fbpx

Fibryna bogatopłytkowa Kraków

fibryna bogatopłytkowa

Zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej to zaawansowana kuracja przeciwstarzeniowa. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, gdyż stosowane są komórki wzrostu oraz czynniki macierzyste pozyskiwane z krwi pacjenta. Ta przełomowa metoda odmładzania skóry często mylona jest z zabiegiem wykorzystującym osocze bogatopłytkowe, jednak w rzeczywistości jest bardziej skuteczna. Jaka jest różnica między fibryną bogatopłytkową a osoczem? I jakie są efekty wykorzystania fibryny bogatopłytkowej?

Czym jest fibryna bogatopłytkowa?

Płytki krwi to komórki krwi odpowiedzialne za wysoki potencjał regeneracyjny organizmu. W przypadku uszkodzenia tkanek płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, co prowadzi do aktywacji komórek macierzystych, fibroblastów oraz komórek naskórka. Efektem jest efektywna regeneracja tkanek, nasilona synteza włókien kolagenowych oraz intensywna odnowa biologiczna tkanek.
Fibryna bogatopłytkowa PRF to materiał biologiczny pozyskany z krwi pacjenta. Wyróżnia się wysoką koncentracją związków odżywczych, które wywierają zbawienny wpływ na skórę. Odwirowanie próbki krwi przy zachowaniu specjalnych warunków wirowania umożliwia uzyskanie trójwymiarowej struktury przestrzennej, skomponowanej z płytek krwi oraz włókien fibryny. Uzyskany preparat biologiczny różni się od osocza bogatopłytkowego właśnie usieciowaniem przez włókna fibryny. Przekłada się to na bardziej pożądaną aktywność biologiczną. W przypadku osocza bogatopłytkowego czynniki wzrostu uwalniane są bardzo szybko w dużych stężeniach. Z kolei w przypadku fibryny bogatopłytkowej czynniki wzrostu i cytokiny uwalniane są stopniowo przez dłuższy czas. Przekłada się to na długotrwały efekt stymulowania skóry.

Wskazania do zastosowania fibryny bogatopłytkowej

Zabieg z fibryną bogatopłytkową dedykowany jest osobom, które pragną naturalnego, a zarazem bardzo bezpiecznego odmładzania skóry. Wskazaniem do zabiegu jest zatem pojawienie się takich oznak starzenia skóry jak:
– zmarszczki (zmarszczki palacza, kurze łapki, zmarszczki na czole, szyi)
– bruzdy na twarzy (bruzdy marionetki, bruzdy nosowo – wargowe)
– utrata wiotkości
– dolina łez i cienie pod oczami
Fibryna bogatopłytkowa doskonale sprawdza się także w przypadku skóry wymagającej regeneracji lub złagodzenia zmian chorobowych. Mowa zwłaszcza o egzemie, łuszczycy, oparzeniach, odmrożeniach, urazach. Zabieg z fibryną bogatopłytkową wykonywany jest ponadto w celu redukowania niewielkich blizn, np. blizn potrądzikowych. Zabieg idealnie sprawdza się także w celu przyspieszenia regeneracji skóry po procedurach medycyny estetycznej, np. laseroterapii.
Jak jeszcze może być wykorzystana fibryna bogatopłytkowa? Włosy osłabione, wypadające i matowe doskonale reagują na terapię fibryną bogatopłytkową; podczas zabiegu odżywiane są bowiem mieszki włosowe, a to przekłada się na ograniczenie wypadania włosów i stymulowanie ich wzrostu.

Na czym polega zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej?

Zabieg z fibryną bogatopłytkową rozpoczyna się od pobrania próbki krwi – wystarczy od 8 do 16 ml krwi. Krew jest następnie wirowana w specjalnej wirówce, dzięki czemu możliwe jest pozyskanie fibryny bogatopłytkowej. Następnie pozyskany materiał biologiczny jest podawany śródskórnie na drodze iniekcji. Fibryna bogatopłytkowa może być wstrzykiwana liniowo wzdłuż zmarszczek lub w dowolny obszar skóry objęty zabiegiem.
Wykorzystanie cieniutkiej igły oraz kremu znieczulającemu redukuje silną bolesność podczas zabiegu, może być odczuwalny jedynie niewielki dyskomfort. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Dla uzyskania maksymalnego efektu zalecane jest wykonanie serii 3 – 5 zabiegów w odstępie czasowym 3 – 4 tygodni. Dla podtrzymania osiągniętego efektu warto wykonać zabieg przypominający raz na 3 – 6 miesięcy.

Zabieg z fibryną bogatopłytową – jakie efekty?

