Liposukcja – czy warto się zdecydować?

data publikacji:
data aktualizacji:

liposukcjaZabiegi  medycyny estetycznej wspomagające redukcję masy ciała cieszą się ogromną popularnością. Nie umożliwiają one oczywiście trwałego odchudzania same w sobie – zawsze zabiegi powinny być uzupełnione o aktywność fizyczną i odpowiednią dietę. Faktem jest jednak, że zabiegi odchudzające przynoszą szybkie efekty w postaci redukcji ilości tkanki tłuszczowej i zmniejszenia obwodów ciała. Usuwanie tkanki tłuszczowej sprawdza się najlepiej w przypadku osób, które borykają się głównie z miejscową kumulacją tłuszczu w określonych rejonach ciała, gdyż trudno o metodę usuwającą równomiernie depozyty tkanki tłuszczowej na całym ciele. Zabiegiem najbardziej kojarzonym z procesem odchudzania jest liposukcja. Nie jest to jednak jedyna możliwość modelowania sylwetki – istnieją mniej inwazyjne metody.

 

Na czym polega liposukcja?

Zabieg liposukcji polega na odsysaniu tłuszczu przy pomocy cieniutkich kaniuli, wprowadzanych podskórnie. Podstawowa procedura zakłada wykorzystanie aparatury generującej ujemne ciśnienie, co umożliwia odsysanie tłuszczu dzięki ruchom kaniuli oraz sile zasysającej generowanej przez aparaturę. W związku z wykorzystaniem znacznego podciśnienia, istnieje ryzyko uszkodzenia okolicznych tkanek, a nawet naczyń krwionośnych. Nie brakuje zatem modyfikacji tradycyjnej liposukcji, które mają na celu zmniejszenie siły ssącej i zwiększenie bezpieczeństwa zabiegu. Jedną z takich modyfikacji jest liposukcja metodą SAL.  Polega ona na wprowadzeniu w obręb tkanki tłuszczowej płynów, które usprawniają rozbijanie komórek tłuszczowych.

Kolejną opcją jest liposukcja ultradźwiękowa. Na czym polega? Na wprowadzeniu głowicy emitującej ultradźwięki, ułatwiające rozbicie tkanki tłuszczowej. Kolejnym etapem jest odessanie rozbitego tłuszczu lub usunięcie go na drodze masażu. Inna postać zabiegu to liposukcja laserowa, gdy tkanka tłuszczowa rozbijana jest przy pomocy lasera, a także vibroliposukcja polegająca na traktowaniu tkanki tłuszczowej wibracjami. Cennym uzupełnieniem zabiegu liposukcji jest endermologia, a także zabieg z wykorzystaniem fali akustycznej.

Zalety i wady liposukcji

Tradycyjna liposukcja to zabieg wymagający znieczulenia ogólnego, co ma na celu zniwelowanie bólu. Jednorazowo odsysane jest nawet 1,5 – 2 litry płynnego tłuszczu. Po zabiegu pacjent zobligowany jest do noszenia specjalnego ubrania uciskowego przez okres 2 – 4 tygodni. Wszystko to – wraz z wysoką ceną liposukcji – sprawia, że chętnie poszukiwane są mniej radykalne metody walki z trudną do usunięcia tkanką tłuszczową. Kolejnym czynnikiem sprawiającym, że nie każdy decyduje się na liposukcję, jest możliwość wystąpienia powikłań. Najpoważniejsze z nich to uszkodzenie naczyń krwionośnych i krwotok, powstanie zatorów tłuszczowych, uszkodzenie nerwów czy infekcja.

A zalety liposukcji? Na pewno jest to wysoka efektywność zabiegu. Brak widocznych blizn (wykonywane są jedynie niewielkie nacięcia), a także możliwość wykonania zabiegu w rozmaitych lokalizacjach ciała. Wykonywana jest zatem liposukcja brzucha, pośladków, bioder i ud, liposukcja nóg (liposukcja kostek czy kolan), liposukcja podbródka czy liposukcja ramion.

 

Nieinwazyjne alternatywy dla liposukcji

Osoby, które obawiają się znacznej ingerencji w organizm – a taka ma miejsce podczas zabiegu liposukcji – mogą skorzystać z mniej inwazyjnych zabiegów odchudzających. Mowa o liposukcji ultradźwiękowej Accent Prime, lipolizie iniekcyjnej, a także kriolipolizie oraz Hifu na ciało. Lipoliza iniekcyjna sprowadza się do ostrzykiwania tkanki tłuszczowej substancjami wspomagającymi usuwanie tkanki tłuszczowej. Uwolnione kwasy tłuszczowe są następnie usuwane z organizmu na drodze fizjologicznych przemian metabolicznych. Zabieg wymaga jedynie wykonania określonej ilości niewielkich nakłuć. Nie ma potrzeby stosowania znieczulenia ogólnego, tylko znieczulenia miejscowego kremem; cała procedura trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Nie wymaga się od pacjenta specjalne przygotowanie do zabiegu, a także długotrwała rekonwalescencja.

Usuwanie tkanki tłuszczowej – zabiegi wspomagające

Endermologia i fala akustyczna to zabiegi, które doskonale uzupełniają liposukcję, kriolipolize czy zabieg ultradźwiękami usprawniając usuwanie tłuszczu uwolnionego z adipocytów. Zabiegi te stosujemy także samodzielnie, jako dopełnienie diety odchudzającej i aktywności fizycznej. Obydwa zabiegi są całkowicie nieinwazyjne i nie wymagają przerwania ciągłości skóry, a także rekonwalescencji po zabiegu. Co więcej – endermologia oraz fala akustyczna są zabiegami całkowicie bezbolesnymi, a nawet relaksującymi. Endermologia polega na wykonaniu dogłębnego masażu przy użyciu podciśnienia i specjalnych rolek zasysających skórę. Z kolei fala uderzeniowa to zabieg polegający na oddziaływania fali dźwiękowej na tkanki miękkie. W efekcie obydwu zabiegów możliwe jest usuwanie tkanki tłuszczowej, usprawnienie krążenia krwi i limfy, pobudzenie metabolizmu i syntezy włókien kolagenowych. Wykonanie serii kilku – kilkunastu zabiegów skutkuje wyszczupleniem sylwetki, ujędrnieniem skóry, redukcją cellulitu.

Osoby pragnące rzucić zbędne kilogramy – zwłaszcza te trudne do zrzucenia, zlokalizowane miejscowo – wówczas zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii przychodzą z pomocą. Umożliwiają skuteczna redukcję tkanki tłuszczowej, a niekiedy także jednoczesne ujędrnianie skóry, co prowadzi do kompleksowego wymodelowania sylwetki. A rosnąca popularność metod nieinwazyjnych i całkowicie bezpiecznych wyznacza nowy trend w walce o nienaganne ciało.