fbpx

Liposukcja -czy warto się zdecydować?

liposukcja

Czy są mniej inwazyjne alternatywy liposukcji?

Zabiegi  medycyny estetycznej wspomagające redukcję masy ciała cieszą się ogromną popularnością. Nie umożliwiają one oczywiście trwałego odchudzania same w sobie – zawsze zabiegi powinny być uzupełnione o aktywność fizyczną i odpowiednią dietę. Faktem jest jednak, że zabiegi odchudzające przynoszą szybkie efekty w postaci redukcji ilości tkanki tłuszczowej i zmniejszenia obwodów ciała. Usuwanie tkanki tłuszczowej sprawdza się najlepiej w przypadku osób, które borykają się głównie z miejscową kumulacją tłuszczu w określonych rejonach ciała, gdyż trudno o metodę usuwającą równomiernie depozyty tkanki tłuszczowej na całym ciele. Zabiegiem najbardziej kojarzonym z procesem odchudzania jest liposukcja. Nie jest to jednak jedyna możliwość modelowania sylwetki – istnieją mniej inwazyjne metody.

 

Na czym polega liposukcja?

Zabieg liposukcji polega na odsysaniu tłuszczu przy pomocy cieniutkich kaniuli, wprowadzanych podskórnie. Podstawowa procedura zakłada wykorzystanie aparatury generującej ujemne ciśnienie, co umożliwia odsysanie tłuszczu dzięki ruchom kaniuli oraz sile zasysającej generowanej przez aparaturę. W związku z wykorzystaniem znacznego podciśnienia, istnieje ryzyko uszkodzenia okolicznych tkanek, a nawet naczyń krwionośnych. Nie brakuje zatem modyfikacji tradycyjnej liposukcji, które mają na celu zmniejszenie siły ssącej i zwiększenie bezpieczeństwa zabiegu. Jedną z takich modyfikacji jest liposukcja metodą SAL polega na wprowadzeniu w obręb tkanki tłuszczowej płynów, które usprawniają rozbijanie komórek tłuszczowych. Kolejną opcją jest lipoliza ultradźwiękowa. Na czym polega? Na wprowadzeniu głowicy emitującej ultradźwięki, ułatwiające rozbicie tkanki tłuszczowej. Kolejnym etapem jest odessanie rozbitego tłuszczu lub usunięcie go na drodze masażu. Inna postać zabiegu to liposukcja laserowa, gdy tkanka tłuszczowa rozbijana jest przy pomocy lasera, a także vibroliposukcja polegająca na traktowaniu tkanki tłuszczowej wibracjami. Cennym uzupełnieniem zabiegu liposukcji jest endermologia, a także zabieg z wykorzystaniem fali akustycznej. Tego typu nieinwazyjne zabiegi często wykonywane są także zamiast inwazyjnej liposukcji. Dlaczego?

Tradycyjna liposukcja to zabieg wymagający znieczulenia ogólnego, co ma na celu zniwelowanie bólu. Jednorazowo odsysane jest nawet 1,5 – 2 litry płynnego tłuszczu. Po zabiegu pacjent zobligowany jest do noszenia specjalnego ubrania uciskowego przez okres 2 – 4 tygodni. Wszystko to – wraz z wysoką ceną liposukcji – sprawia, że chętnie poszukiwane są mniej radykalne metody walki z trudną do usunięcia tkanką tłuszczową. Kolejnym czynnikiem sprawiającym, że nie każdy decyduje się na liposukcję, jest możliwość wystąpienia powikłań. Najpoważniejsze z nich to uszkodzenie naczyń krwionośnych i krwotok, powstanie zatorów tłuszczowych, uszkodzenie nerwów czy infekcja.

A zalety liposukcji? Na pewno jest to wysoka efektywność zabiegu, brak widocznych blizn (wykonywane są jedynie niewielkie nacięcia), a także możliwość wykonania zabiegu w rozmaitych lokalizacjach ciała. Wykonywana jest zatem liposukcja brzucha, pośladków, bioder i ud, liposukcja nóg (liposukcja kostek czy kolan), liposukcja podbródka czy liposukcja ramion.

