Melasma – jak usunąć te trudne przebarwienia skórne?

data publikacji:
data aktualizacji:

melasnaPrzebarwienia to płaskie ciemne plamy na skórze, będące efektem nadmiernej produkcji melaniny w komórkach skóry. Podstawową przyczyną ich powstawania jest nadmierna ekspozycja na słońce, choć mogą mieć one także charakter pozapalny, polekowy, wrodzony czy generowany chorobami wątroby i zaburzeniami hormonalnymi. Szczególnym rodzajem zmian skórnych jest melasma, czyli przebarwienia skórne związane z nadmierną syntezą melaniny w obszarach skóry nadmiernie eksponowanych na słońce.

Co to jest Melasma?

Melasma to zmiana skórna powstała na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce. W skórze znajdują się melanocyty, których rolą jest synteza melaniny – barwnika skóry. Odpowiada on za odcień karnacji, a w przypadku ekspozycji na słońce – ochronę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Ochrona ta sprowadza się do pojawienia się opalenizny, czyli ciemniejszego odcienia skóry. Niekiedy jednak dochodzi do miejscowej nadprodukcji melaniny, a także jej nierównomiernej dystrybucji. Jednym z najistotniejszych czynników sprzyjających nierównomiernej nadprodukcji melaniny są zaburzenia hormonalne związane ze zwiększonym stężeniem żeńskich hormonów płciowych. Ma to miejsce podczas ciąży, w przebiegu menopauzy, podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. To dlatego na rozwój melasmy narażone są niemal wyłącznie kobiety w okresie rozrodczym. Występowanie melasmy u mężczyzn jest bardzo rzadkie.

Jak wygląda melasma? Ta zmiana barwnikowa przyjmuje postać plam o nieregularnym kształcie, przybierających barwę od jasnobrązowej do ciemnobrązowej. Melasma pojawia się na odsłoniętych obszarach skóry, eksponowanych na promieniowanie słoneczne. Często można zaobserwować melasmę na twarzy i dłoniach, niekiedy pojawia się także melasma na nogach.

Melasma – jak się pozbyć tych zmian skórnych?

Istnieje kilka profesjonalnych zabiegów, które umożliwiają pozbycie się melasmy – laser lub peelingi chemiczne. Wybór metody determinowany jest głębokością melasmy. Melasma epidermalna, która obejmuje naskórek można usunąć przy pomocy złuszczania skóry peelingami.. Złuszczanie skóry przy pomocy peelingów medycznych (głównie z kwasem azelainowym, kwasem kojowym lub retinoidami) czy mikrodermabrazji wymaga wykonania serii kilku zabiegów, z których każdy zapewnia stopniowe rozjaśnienie zmian skórnych. Z kolei melasma dermalna obejmuje skórę właściwą – i ta postać melasmy jest trudniejsza do usunięcia. Takie głębokie przebarwienia wymagają zastosowania lasera bądź zabiegu fotoodmładzania.

Zasada działania lasera na zmiany barwnikowe opiera się o wybiórczą fototermolizę- emitowane światło o określonej długości fali jest absorbowane przez komórki barwnikowe, a następnie generowane impulsy cieplne generują destrukcję komórek docelowych, z oszczędzeniem struktur otaczających. Efektem jest bezpieczne i precyzyjne usuwanie zmian hiperpigmentacyjnych.

Na zabieg z użyciem lasera powinniśmy się udać wyłącznie do renomowanego gabinetu medycyny estetycznej, gdzie zostanie określony typ przebarwień, a następnie sposób ich leczenia. Zabieg laserem wymaga od przeprowadzającego go lekarza dużej wiedzy i rozsądnego działania. Zbyt delikatne potraktowanie zmian przebarwieniowych nie przyniesie pożądanych efektów leczniczych. Podobnie chęć szybkiego usunięcia zmian już pojedynczym zabiegiem i zbyt intensywne usuwanie przebarwień- po początkowej poprawie, skóra zacznie bronić się przed zbyt intensywnym impulsem i nastąpi stymulacja melanocytów, grożąca nawrotem przebarwień.

Fotoodmładzanie kontra melasma

Starzenie się skóry to proces nieunikniony, którego przebieg przyspieszany jest działaniem czynników zewnętrznych, zwłaszcza promieniowania UV. Promieniowanie słoneczne jest przyczyną ponad 90% objawów starzenia się skóry. Pierwsza grupa zmian starzeniowych obejmuje plamy barwnikowe, piegi oraz zmiany naczyniowe- rozszerzone naczynka i rumień. Grupę drugą stanowią zmiany strukturalne skóry i naskórka- zmarszczki i rozszerzone pory. Fotoodmładzanie skóry to minimalizowanie wymienionych oznak starzenia skóry, z wykorzystaniem pulsacyjnego światła o odpowiedniej długości fali. Energia cieplna pochodząca z pochłoniętego promieniowania niszczy komórki z nadmiarem barwnika lub pochłaniana jest przez hemoglobinę i obkurcza naczynia krwionośne. W ten sposób usuwane są przebarwienia lub rozszerzone naczynia krwionośne.

Zabiegi fotoodmładzania wykonuje się wyłącznie w gabinetach kosmetologicznych lub medycyny estetycznej. Ważne są odpowiednie kwalifikacje personelu-  usuwanie melasmy wymaga świadomego kierowania mocą promieniowania. Potraktowanie skóry zbyt słabym promieniowaniem nie przyniesie pożądanych efektów; z kolei zastosowanie zbyt dużej mocy grozi poparzeniami skóry i powstaniem blizn. Tylko doświadczony lekarz lub kosmetolog potrafi dobrać parametry pracy urządzenia do rodzaju zmian i typu skóry.

Jaki laser jest najskuteczniejszy do usunięcia melasmy?

Najnowocześniejszym obecnie rozwiązaniem usuwania melasmy jest wykorzystanie inteligentnej platformy, która sama rozpoznaje ilość melaniny w naskórku i zapewnia odpowiednie parametry pracy głowicy emitującej światło. Mowa o innowacyjnej platformie Alma Harmony z modułem Dye VL.

Usuwanie przebarwień możliwe jest dzięki wykorzystaniu urządzenia Alma Harmony Dye VL.  Zabieg jest bezpieczny, nie wywołuje dyskomfortu, a efekty widoczne są po ok. 4- 6 tygodniach. najczęściej wykonujemy 3 do 4 zabiegów. Selektywność i precyzja działania lasera Dye VL gwarantuje oddziaływanie wyłącznie z tkankami wymagającymi leczenia, z oszczędzeniem tkanek sąsiadujących. Niewątpliwą zaletą zabiegu jest także brak konieczności rekonwalescencji.

Jakie są przeciwskazania?

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest mocna opalenizna, fotoalergie, bielactwo, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia, łuszczyca, ciąża czy świeże zmiany zapalne. Przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania, spożywania alkoholu i leków fotouwrażliwiających, kwasu acetylosalicylowego czy antybiotyków. Nie powinno się wykonywać mikrodermabrazji czy peelingów chemicznych.