Bezpośrednio po zabiegu iniekcji fibryny bogatopłytkowej możliwe jest pojawienie się niewielkich siniaczków, które ustępują samoistnie w przeciągu kilku dni.
Z racji faktu, iż fibryna bogatopłytkowa stopniowo i długotrwale uwalnia cenne związki odżywcze, efekty zabiegu są w pełni widoczne po upływie 2 – 3 tygodni. Zauważyć można wówczas wygładzenie zmarszczek i bruzd, wzrost napięcia i elastyczności skóry, zredukowanie widoczności niewielkich blizn czy przyspieszoną regenerację skóry, a także ograniczenie wypadania włosów.
Dzięki poprawie ukrwienia skóry, jej dotlenienie i odżywienia oraz pobudzenia syntezy włókien kolagenowych skóra zyskuje zdrowy koloryt i blask, zauważalny jest efekt rewitalizacji i odmłodzenia skóry. Dla osiągnięcia jeszcze bardziej spektakularnych efektów, można połączyć zabieg fibryny bogatopłytkowej z zabiegiem wykorzystującym osocze bogatopłytkowe.

Przygotowanie do zabiegu i zalecenia pozabiegowe

Przed zabiegiem z fibryną bogatopłytkową warto zadbać o odpowiednie nawodnienie skóry – zalecane jest wypicie minimum 1,5 litra płynów w dniu poprzedzającym zabieg. Przed zabiegiem unikać należy sauny, solarium.
Po zabiegu przez minimum dwa tygodnie należy ograniczyć ekspozycję na słońce, a także unikać sauny i solarium. Wymagane jest stosowanie filtrów anty – UV, najlepiej SPF 50+.

Przeciwwskazania do zabiegu z fibryną bogatopłytkową

Zabieg z fibryną bogatopłytkową jest zabiegiem bezpiecznym, o minimalnym ryzyku alergii czy podrażnień skóry. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu i są to:
– stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych
– stosowanie antykoagulantów
– choroby autoimmunologiczne
– schorzenia wątroby
– nowotwory
– ciąża i laktacja.

Zobacz również:

Usuwanie blizn

usuwanie bliznLeczenie i usuwanie blizn zależy w dużej mierze od ich rodzaju, umiejscowienia czy wieku. Obecnie istnieje bardzo dużo metod, które mogą nam pomóc w skutecznej redukcji blizn. W większości przypadków, najlepiej sprawdza się jednak łączenie różnych terapii, które dają najlepsze efekty.

Inwazyjne czy nieinwazyjne metody usuwania blizn?

Zwłaszcza w przypadku, gdy blizna jest świeża, dobre efekty może dawać stosowanie środków farmakologicznych, które zawierają allantoinę, heparynę czy wyciąg z cebuli. Coraz częściej w terapiach tego typu wykorzystywane są także preparaty z silikonem, w postaci kremów lub plastrów. Niejednokrotnie stają się one elementem terapii uciskowej, zwłaszcza w przypadku leczenia bliznowców oraz blizn przerostowych. Wywierane na takie zmiany ucisk może bowiem ograniczać ich rozrost i przyśpieszyć dojrzewanie. Bliznowce oraz blizny przerostowe dobrze reagują także na terapie przy użyciu sterydów, dlatego warto zdecydować się na skonsultowanie tej kwestii z dermatologiem. W wielu przypadkach, pacjentom poleca się także krioterapię, polegającą na głębokim zamrażaniu blizn oraz dającą fantastyczne efekty laseroterapię, połączoną chociażby z mikronakłuwaniem, czy podawaniem osocza bogatopłytkowego. W przypadku, gdy żadne inne metody nie skutkują, lub też gdy blizna jest bardzo duża, często jedynym wyjściem jest interwencja chirurgiczna. Blizna jest wycinania i następuje ponowne zeszycie techniką beznapięciową. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chodzi o bliznowce oraz blizny przerostowe, u większości pacjentów następuje nawrót zmiany. Kiedy lekarze mają do czynienia z niezwykle rozległymi bliznami, spowodowanymi na przykład poparzeniami, również substancjami chemicznymi, najlepszym rozwiązaniem jest przeszczep skóry z innych partii ciała. Są to jednak niezwykle skomplikowane i bolesne zabiegi, które wiążą się z bardzo długim okresem rekonwalescencji. W wielu sytuacjach warto się im poddać, gdyż efekty są niesamowite. Najlepszym na to przykładem jest historia Katie Piper, której karierę modelki i prezenterki telewizyjnej przerwało jedno dramatyczne wydarzenie. W wyniku oblania kwasem jej twarzy na zlecenie byłego chłopaka, świat Katie legł w gruzach. Poparzona i praktycznie pozbawiona skóry twarz kobiety wyglądała drastycznie, jednak dzięki wysiłkom lekarzy oraz między innymi wielokrotnym przeszczepom skóry, dzisiaj prezentuje się naprawdę dobrze. Metody inwazyjne mogą zatem również przynosić zamierzone rezultaty, jednak nie są przeznaczone dla każdego. Niektórzy pacjenci, ze skłonnościami do powstawania blizn nawet po najmniejszych urazach, powinni decydować się korzystanie z innych sposobów ich usuwania.
Najważniejsze informacje
Laserowe usuwanie blizn cena: od 300 pln
Usuwanie blizn osoczem cena: od 750 pln
Usuwanie blizn dermapen 4 cena: od 600 pln
Usuwanie blizn fibryną cena: od 750 pln
Rabaty w pakietach: do 20%
Efekty: stałe