 

Nieinwazyjne alternatywy dla liposukcji

Osoby, które obawiają się znacznej ingerencji w organizm – a taka ma miejsce podczas zabiegu liposukcji – mogą skorzystać z mniej inwazyjnych zabiegów odchudzających. Mowa o lipolizie iniekcyjnej, a także wspomnianych wcześniej zabiegach fali uderzeniowej oraz endermologii. Lipoliza iniekcyjna sprowadza się do ostrzykiwania tkanki tłuszczowej substancjami wspomagającymi usuwanie tkanki tłuszczowej. Uwolnione kwasy tłuszczowe są następnie usuwane z organizmu na drodze fizjologicznych przemian metabolicznych. Zabieg wymaga jedynie wykonania określonej ilości niewielkich nakłuć, nie ma potrzeby stosowania znieczulenia ogólnego, tylko znieczulenia miejscowego kremem; cała procedura trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do zabiegu, a także długotrwała rekonwalescencja.

Endermologia i fala akustyczna to zabiegi, które doskonale uzupełniają liposukcję lub lipolizę iniekcyjną, usprawniając usuwanie tłuszczu uwolnionego z adipocytów. Zabiegi te mogą być stosowane także samodzielnie, jako dopełnienie diety odchudzającej i aktywności fizycznej. Obydwa zabiegi są całkowicie nieinwazyjne i nie wymagają przerwania ciągłości skóry, a także rekonwalescencji po zabiegu. Co więcej – endermologia oraz fala akustyczna są zabiegami całkowicie bezbolesnymi, a nawet relaksującymi. Endermologia polega na wykonaniu dogłębnego masażu przy użyciu podciśnienia i specjalnych rolek zasysających skórę. Z kolei fala uderzeniowa to zabieg polegający na oddziaływania fali dźwiękowej na tkanki miękkie. W efekcie obydwu zabiegów możliwe jest usuwanie tkanki tłuszczowej, usprawnienie krążenia krwi i limfy, pobudzenie metabolizmu i syntezy włókien kolagenowych. Wykonanie serii kilku – kilkunastu zabiegów skutkuje wyszczupleniem sylwetki, ujędrnieniem skóry, redukcją cellulitu.

Osoby pragnące rzucić zbędne kilogramy – zwłaszcza te trudne do zrzucenia, zlokalizowane miejscowo – wówczas zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii przychodzą z pomocą. Umożliwiają skuteczna redukcję tkanki tłuszczowej, a niekiedy także jednoczesne ujędrnianie skóry, co prowadzi do kompleksowego wymodelowania sylwetki. A rosnąca popularność metod nieinwazyjnych i całkowicie bezpiecznych wyznacza nowy trend w walce o nienaganne ciało.

 

Zobacz również:

Modelowanie sylwetki

modelowanie sylwetkiZabiegi modelujące sylwetkę to rozwiązanie dedykowane zarówno osobom odchudzającym się, jak i osobom z prawidłową masą ciała, które pragną poprawić jakość swojej sylwetki. Bez względu na proporcje ciała i wagę, każda sylwetka prezentuje się lepiej, gdy skóra jest ujędrniona, zlikwidowana zostaje wiotkość skóry, rozstępy i cellulit. W uzyskaniu nienagannego wyglądu sylwetki pomoże oczywiście systematyczna jej pielęgnacja – stosowanie odpowiednich kosmetyków, masaże, właściwie zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna; jednak najskuteczniejszą metodą upiększania sylwetki są profesjonalne zabiegi na ciało.

Dlaczego warto poddać się zabiegom modelowania sylwetki?

