Jak dbać o skórę latem
Lato jest porą roku, podczas której warto w szczególny sposób zadbać o skórę. Wynika to przede wszystkim z częstej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych czy chlorowanej wody. Może to doprowadzić do przesuszenia skóry i sprzyja pojawieniu się przebarwień czy drobnych zmarszczek. A ich powstaniu łatwiej jest zapobiegać niż usuwać już powstałe zmiany skórne. Faktem jest jednak, że współczesna medycyna estetyczna doskonale poradzi sobie ze zmarszczkami czy niejednolitym kolorytem skóry. Jakie zabiegi na lato są najbardziej polecane?
Dlaczego skóra nie lubi słońca i chlorowanej wody?
Latem wiele osób dąży do uzyskania złocistej opalenizny. I trudno się dziwić, gdyż taka skóra wygląda pięknie. Jednak słońce może szkodzić skórze – dlatego należy podejść rozsądnie do kwestii opalania i pamiętać jednocześnie o odpowiedniej pielęgnacji skóry.
Promienie słoneczne sprzyjają powstaniu wolnych rodników, które mogą uszkadzać takie struktury jak włókna kolagenowe i elastynowe. Przekłada się to na spadek napięcia skóry i pojawienie się drobnych zmarszczek. Pod wpływem promieniowania słonecznego skóra może tracić cenną ochronę, zapewnianą przez barierę hydrolipidową skóry. Jest to warstwa ochronna zbudowana z wody i lipidów, zapewniająca ochronę przez utratą wody i chroniąca przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Ekspozycji na słońce i naruszeniu hydrolipidowego płaszcza skóry może towarzyszyć spowolnienie procesów regeneracyjnych, przesuszenie skóry. Niekorzystny wpływ słońca na skórę to także powstawanie nieestetycznych przebarwień. A woda chlorowana sprzyja powstaniu przesuszenia i podrażnienia skóry.
Codzienna pielęgnacja skóry latem
Latem ochrona skóry przed słońcem powinna stanowić priorytet. Dlatego należy z umiarem eksponować skórę na słońce. Wskazane jest także używanie filtrów UV z ochroną na poziomie SPF co najmniej 50. Jeśli zależy nam na uzyskaniu zdrowej opalenizny, należy opalać się stopniowo, jednocześnie dbając o nawilżanie i odżywianie skóry. Każdorazowo po zejściu ze słońca warto zaaplikować preparat odżywczy, zawierający np. panthenol, mocznik, kwas hialuronowy czy aloes. Konieczne jest także wykonywanie peelingów. Pomaga to usunąć zrogowaciały naskórek, wygładzić i rozświetlić skórę, a także pozwala na uzyskanie jednolitej opalenizny.
O skórę należy zadbać także od wewnątrz, zwracając szczególną uwagę na nawodnienie organizmu. Konieczne jest przyjmowanie co najmniej 2,5 litra płynów dziennie, zwłaszcza wody. Nie bez znaczenia jest także dieta – dobrze, aby dostarczała antyoksydanty, które chronią skórę przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Najlepsze źródła antyoksydantów w diecie to warzywa. Istotne jest także zapewnienie wysokiej podaży witamin i składników mineralnych, warunkujących prawidłowe funkcjonowanie skóry – cynku witamin z grupy B, witamin A, C i E. Można je znaleźć w pełnych ziarnach zbóż, jajkach czy orzechach. I wreszcie – na kondycję skóry zbawienny wpływ mają zdrowe tłuszcze – można je znaleźć w olejach roślinnych, rybach czy orzechach.
Jakie zabiegi medycyny estetycznej można wykonać latem?
Podczas lata istnieją ograniczenia dotyczące wykonywania profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim – warto zrezygnować z tych procedur, które działają na naskórek. To właśnie tam zgromadzone są melanocyty – istnieje zatem spore ryzyko pojawienia się przebarwień. Dotyczy to takich zabiegów jak peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja. Niewskazane jest także wykonywanie zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego ablacyjnego, naruszającego ciągłość naskórka. Można zdecydować się na takie nieinwazyjne zabiegi na lato jak endermologia twarzy (endermolift) – zaawansowany masaż o charakterze drenażu limfatycznego. Pozwala on na pozbycie się obrzęków twarzy, worków pod oczami, wiotkości skóry. Tego typu zabieg warto wykonać w serii co najmniej kilkunastu zabiegów, wykonywanych z częstotliwością dwa razy w tygodniu.
Można wykonywać także takie procedury jak HIFU czy Accent Prime. Te całkowicie nieinwazyjne zabiegi pozwalają poprawić zarówno wygląd twarzy, jak i ciała, poprawiając jakość skóry. Staje się ona jędrniejsza, mocniejsza, zauważalnie młodsza. Efektem zabiegów na ciele może być także redukcja cellulitu oraz miejscowych depozytów tkanki tłuszczowej. W przypadku HIFU wystarczy tylko jeden zabieg, natomiast Accent Prime jest najefektywniejszy wówczas, gdy wykonane zostanie 4 – 6 zabiegów powtarzanych co 7 – 14 dni.