usuwanie blizn potrądzikowychUsuwanie blizn potrądzikowych

Aby nawet zacząć myśleć o usuwaniu blizn potrądzikowych, najpierw musimy zadbać o wyleczenie samego trądziku. Jeśli tego nie zrobimy, przeprowadzone zabiegi być może w jakimś stopniu poskutkują, ale wpłyną przy tym na nasilenie się objawów tego schorzenia. W pierwszej kolejności, należy zatem wyciszyć trądzik, na przykład przy pomocy leków przepisanych nam przez dermatologa, lub też kwasu pirogronowego. O tym, która metoda będzie dla nas stosowna decyduje oczywiście lekarz. Blizny potrądzikowe mogą zostać skutecznie zniwelowane przy pomocy laseroterapii. W przypadku, gdy mamy do czynienia z głębszymi bliznami, warto jest połączyć zastosowanie lasera z podawaniem pacjentowi osocza bogatopłytkowego, które znacząco przyśpiesza regenerację skóry. Płytsze blizny spowodowane trądzikiem, również można usuwać laserem, jednak znacznie tańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie mezoterapii mikroigłowej (dermorollery).

Usuwanie blizn pooparzeniowych

Blizny pooparzeniowe należą do tych najbardziej skomplikowanych pod względem ich leczenia i niwelowania. Wybór stosownej metody zależy od wielu czynników, takich jak wiek blizny, jej wielkość, głębokość i stopień poparzenia. Usuwanie blizn w wielu przypadkach należy niestety do bardzo ciężkich, bolesnych i długotrwałych. Zazwyczaj, najlepiej sprawdzają się terapie łączone, które są dobierane indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Ich efekty są naprawdę dobre, ale trzeba pamiętać, iż nie można całkowicie pozbyć się takiej blizny. Metody wykorzystywane do redukcji blizn pooparzeniowych, pozwalają jednak na ich wygładzenie, spłycenie i ujednolicenie struktury, dzięki czemu ich wygląd jest bardzo zbliżony do tego jak prezentuje się nasza naturalna, nieuszkodzona skóra.

Usuwanie blizn po skaleczeniach

W większości przypadków, blizny powstałe w wyniku skaleczeń są dość płytkie. Dlatego, już kilka zabiegów laseroterapii lub mezoterapii mikroigłowej, może wystarczyć, aby osiągnąć zamierzony efekt. Jeśli jednak skaleczenie było głębokie, zazwyczaj mamy do czynienia z blizną przerostową, która wymaga od nas nieco większej uwagi. Wówczas, najskuteczniejszą metodą usuwania blizny jest wykorzystanie innowacyjnego lasera Er:Yag iPixel. Niestety, inne lasery, takie jak chociażby Co2 mogą w tym przypadku jednie pogorszyć stan blizny pooparzeniowej.

Usuwanie blizn po operacjach i cesarskim cięciu

Blizna powstała w wyniku przeprowadzenia operacji lub cesarskiego cięcia jest połączeniem dwóch fragmentów skóry. Z tego powodu, jest ona twarda i w pierwszej kolejności wymaga odpowiedniego zmiękczenia oraz rozciągnięcia. Proces usuwania tego typu blizn, warto w związku z tym zacząć od zbiegów Endermolift, które doskonale przygotują ją na dalszą terapię. Kiedy wymagany efekt zostanie osiągnięty, można rozpocząć pracę nad blizną przy pomocy lasera. Choć rezultaty takich zabiegów są już naprawdę dobre, warto też pomyśleć o dodatkowym pobudzeniu produkcji kolagenu oraz regeneracji skóry poprzez podanie osocza bogatopłytkowego. Ilość zabiegów, po których zauważymy pozytywną zmianę w wyglądzie blizny, może być różna, jednak 4-6 zabiegów laserowych to w tym przypadku minimum. Należy pamiętać, że blizny po operacjach oraz cesarskim cięciu mają przebarwienia, najczęściej koloru czerwonego. Ten defekt również można zniwelować korzystając z zabiegów ze światłem IPL, wykonywanych głowicą Dye-VL. W rezultacie, koloryt blizny zostaje wyrównany z kolorem skóry właściwej, przez co staje się ona zdecydowanie mniej widoczna.

Leczenie i usuwanie blizn zależy w dużej mierze od ich rodzaju, umiejscowienia czy wieku. Obecnie istnieje bardzo dużo metod, które mogą nam pomóc w skutecznej redukcji blizn. W większości przypadków, najlepiej sprawdza się jednak łączenie różnych terapii, które dają najlepsze...

Zobacz więcej

Osocze bogatopłytkowe

osocze boagtopłytkowe

Wampirzy lifting, czyli zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej naturalnych zabiegów odmładzających, wyróżniający się wysokim bezpieczeństwem. Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego umożliwia pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych oraz kompleksowej biostymulacji komórek skóry. Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego pozyskanego z próbki...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Dr Karolina Jurska

Lekarz dermatolog, trycholog, specjalista medycyny estetycznej

Karolina Jurska- Dermatolog i trycholog, ekspert medycyny estetycznej, członek polskiego towarzystwa medycyny estetycznej i anti-aging wykładowca Akademicki

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję