Rumień na twarzy – maskować makijażem czy usunąć?

data publikacji:
data aktualizacji:

rumień na twarzyRumień na twarzy to dość częsta i uciążliwa przypadłość, która w niczym nie przypomina uroczego zarumienienia policzków, tak mile widzianego u kobiet. Rumień to nadmierne, rozległe zaczerwienienie skóry powstałe na skutek poszerzenia naczyń krwionośnych. Pojawia się on znienacka i ma tendencję do nawrotów. Samo maskowanie problemu makijażem nie wystarczy. Po pierwsze zabieg taki nie zamaskuje rozległego zaczerwienienia twarzy, a po drugie – to działanie doraźne, nie eliminujące istoty problemu. Skuteczne usuwanie rumienia jest jednak możliwe – wystarczy wykorzystać laser Dye VL.

Rumień na twarzy – przyczyny powstawania

Rumień na twarzy wygląda na pierwszy rzut oka jak jednolite, rozlane rumieńce. W rzeczywistości jest to jednak gęsta siateczka poszerzonych naczyń krwionośnych, które są widoczne jedynie z bliska. Przyczyn powstania rumienia może być wiele. Niekiedy powstawanie rumienia na twarzy uwarunkowane jest predyspozycjami genetycznymi. Nadwrażliwość naczynek na działanie rozmaitych bodźców jest cechą charakterystyczną cery naczynkowej, zatem posiadacze tego typu skóry są bardziej narażeni na powstanie rumienia, a także trądziku różowatego. A czynniki stanowiące impuls do pojawienia się rumienia to:

  • stres i silne emocje
  • zmiana temperatury otoczenia
  • spożywanie gorących i ostrych przypraw
  • spożywanie alkoholu
  • infekcje
  • stosowanie niektórych leków

Nie zawsze możliwe jest wyeliminowanie tych czynników, zatem pojawianie się rumienia jest nieuniknione. A stosowanie kosmetyków do cery naczynkowej nie usunie problemu. Owszem – kosmetyki tego typu uelastycznią i uszczelnią ścianki naczyń krwionośnych, ograniczając ich pękanie i powstawanie teleangiektazji. Jednak trwałe usuwanie rumienia zapewnić mogą jedynie zabiegi laseroterapii.

Jak usunąć rumień na twarzy?

W gabinecie medycyny estetycznej wykonywany jest zabieg, który umożliwia skuteczne usuwanie rumienia. Mowa o zabiegu laserowym, który trwale usuwa rozszerzone naczynka odpowiedzialne za powstanie rumienia. Laserowe zamykanie naczynek polega na poddaniu skóry działania lasera emitującego wiązkę światła, która pochłaniana jest przez hemoglobinę krwinek czerwonych, które wraz z krwią przepływają przez naczynka. Zabieg daje efekt obkurczenia i obumarcia ścian naczyń krwionośnych. Dzięki temu możliwe jest skuteczne usuwanie rumienia. Kiedy efekty usuwanie rumienia są zauważalne? Najczęściej polecamy wykonanie serii 3 – 5 zabiegów powtarzanych co 30 dni. Pierwsze efekt są zauważalne od razu po zabiegu.

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania rumienia?

Usuwanie rumienia laserem trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Jeśli wykorzystany zostanie najnowszy laser Alma Harmony Dye VL, wówczas zabieg może być wykonany nawet na wrażliwej skórze. Po wykonaniu laserowego usuwania rumienia na skórze pojawić może się lekkie zaczerwienienie i obrzęk, które ustępują samoistnie po kilku dniach. W tym okresie należy unikać podrażnień skóry i ekspozycji na słońce.

Wykonanie serii zabiegów laserowych umożliwia pozbycie się rumienia, jednak u osób z tendencją do poszerzenia naczynek problem może powracać. Ponadto przeoczenie niewidocznego gołym okiem naczynka sprawi, że naczynko to z czasem może ulec rozszerzeniu. Warto więc stosować odpowiednią pielęgnację i obserwować skórę – a gdy znów pojawi się nieestetyczne zaczerwienienie na twarzy, dobrze jest ponownie odwiedzić gabinet medycyny estetycznej.