Kiedyś wyszczuplanie i modelowanie sylwetki kojarzyło się wyłącznie z inwazyjnymi zabiegami liposukcji, czyli odsysania tłuszczu czy operacje plastyczne. Dziś takie oblicze medycyny estetycznej odchodzi w zapomnienie – priorytetem jest bowiem stosowanie zabiegów skutecznych, a zarazem jak najmniej inwazyjnych. W modelowaniu i ujędrnianiu sylwetki doskonale sprawdzają się zupełnie nieinwazyjne zabiegi – endermologia, fala uderzeniowa czy zabieg Accent Prime (fale radiowe i ultradźwięki), a także zabiegi o minimalnym stopniu inwazyjności, takie jak karboksyterapia. Są to zabiegi całkowicie bezpieczne, nie wymagające przygotowania ani rekonwalescencji po zabiegu. Po przeprowadzeniu zabiegu można natychmiast powrócić do codziennej aktywności. Nowoczesne zabiegi modelujące i wyszczuplające ciało są bezbolesne i można je wykonać u osób z każdym fototypem skóry, ograniczeniem nie jest ponadto pora roku. W celu zwiększenia skuteczności zabiegów można stosować terapię łączoną, wykonując naprzemiennie różna zabiegi. Aby osiągnąć maksymalizację efektów, konieczne jest wykonanie całej serii zabiegów z określoną częstotliwością. W razie potrzeby zabiegi można powtarzać, co umożliwia stałe utrzymanie nienagannego wyglądu. Komu szczególnie dedykowane są zabiegi endermologii, fali uderzeniowej, karboksyterapii bądź ultradźwięków w połączeniu z falą radiową? Przede wszystkim – osobom odchudzającym się oraz tym, u których kuracja odchudzająca zakończyła się pełnym sukcesem. W przypadku osób starających się zredukować nadmiarowe kilogramy, zabiegi modelujące sylwetkę wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej, zachowanie jędrnej skóry, likwidację cellulitu. Regularne wykonywanie zabiegów podczas odchudzania zapobiega powstaniu luźnej, wiotkiej skóry, co wpływa negatywnie na estetykę sylwetki i może odebrać radość z utraty zbędnych kilogramów. Także osoby, którym udało się osiągnąć wymarzoną wagę powinny regularnie odwiedzać gabinet medycyny estetycznej – pozwala to podtrzymać efekty kuracji odchudzającej. Na zabiegi na ciało bardzo często decydują się także panie po porodzie – w okresie ciąży kobieta doświadcza bowiem kumulowania tkanki tłuszczowej, rozstępów i wiotkości skóry. Zabiegi ujędrniające skórę ciała doskonale sprawdzają się także u osób prowadzących siedzący tryb życia, a także u tych osób, które zauważają postępującą wraz z wiekiem utratę elastyczności skóry i kumulowanie podskórnej tkanki tłuszczowej.

Endermologia i fala uderzeniowa

Endermologia oraz fala akustyczna to całkowicie nieinwazyjne zabiegi, które można wykonywać regularnie przez dłuższy czas. Są to zabiegi o relaksującym charakterze, pozwalające rozluźnić ciało i zredukować napięcie mięśni. Ponadto endermologia i fala akustyczna prowadzą do aktywowania fibroblastów, co pozwala na efektywną syntezę włókien kolagenu i elastyny. Efektem tych zabiegów jest zatem zwiększenie gęstości skóry, jej uelastycznienie oraz zredukowanie widoczności rozstępów. Zabiegi te pobudzają krążenie krwi i limfy, co zapewnia dotlenienie i odżywienie komórek, a także odprowadzanie z nich toksyn; trudno o lepszą terapię antycellulitową. I wreszcie – zarówno fala akustyczna, jak i Endermologia Alliance pobudzają procesy lipolizy, czyli spalania tkanki tłuszczowej. Efektem zabiegów jest zauważalne ujędrnienie skóry, redukcja cellulitu oraz zmniejszenie obwodów ciała. Endermologia to dogłębny masaż skóry i tkanki podskórnej, wykonywany przy pomocy specjalnej głowicy z ruchomymi wałkami, zasysającymi fałdy skórne dzięki efektowi podciśnienia. Z kolei fala akustyczna to zabieg polegający na przykładaniu w określone okolice ciała głowicy, dzięki której energia fal akustycznych zamienia się w mechaniczne drgania, prowadzące do naprzemiennego kurczenia i rozluźniania tkanki łącznej. Każda z tych procedur jest całkowicie bezbolesna i może być wykonywana z częstością nawet 1 - 2 zabiegów w tygodniu. Te zabiegi na ciało są bezpieczne i mogą być wykonywane u każdej osoby, u której brak jest przeciwwskazań, a przeciwwskazania te obejmują ciążę, nowotwory, zmiany skórne na obszarze ciała poddawanym zabiegowi czy stosowanie antykoagulantów.

Zabieg Accent Prime

Accent Prime to jeden z najnowocześniejszych zabiegów modelujących sylwetkę, który może być wykonywany zarówno na dużych obszarach ciała, takich jak pośladki, brzuch czy uda, jak i w takich delikatnych okolicach jak twarz czy szyja. Wszystko zależy od wyboru odpowiednich głowic. Technologia fali dźwiękowej umożliwia efektywne rozbijanie komórek tłuszczowych i uwalnianie z nich kwasów tłuszczowych, co przekłada się na redukcję tkanki tłuszczowej. Zimne ultradźwięki generują wibracje, które prowadzą do mechanicznego uszkodzenia błon komórek tłuszczowych, natomiast ciepłe ultradźwięki prowadzą do termicznego niszczenia komórek tłuszczowych. Z kolei technologia fali radiowej generuje rytmiczne skurcze już istniejących włókien kolagenowych oraz indukując syntezę nowych włókien, co przekłada się na ujędrnienie i wygładzenie skóry. Accent Prime jest zatem zabiegiem umożliwiającym zarówno wyszczuplanie ciała, jak i ujędrnianie skóry podczas jednego zabiegu, kompleksowo dbając o wygląd sylwetki. Dzięki wykorzystaniu głowicy Ultra Speed zabieg na większym obszarze ciała trwa około 20 minut. Accent Prime to bezbolesny sposób na modelowanie sylwetki. Zabieg sprowadza się do przykładania głowicy w określone obszary na ciele, czemu towarzyszy uczucie ciepła. W celu uzyskania spektakularnych efektów warto wykonać 4 – 6 zabiegów powtarzanych co 1 – 2 tygodnie.

Karboksyterapia na ciało

Karboksyterapia to zabieg ułatwiający wyszczuplenie i ujędrnienie sylwetki. Istotą zabiegu jest nakłuwanie skóry cieniutką igłą w celu wprowadzenia dwutlenku węgla. Gaz ten w połączeniu z wodą tworzy kwas węglowy – związek doskonale pobudzający krążenie krwi oraz powstawanie nowych naczyń krwionośnych. A nic nie wpływa lepiej na kondycję skóry niż jej ukrwienie i dotlenienie. Ponadto karboksyterapia jest zabiegiem o działaniu lipolitycznym, czyli promującym spalanie tkanki tłuszczowej, a także umożliwiającym redukcję rozstępów czy cellulitu. W związku z tym, że zabiegowi karboksyterapia towarzyszy niewielki ból związany z iniekcjami, a także uczucie rozpierania skóry – konieczne może być znieczulenie obszaru zabiegowego kremem. Zabieg trwa kilkanaście minut. Po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona i obrzęknięta. Warto wówczas zadbać o łagodną pielęgnację skóry oraz unikać korzystania z sauny czy basenu. Warto wykonać kilka – kilkanaście zabiegów w odstępie 1 – 2 tygodni. Dla zwiększenia efektywności terapii, zabiegi na ciało karboksyterapią połączyć można z endermologią oraz falą uderzeniową.

Zabiegi modelujące sylwetkę to rozwiązanie dedykowane zarówno osobom odchudzającym się, jak i osobom z prawidłową masą ciała, które pragną poprawić jakość swojej sylwetki. Bez względu na proporcje ciała i wagę, każda sylwetka prezentuje się lepiej, gdy skóra jest ujędrniona, zlikwidowana...

Zobacz więcej

Accent Prime – modelowanie sylwetki

accent prime

Accent Prime to najnowocześniejsza platforma zabiegowa od Alma lasers, łącząca w sobie unikatowe technologie fal radiowych oraz ultradźwięków. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie całkowicie nieinwazyjnych, bezpiecznych i niezwykle skutecznych zabiegów umożliwiających modelowanie sylwetki oraz ujędrnianie skóry twarzy i ciała. Takie...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Dr Karolina Jurska

Lekarz dermatolog, trycholog, specjalista medycyny estetycznej

Karolina Jurska- Dermatolog i trycholog, ekspert medycyny estetycznej, członek polskiego towarzystwa medycyny estetycznej i anti-aging wykładowca Akademicki

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję