Ostuda – przebarwienia występujące tylko u kobiet
Przebarwienia pojawiają się na skórze dość często i dotyczyć mogą osób w każdym wieku, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Specyficznym rodzajem przebarwień jest ostuda – zmiana skórna występująca tylko u kobiet i związana przede wszystkim z występowaniem zaburzeń hormonalnych. Są to przebarwienia o charakterze przewlekłym, które mogą pojawić się w dłuższym okresie czasu. Ich usuwanie jest oczywiście możliwe – konieczne jest jednak wykorzystanie w tym celu profesjonalnych zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej.
Ostuda – przyczyny powstawania
Ostuda (melasma) to plamy na skórze, które mogą być dość rozległe i przyjmują nieregularne kształty. Są dość dobre odgraniczone od otoczenia i mogą występować na obszarze całej twarzy: na czole, podbródku, policzkach. Nierzadko ostuda może pojawić się także na innych odsłoniętych obszarach skóry.
Kiedy pojawia się ostuda? Przyczyny powstania tego typu plam skórnych sprowadzają się do nadmiernej ekspozycji na słońce oraz zadziałania dodatkowych czynników, takich jak:
– zaburzenia hormonalne dotyczące żeńskich hormonów płciowych; zmiany poziomu estrogenów towarzyszą np. ciąży, stąd częste występowanie ostudy ciężarnych; ale ostuda po ciąży to nie jedyna postać tej zmiany skórnej, gdyż ostuda hormonalna może towarzyszyć także menopauzie, guzom jajnika czy stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej
– stosowanie niektórych leków, zwiększających wrażliwość skóry na działanie promieniowania UV (chlorpromazyna, fenytoina)
– używanie kosmetyków ze składnikami fotouczulającymi (np. olejkiem z bergamotki).
Ostuda – jak się pozbyć tych przebarwień?
Kobiety dotknięte problemem ostudy nierzadko próbują samodzielnie poradzić sobie z tymi zmianami skórnymi. Domowe metody walki z ostuda obejmują głównie stosowanie kosmetyków o działaniu rozjaśniającym, głównie peelingów i kremów. Niektórzy sięgają także po własnoręcznie przygotowane receptury – maseczki z sokiem z cytryny, sokiem z ogórka, papki z sody oczyszczonej czy aloesu. Takie działania okazują się jednak najczęściej nieskuteczne.
Jedyną sprawdzoną metodą usuwania ostudy są profesjonalne zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej. Bez wątpienia najskuteczniejszym z nich jest laser, umożliwiający usuwanie nawet głębokich przebarwień. Natomiast w przypadku ostudy naskórkowej, czyli zlokalizowanej w powierzchniowych warstwach skóry można zastosować takie zabiegi jak peelingi chemiczne oraz mikrodermabrazję. Tego typu zabiegi sprowadzają się do złuszczania kolejnych warstw skóry, w których występuje skumulowany miejscowo barwnik skóry – melanina.
Laserowe usuwanie ustudy
Laserowe usuwanie przebarwień polega na poddaniu przebarwień działaniu lasera, który emituje wiązkę światła pochłanianą przez melaninę. Ten barwnik skóry ulega wówczas rozpadowi, a ostuda znika. Szczególnie polecane jest wykorzystanie najnowocześniejszych laserów, takich jak Dye VL, które umożliwiają bardzo precyzyjne działanie. Tego typu lasery wyróżniają się bardzo skutecznym działaniem, krótkim czasem trwania zabiegu oraz wysokim bezpieczeństwem stosowania. Bezpieczeństwo i skuteczność działania lasera wynikają z emitowania wiązki lasera na tyle silnej, aby usunąć skutecznie depozyty melaniny w skórze. Gdy laser zadziała ze zbyt niską mocą – wówczas ostuda nie zostanie usunięta, zaś zbyt duża moc działania lasera może generować pogłębienie się przebarwień oraz pojawienie się poparzeń skóry.
Na każdym etapie leczenia ostudy, a także w ramach profilaktyki tych zmian skórnych niezwykle ważne jest stosowanie odpowiedniej ochrony UV. Zaleca się stosowanie filtra UV SPF 50+, gdyż to jest najlepszy sposób zapobiegania powstaniu kolejnym plam na skórze.