fbpx

Przebarwienia hormonalne

przebarwienia hormonalne

Jak z nimi walczyć?

Przebarwienia skórne to zaburzenia barwnikowe, u podłoża których leży nasilona produkcja barwnika skóry – melaniny. W prawidłowo funkcjonujących melanocytach, czyli komórkach skóry syntetyzujących barwnik, powstają umiarkowane ilości melaniny. Barwnik ten odpowiedzialny jest za indywidualny odcień karnacji. Gdy pod wpływem działania rozmaitych czynników dochodzi do nadmiernej produkcji melaniny – wówczas na skórze widoczne są miejscowe zaciemnienia. Jednym z czynników mogą być zaburzenia hormonalne, a powstałe wówczas znamiona barwnikowe określane są jako przebarwienia hormonalne. Jakie hormony powodują przebarwienia? I czy można usunąć te zmiany skórne?

Kiedy powstają przebarwienia hormonalne?

Hormony oddziałują na cały nasz organizm – także na funkcjonowanie i wygląd skóry. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą przyczynić się do powstania nieestetycznych zmian barwnikowych na skórze. Przebarwienia hormonalne występują przede wszystkim u kobiet, rzadziej zauważalne są hormonalne plamy na twarzy u mężczyzn. Problem przebarwień hormonalnych na skórze dotyczy około 30% kobiet po 30 roku życia i aż 90% kobiet po 50 roku życia.
Najczęściej przebarwienia hormonalne są konsekwencją zaburzeń poziomu hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. Z tego względu powstanie przebarwień hormonalnych bardzo często towarzyszy ciąży bądź menopauzie. Kolejne przyczyny powstawania plam na skórze to:
– stany zapalne jajników i jajowodów
– zespół policystycznych jajników PCOS
– stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub jej odstawienie
– zaburzenia miesiączkowania
Ponadto zmiany przebarwieniowe na skórze mogą towarzyszyć zaburzeniom pracy tarczycy lub nadnerczy.

Jak rozpoznać przebarwienia hormonalne?

Przebarwienia hormonalne na skórze najczęściej przyjmują postać ostudy (melanodermii). Najczęstsza ich lokalizacja to twarz – wówczas przebarwienia występują przede wszystkim w centralnej części twarzy, a zatem w obrębie czoła, nosa, policzków i brody. Rzadziej zauważyć można je po bokach twarzy. Inne możliwe lokalizacje przebarwień hormonalnych to przebarwienia na rękach, a także szyja, kark czy dekolt.
Przebarwienia hormonalne mogą przyjmować postać jaśniejszych lub ciemniejszych plam o rozmytych krawędziach i nieregularnym kształcie. Zmiany rozmieszczone są symetrycznie i zazwyczaj mają umiarkowaną wielkość.
Rozpoznanie przebarwień hormonalnych zazwyczaj nie stanowi problemu – wystarczy szczegółowy wywiad lekarski oraz badanie dermatologiczne. Rzadko konieczna jest bardziej szczegółowa diagnostyka, np. wykonanie badań hormonalnych. Przebarwienia hormonalne nie stanowią problemu zdrowotnego, nie mają charakteru zapalnego; postrzegane są jednak jako istotny problem natury estetycznej. Zmiany te mają bowiem charakter nawrotowy, a szczególnie narażone na ich ponowne pojawienie się są osoby eksponujące skórę na działanie promieni słonecznych. Ponadto problematyczna okazuje się być lokalizacja zmian przebarwieniowych – najczęściej pojawiają się one bowiem na odsłoniętych obszarach ciała, takich jak twarz czy dłonie.

Jak usunąć przebarwienia hormonalnych na twarzy?

Przebarwienia na tle hormonalnym jest sporym wyzwaniem. Terapia obejmuje m. in. profesjonalne zabiegi kosmetologiczne i medycyny estetycznej. W przypadku powierzchniowych przebarwień hormonalnych zastosować można preparaty odbarwiające i złuszczające. Natomiast w przypadku zmian zlokalizowanych w głębszych warstwach skóry zalecane jest wykorzystanie zaawansowanych zabiegów złuszczających, takich jak:
– mikrodermabrazja
– peelingi chemiczne
– laseroterapia
W przypadku wielu rodzajów przebarwień takie zabiegi jak peelingi medyczne, mikrodermabrazja czy laser Alma Harmony przynoszą doskonałe rezultaty, jednak w przypadku przebarwień hormonalnych zabiegi te mogą wymagać powtarzania oraz łączenia. Nawet jeśli zabieg usuwania przebarwień hormonalnych zakończy się powodzeniem, zmiany te mają tendencję do nawrotów. Wówczas zasadne jest wdrożenie leczenia endokrynologicznego, zaś zabiegi usuwające przebarwienia mogą pełnić rolę pomocniczą, uzupełniając terapię hormonalną

Zobacz również:

Usuwanie przebarwień

usuwanie przebarwieńPrzebarwienia skórne to plamy na skórze, najczęściej o barwie brązowej, które mogą powstać pod wpływem działania promieni UV, miejscowych stanów zapalnych skóry czy zaburzeń hormonalnych. Szczególnie kłopotliwe są przebarwienia na twarzy czy dłoniach, a zatem w widocznych partiach skóry. Medycyna estetyczna umożliwia skuteczne usuwanie przebarwień skóry – plam soczewicowatych, przebarwień potrądzikowych czy przebarwień posłonecznych.

Usuwanie przebarwień

Skuteczne usuwanie przebarwień powinno koncentrować się na usuwaniu nadmierne skumulowanego w skórze barwnika – melaniny. Wiele osób zastanawiając się, co na przebarwienia działa najlepiej, sięga po maści czy kremy rozjaśniające. Zazwyczaj jednak stosowanie tego typu kosmetyków na przebarwienia nie przynosi zadowalającego efektu. Bardzo skuteczne okazują się natomiast profesjonalne metody usuwania przebarwień w gabinecie medycyny estetycznej. Co na przebarwienia oferują kliniki urody? Skutecznym sposobem usuwania przebarwień skóry o rozmaitym charakterze jest laseroterapia. Inną metodą usuwania przebarwień jest złuszczanie skóry peelingami medycznymi lub mikrodermabrazją diamentową. Tego typu metody są bezpieczne i dają szybko zauważalne efekty – zazwyczaj wystarczy kilka krótkich zabiegów, aby skóra odzyskała zdrowy koloryt.
W skrócie
Cena: od 200 pln
Czas trwania zabiegu: 30-60 min
Znieczulenie: nie
Wymagana seria: 3-6 zabiegów
Zdolność do pracy: tak

Usuwanie przebarwień po trądziku

Przebarwienia potrądzikowe powstają na skutek towarzyszących trądzikowi zmian zapalnych skóry. Nierzadko występują razem z bliznami potrądzikowymi, które są bliznami o charakterze zanikowym. Najskuteczniejszą terapią gwarantującą usuwanie przebarwień po trądziku jest laseroterapia. Doskonałe efekty przynosi terapia skojarzona dwoma typami lasera – Dye VL oraz iPIXEL. Laser Dye VL emituje wiązkę lasera o długości 500 – 600 nm; światło to pochłaniane jest przez melaninę, która ulega rozpadowi i usunięciu z organizmu. Z kolei laser iPIXEL to laser emitujący wiele mikrowiązek, które prowadzą do powstania mikrourazów termalnych. Ich gojeniu się towarzyszy przebudowa skóry, redukcja niewielkich blizn potrądzikowych oraz wygładzenie skóry.

Zabiegi na przebarwienia – kwasy na przebarwienia i usuwanie przebarwień laserem

Przebarwienia posłoneczne i przebarwienia soczewicowate mogą być z powodzeniem usuwane przy pomocy lasera lub peelingów medycznych. Specjalistyczne peelingi z wykorzystaniem kwasów umożliwiają złuszczanie skóry, co redukuje przebarwienia i wygładza skórę. Najskuteczniejszy kwas na przebarwienia to kwas ferulowy i kwas migdałowy. Skuteczność peelingów medycznych jest znacznie wyższa niż peelingów drogeryjnych wykonywanych w domowym zaciszu. Z racji efektywnego oddziaływania na skórę, kwasy na przebarwienia powinny być wykonywane wyłącznie przez doświadczonego kosmetologa. Z wykorzystaniem peelingów chemicznych możliwe jest usuwanie przebarwień na twarzy, dłoniach, dekolcie i szyi. Wykonanie serii kilku zabiegów zapewni efekt gładkiej, rozjaśnionej i odmłodzonej skóry. Usuwanie przebarwień na twarzy oraz skórze w innych lokalizacjach ciała możliwe jest także dzięki zabiegom laserowym. Laserowe usuwanie przebarwień wymaga najczęściej kilku zabiegów i umożliwia jednoczesne odmłodzenie skóry czy usuwanie zmian naczyniowych. Laser na przebarwienia emituje wiązkę światła, która pochłaniana jest selektywnie przez melaninę, czyli barwnik tworzący przebarwienia. Dzięki takiemu selektywnemu działaniu prawidłowe komórki nie są poddawane działaniu lasera, co minimalizuje ryzyko poparzeń. Ponadto możliwe jest redukowanie innych oznak fotostarzenia, takich jak niewielkie zmarszczki, naczynka, rozszerzone pory skórne czy rumień.

Usuwanie piegów

Piegi to plamy barwnikowe o niewielkiej średnicy oraz barwie od żółtej do ciemnobrunatnej. Ich główna lokalizacja to odsłonięte partie skóry – twarz, dekolt, dłonie i ramiona. Niektórzy traktują piegi jako uroczy akcent dodający urody, inni – jako niechciany defekt estetyczny. Ci drudzy poszukują sposobów na usuwanie piegów. Na pewno niepolecaną metodą są domowe sposoby na piegi i przebarwienia, gdyż ich skuteczność jest znikoma. Jeśli decydujemy się na usuwanie piegów, domowe sposoby powinny ograniczyć się do unikania ekspozycji na słońce oraz stosowanie kremów z filtrami UV oraz substancjami o działaniu antyoksydacyjnym. Takie postępowanie minimalizuje powstawanie kolejnych piegów, jednak nie umożliwi usuwanie przebarwień już istniejących. Jedyną metodą na pozbycie się piegów, zapewniającą szybki efekt zauważalny już po pierwszym zabiegu jest usuwanie piegów w gabinecie medycyny estetycznej i kosmetologii. Najbardziej polecanym zabiegiem jest laserowe usuwanie piegów. Ten profesjonalny zabieg polega na kierowaniu wiązki lasera na obszar skóry pokryty piegami, co prowadzi do efektu termicznego w komórkach zawierających skumulowaną melaninę. Barwnik ulega rozpadowi, a piegi zanikają. Zabieg usuwania przebarwień (piegów) laserem jest bezpieczny i bezbolesny, nie wymaga rekonwalescencji. Zazwyczaj wystarcza wykonanie serii kilku zabiegów w odstępach 3 – 6 tygodni. Inne zabiegi redukujące widoczność piegów to mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie wierzchnich warstw skóry, a także peelingi chemiczne. Kwasy wybielające piegi to m. in. kwas azelainowy, kwas fitowy, kwas migdałowy oraz kwas kojowy. Takie peelingi medyczne na przebarwienia dają efekt ich rozjaśnienia i zredukowania ich widoczności. Zarówno złuszczanie skóry mikrodermabrazją, jak i peelingami w celu usuwania piegów powinno być powtórzone. Dla uzyskania zadowalającego efektu wystarczy wykonać kilka zabiegów w odstępach 2 – 3 tygodni.

Przebarwienia skórne to plamy na skórze, najczęściej o barwie brązowej, które mogą powstać pod wpływem działania promieni UV, miejscowych stanów zapalnych skóry czy zaburzeń hormonalnych. Szczególnie kłopotliwe są przebarwienia na twarzy czy dłoniach, a zatem w widocznych partiach skóry. Medycyna...

Zobacz więcej

Laserowe Zamykanie Naczynek i Usuwanie Przebarwień Kraków

laserowe usuwanie przebarwien i zamykanie naczynek

Rozszerzone naczynka czy przebarwienia na twarzy szyi i dekolcie to dla wielu z nas duży problem estetyczny. Dlaczego warto wybrać laserowe zamykanie naczynek oraz laserowe usuwanie przebarwień? Odpowiedź jest bardzo prosta. Innowacyjna technologia platformy Alma Harmony XL Pro Dye-VL poradzi...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Dr Karolina Jurska

Lekarz dermatolog, trycholog, specjalista medycyny estetycznej

Karolina Jurska- Dermatolog i trycholog, ekspert medycyny estetycznej, członek polskiego towarzystwa medycyny estetycznej i anti-aging wykładowca Akademicki

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję