fbpx

Melasma – jak usunąć te trudne przebarwienia skórne?

melasma

Przebarwienia to płaskie ciemne plamy na skórze, będące efektem nadmiernej produkcji melaniny w komórkach skóry. Podstawową przyczyną ich powstawania jest nadmierna ekspozycja na słońce, choć mogą mieć one także charakter pozapalny, polekowy, wrodzony czy generowany chorobami wątroby i zaburzeniami hormonalnymi. Szczególnym rodzajem zmian skórnych jest melasma, czyli przebarwienia skórne związane z nadmierną syntezą melaniny w obszarach skóry nadmiernie eksponowanych na słońce.

Czym jest melasma?

Melasma to zmiana skórna powstała na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce. W skórze znajdują się melanocyty, których rolą jest synteza melaniny – barwnika skóry. Odpowiada on za odcień karnacji, a w przypadku ekspozycji na słońce – ochronę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Ochrona ta sprowadza się do pojawienia się opalenizny, czyli ciemniejszego odcienia skóry. Niekiedy jednak dochodzi do miejscowej nadprodukcji melaniny, a także jej nierównomiernej dystrybucji. Jednym z najistotniejszych czynników sprzyjających nierównomiernej nadprodukcji melaniny są zaburzenia hormonalne związane ze zwiększonym stężeniem żeńskich hormonów płciowych. Ma to miejsce podczas ciąży, w przebiegu menopauzy, podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. To dlatego na rozwój melasmy narażone są niemal wyłącznie kobiety w okresie rozrodczym. Występowanie melasmy u mężczyzn jest bardzo rzadkie.

Jak wygląda melasma? Ta zmiana barwnikowa przyjmuje postać plam o nieregularnym kształcie, przybierających barwę od jasnobrązowej do ciemnobrązowej. Melasma pojawia się na odsłoniętych obszarach skóry, eksponowanych na promieniowanie słoneczne. Często można zaobserwować melasmę na twarzy i dłoniach, niekiedy pojawia się także melasma na nogach.

Melasma – jak się pozbyć tych zmian skórnych?

Istnieje kilka profesjonalnych zabiegów, które umożliwiają pozbycie się melasmy – laser, mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne. Wybór metody determinowany jest głębokością melasmy. Melasma epidermalna, obejmująca naskórek może być usuwana przy pomocy złuszczania skóry peelingami oraz mikrodermabrazją. Złuszczanie skóry przy pomocy peelingów medycznych (głównie z kwasem azelainowym, kwasem kojowym lub retinoidami) czy mikrodermabrazji wymaga wykonania serii kilku zabiegów, z których każdy zapewnia stopniowe rozjaśnienie zmian skórnych. Z kolei melasma dermalna obejmuje skórę właściwą – i ta postać melasmy jest trudniejsza do usunięcia. Takie głębokie przebarwienia wymagają zastosowania lasera bądź zabiegu fotoodmładzania.

Zasada działania lasera na zmiany barwnikowe opiera się o wybiórczą fototermolizę- emitowane światło o określonej długości fali jest absorbowane przez komórki barwnikowe, a następnie generowane impulsy cieplne generują destrukcję komórek docelowych, z oszczędzeniem struktur otaczających. Efektem jest bezpieczne i precyzyjne usuwanie zmian hiperpigmentacyjnych.

Na zabieg z użyciem lasera powinniśmy się udać wyłącznie do renomowanego gabinetu medycyny estetycznej, gdzie zostanie określony typ przebarwień, a następnie sposób ich leczenia. Zabieg laserem wymaga od przeprowadzającego go lekarza dużej wiedzy i rozsądnego działania. Zbyt delikatne potraktowanie zmian przebarwieniowych nie przyniesie pożądanych efektów leczniczych. Podobnie chęć szybkiego usunięcia zmian już pojedynczym zabiegiem i zbyt intensywne usuwanie przebarwień- po początkowej poprawie, skóra zacznie bronić się przed zbyt intensywnym impulsem i nastąpi stymulacja melanocytów, grożąca nawrotem przebarwień. Skuteczną metodą może się okazać również Cosmelan lub Dermamelan (na grubsze skóry)

Fotoodmładzanie kontra melasma

Starzenie się skóry to proces nieunikniony, którego przebieg przyspieszany jest działaniem czynników zewnętrznych, zwłaszcza promieniowania UV. Promieniowanie słoneczne jest przyczyną ponad 90% objawów starzenia się skóry. Pierwsza grupa zmian starzeniowych obejmuje plamy barwnikowe, piegi oraz zmiany naczyniowe- rozszerzone naczynka i rumień. Grupę drugą stanowią zmiany strukturalne skóry i naskórka- zmarszczki i rozszerzone pory. Fotoodmładzanie skóry to minimalizowanie wymienionych oznak starzenia skóry, z wykorzystaniem pulsacyjnego światła o odpowiedniej długości fali. Energia cieplna pochodząca z pochłoniętego promieniowania niszczy komórki z nadmiarem barwnika lub pochłaniana jest przez hemoglobinę i obkurcza naczynia krwionośne- w ten sposób usuwane są przebarwienia lub rozszerzone naczynia krwionośne.

Zabiegi fotoodmładzania wykonywane są wyłącznie w gabinetach kosmetologicznych lub medycyny estetycznej. Ważne są odpowiednie kwalifikacje personelu-  usuwanie melasmy wymaga świadomego kierowania mocą promieniowania. Potraktowanie skóry zbyt słabym promieniowaniem nie przyniesie pożądanych efektów; z kolei zastosowanie zbyt dużej mocy grozi poparzeniami skóry i powstaniem blizn. Tylko doświadczony lekarz potrafi dobrać parametry pracy urządzenia do rodzaju zmian i typu skóry. Najnowocześniejszym obecnie rozwiązaniem jest wykorzystanie inteligentnej platformy, która sama rozpoznaje ilość melaniny w naskórku i zapewnia odpowiednie parametry pracy głowicy emitującej światło. Mowa o innowacyjnej platformie Alma Harmony z modułem Dye VL.

Usuwanie przebarwień możliwe jest dzięki wykorzystaniu urządzenia Alma Harmony Dye VL.  Zabieg jest bezpieczny, nie wywołuje dyskomfortu, a efekty widoczne są po ok. 4- 6 tygodniach; najczęściej wymagany jest 1 do 3 zabiegów. Selektywność i precyzja działania lasera Dye VL gwarantuje oddziaływanie wyłącznie z tkankami wymagającymi leczenia, z oszczędzeniem tkanek sąsiadujących. Niewątpliwą zaletą zabiegu jest także brak konieczności rekonwalescencji.

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest mocna opalenizna, fotoalergie, bielactwo, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia, łuszczyca, ciąża czy świeże zmiany zapalne. Przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania, spożywania alkoholu i leków fotouwrażliwiających, kwasu acetylosalicylowego czy antybiotyków. Nie powinno się wykonywać mikrodermabrazji czy peelingów chemicznych.

Zobacz również:

Usuwanie przebarwień

usuwanie przebarwieńPrzebarwienia skórne to plamy na skórze, najczęściej o barwie brązowej, które mogą powstać pod wpływem działania promieni UV, miejscowych stanów zapalnych skóry czy zaburzeń hormonalnych. Szczególnie kłopotliwe są przebarwienia na twarzy czy dłoniach, a zatem w widocznych partiach skóry. Medycyna estetyczna umożliwia skuteczne usuwanie przebarwień skóry – plam soczewicowatych, przebarwień potrądzikowych czy przebarwień posłonecznych.

Usuwanie przebarwień

Skuteczne usuwanie przebarwień powinno koncentrować się na usuwaniu nadmierne skumulowanego w skórze barwnika – melaniny. Wiele osób zastanawiając się, co na przebarwienia działa najlepiej, sięga po maści czy kremy rozjaśniające. Zazwyczaj jednak stosowanie tego typu kosmetyków na przebarwienia nie przynosi zadowalającego efektu. Bardzo skuteczne okazują się natomiast profesjonalne metody usuwania przebarwień w gabinecie medycyny estetycznej. Co na przebarwienia oferują kliniki urody? Skutecznym sposobem usuwania przebarwień skóry o rozmaitym charakterze jest laseroterapia. Inną metodą usuwania przebarwień jest złuszczanie skóry peelingami medycznymi lub mikrodermabrazją diamentową. Tego typu metody są bezpieczne i dają szybko zauważalne efekty – zazwyczaj wystarczy kilka krótkich zabiegów, aby skóra odzyskała zdrowy koloryt.
W skrócie
Cena: od 200 pln
Czas trwania zabiegu: 30-60 min
Znieczulenie: nie
Wymagana seria: 3-6 zabiegów
Zdolność do pracy: tak

Usuwanie przebarwień po trądziku

Przebarwienia potrądzikowe powstają na skutek towarzyszących trądzikowi zmian zapalnych skóry. Nierzadko występują razem z bliznami potrądzikowymi, które są bliznami o charakterze zanikowym. Najskuteczniejszą terapią gwarantującą usuwanie przebarwień po trądziku jest laseroterapia. Doskonałe efekty przynosi terapia skojarzona dwoma typami lasera – Dye VL oraz iPIXEL. Laser Dye VL emituje wiązkę lasera o długości 500 – 600 nm; światło to pochłaniane jest przez melaninę, która ulega rozpadowi i usunięciu z organizmu. Z kolei laser iPIXEL to laser emitujący wiele mikrowiązek, które prowadzą do powstania mikrourazów termalnych. Ich gojeniu się towarzyszy przebudowa skóry, redukcja niewielkich blizn potrądzikowych oraz wygładzenie skóry.

