 8 mm, gdyż wówczas preparat obkurczający naczynie może przemieścić się do żył głębokich. Natomiast w przypadku zbyt małych naczynek niemożliwe może być skuteczne wkłucie się do światła naczynia. Skleroterapia stosowana jest w leczeniu wrzodziejących zmian żylnych, gdy niewskazane jest leczenie chirurgiczne – obecność otwartych ran stwarza bowiem wysokie ryzyko infekcji.

 

Jak postępować po zabiegu usuwania żylaków?

Po wykonaniu zabiegu skleroterapii konieczne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Ma to na celu usprawnienie procesu gojenia się okolicy zabiegowej. Najważniejsze zalecenia po zabiegu skleroterapii to:

– założenie opatrunku uciskowego bezpośrednio po zabiegu i noszenie go przez co najmniej 5 – 7 dni. Potem przez miesiąc zalecamy noszenie rajstop uciskowych. Przez pierwszy tydzień rajstopy uciskowe powinny być noszone całodobowo, a potem – przez 12 godzin na dobę

– spacerowanie po zabiegu przez około pół godziny – godzinę

– unikanie długotrwałego stania czy przebywania w jednej pozycji

– unikanie gorących kąpieli czy intensywnego wysiłku fizycznego.

 

Laserowe usuwanie pajączków na nogach

Zmiany naczyniowe na nogach to nie tylko widoczne pod skórą żylaki, ale także drobne popękane naczynka krwionośne. W celu usuwania pajączków i drobnych, powierzchniowych żylaków można zastosować całkowicie nieinwazyjną metodę z wykorzystaniem lasera Nd: Yag. Laserowe zamykanie naczynek na nogach to ponadto doskonałe uzupełnienie zabiegu skleroterapii, po wykonaniu którego pozostają zazwyczaj niewielkie naczynka wymagające usunięcia. Laser emituje wiązkę światła o długości 1064 nm, która pochłaniana jest przez hemoglobinę, czyli barwnik krwi. Dzięki temu dochodzi do selektywnego zjawiska fototermolizy, prowadzącego do obkurczenia ścian naczyń krwionośnych i ich zaniku. Zabieg jest bezbolesny, trwa kilka – kilkanaście minut i polega na przyłożeniu głowicy lasera do powierzchni skóry.

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się przejściowy obrzęk lub zaczerwienienie, a po zabiegu nie jest konieczna rekonwalescencja. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie serii 2 – 3 zabiegów, powtarzanych co 4 – 6 tygodni. Po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce, korzystania z sauny i basenu oraz intensywnego uprawiania sportu.