Zabiegi na przebarwienia – kwasy na przebarwienia i usuwanie przebarwień laserem

Przebarwienia posłoneczne i przebarwienia soczewicowate mogą być z powodzeniem usuwane przy pomocy lasera lub peelingów medycznych. Specjalistyczne peelingi z wykorzystaniem kwasów umożliwiają złuszczanie skóry, co redukuje przebarwienia i wygładza skórę. Najskuteczniejszy kwas na przebarwienia to kwas ferulowy i kwas migdałowy. Skuteczność peelingów medycznych jest znacznie wyższa niż peelingów drogeryjnych wykonywanych w domowym zaciszu. Z racji efektywnego oddziaływania na skórę, kwasy na przebarwienia powinny być wykonywane wyłącznie przez doświadczonego kosmetologa. Z wykorzystaniem peelingów chemicznych możliwe jest usuwanie przebarwień na twarzy, dłoniach, dekolcie i szyi. Wykonanie serii kilku zabiegów zapewni efekt gładkiej, rozjaśnionej i odmłodzonej skóry. Usuwanie przebarwień na twarzy oraz skórze w innych lokalizacjach ciała możliwe jest także dzięki zabiegom laserowym. Laserowe usuwanie przebarwień wymaga najczęściej kilku zabiegów i umożliwia jednoczesne odmłodzenie skóry czy usuwanie zmian naczyniowych. Laser na przebarwienia emituje wiązkę światła, która pochłaniana jest selektywnie przez melaninę, czyli barwnik tworzący przebarwienia. Dzięki takiemu selektywnemu działaniu prawidłowe komórki nie są poddawane działaniu lasera, co minimalizuje ryzyko poparzeń. Ponadto możliwe jest redukowanie innych oznak fotostarzenia, takich jak niewielkie zmarszczki, naczynka, rozszerzone pory skórne czy rumień.

Usuwanie piegów

Piegi to plamy barwnikowe o niewielkiej średnicy oraz barwie od żółtej do ciemnobrunatnej. Ich główna lokalizacja to odsłonięte partie skóry – twarz, dekolt, dłonie i ramiona. Niektórzy traktują piegi jako uroczy akcent dodający urody, inni – jako niechciany defekt estetyczny. Ci drudzy poszukują sposobów na usuwanie piegów. Na pewno niepolecaną metodą są domowe sposoby na piegi i przebarwienia, gdyż ich skuteczność jest znikoma. Jeśli decydujemy się na usuwanie piegów, domowe sposoby powinny ograniczyć się do unikania ekspozycji na słońce oraz stosowanie kremów z filtrami UV oraz substancjami o działaniu antyoksydacyjnym. Takie postępowanie minimalizuje powstawanie kolejnych piegów, jednak nie umożliwi usuwanie przebarwień już istniejących. Jedyną metodą na pozbycie się piegów, zapewniającą szybki efekt zauważalny już po pierwszym zabiegu jest usuwanie piegów w gabinecie medycyny estetycznej i kosmetologii. Najbardziej polecanym zabiegiem jest laserowe usuwanie piegów. Ten profesjonalny zabieg polega na kierowaniu wiązki lasera na obszar skóry pokryty piegami, co prowadzi do efektu termicznego w komórkach zawierających skumulowaną melaninę. Barwnik ulega rozpadowi, a piegi zanikają. Zabieg usuwania przebarwień (piegów) laserem jest bezpieczny i bezbolesny, nie wymaga rekonwalescencji. Zazwyczaj wystarcza wykonanie serii kilku zabiegów w odstępach 3 – 6 tygodni. Inne zabiegi redukujące widoczność piegów to mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie wierzchnich warstw skóry, a także peelingi chemiczne. Kwasy wybielające piegi to m. in. kwas azelainowy, kwas fitowy, kwas migdałowy oraz kwas kojowy. Takie peelingi medyczne na przebarwienia dają efekt ich rozjaśnienia i zredukowania ich widoczności. Zarówno złuszczanie skóry mikrodermabrazją, jak i peelingami w celu usuwania piegów powinno być powtórzone. Dla uzyskania zadowalającego efektu wystarczy wykonać kilka zabiegów w odstępach 2 – 3 tygodni.

Przebarwienia skórne to plamy na skórze, najczęściej o barwie brązowej, które mogą powstać pod wpływem działania promieni UV, miejscowych stanów zapalnych skóry czy zaburzeń hormonalnych. Szczególnie kłopotliwe są przebarwienia na twarzy czy dłoniach, a zatem w widocznych partiach skóry. Medycyna...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Mgr Anna Zienkiewicz

Kosmetolog

Anna Zienkiewicz - specjalista od zabiegów laserowych i odmładzających. Wszystkie zabiegi testuję najpierw na sobie zanim wprowadzi je do oferty kliniki. Uczestniczyła w wielu szkoleniach krajowych i międzynarodowych organizowanych przez światowych ekspertów z dziedziny laseroterapii i kosmetologii estetycznej. Między innymi szkolenia „Dermapen World” prowadzone przez światowej renomie eksperta Dr Andrew Christie.

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję